- Mfr. #:
- SN74HC161PW
- Description:
- Counter ICs 4-Bit Synchronous Binary Counters
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | TSSOP-16 |
| Series: | SN74HC161 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Logic Family: | HC |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Counting Method: | Asynchronous |
| Factory Pack Quantity: | 90 |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 6 V |
| Unit Weight: | 0.002183 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Output Current: | +/- 5.2 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
SN74HC161PW Price & Stock
Texas Instruments SN74HC161PW pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-33922-5-ND | 2,483 | 2.89 | 2.49 | 1.86 | 1.13 | 0.962 | 2019-12-02T13:47:43Z |
| Rochester Electronics | SN74HC161PW | 4,140 | 1.06 | 1.06 | 0.918 | 0.847 | 0.847 | 2019-11-30T10:01:15Z |
| Texas Instruments | SN74HC161PW | 1,080 | 2.40 | 2.12 | 1.62 | 0.776 | 0.776 | 2019-12-02T16:33:31Z |
| Mouser | 595-SN74HC161PW | 2,259 | 2.89 | 2.40 | 1.46 | 1.13 | 0.896 | 2019-11-30T06:38:41Z |
| Verical | SN74HC161PW | 9,720 | - | - | - | - | 1.24 | 2019-12-02T17:55:35Z |
| element14 APAC | 1236218 | - | - | 2.37 | 1.45 | 1.12 | 1.12 | 2019-12-03T02:25:21Z |
| Avnet | SN74HC161PW | - | - | - | - | - | 0.910 | 2019-12-03T01:21:47Z |
| Farnell | 1236218 | - | - | 2.70 | 1.45 | 0.963 | 0.874 | 2019-12-02T15:06:39Z |
| Farnell | 1409875 | - | - | - | - | - | 1.05 | 2019-12-02T15:06:39Z |
| Avnet Europe | SN74HC161PW | 670 | 1.98 | 1.78 | 1.48 | 1.48 | 1.48 | 2019-12-03T07:37:04Z |
| LTL Group | 5426294 | 135 | - | - | - | - | - | 2019-12-02T05:01:09Z |
| RS Components | 1627379 | - | - | - | 2.27 | 2.27 | 2.27 | 2019-12-01T19:33:15Z |
| TME | SN74HC161PW | 422 | - | 2.05 | 2.05 | 2.05 | 2.05 | 2019-12-01T12:14:00Z |
| Dana Microsystems | SN74HC161PW | 1,650 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| Classic Components | SN74HC161PW | 624 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| Nexxon | SN74HC161PW | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | SN74HC161PW | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | SN74HC161PW | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74HC161PW due to regional differences or acquisition. SN74HC161PW may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74HC161PW | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the SN74HC161PW from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- SN74HC161PW Texas Instruments | Mouser
- SN74HC161PW Texas Instruments Counter ICs 4-Bit Synchronous Binary Counters datasheet, inventory, & pricing.
- SN74HC161PW Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. SN74HC161PW – Counter IC Binary Counter 1 Element 4 Bit Positive Edge 16-TSSOP from Texas Instruments. Pricing and Availability ...
- SN74HC161PW datasheet - ti SN74HC161, 4-Bit ... - DigChip
- SN74HC161PW ti SN74HC161, 4-Bit Synchronous Binary Counters . Wide Operating Voltage Range 6 V Outputs Can Drive To 10 LSTTL Loads Low Power ...
- SN74HC161PW TEXAS INSTRUMENTS - IC: digital | 4bit ...
- TEXAS INSTRUMENTS SN74HC161PW | IC: digital; 4bit,binary counter,synchronous; Series: HC; SMD - This product is available in Transfer Multisort Elektronik ...
- SN74HC161PW - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments SN74HC161PW Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- SN74HC161PW - Texas Instruments - Binary Synchronous ...
- Buy SN74HC161PW - Texas Instruments - Binary Synchronous Counter, HC Family, 44 MHz, 2 V to 6 V, TSSOP-16. element14 offers special pricing, same day ...
- SN74HC161PW Datasheet(PDF) - Texas Instruments, 4-BIT ...
- 4-BIT SYNCHRONOUS BINARY COUNTERS, SN74HC161PW datasheet, SN74HC161PW circuit, SN74HC161PW data sheet : TI1, alldatasheet, datasheet, ...
- SN74HC161PW Texas Instruments | Texas Instruments ...
- 663-1962, Texas Instruments, Texas Instruments SN74HC161PW 4-stage Binary Counter, Up Counter, , Uni-Directional, 16-Pin TSSOP, Maximum Operating ...
- SN74HC161D, SN74HC161PW, SN74HC161NSR ...
- SN74HC161NSR. HC161. Tube of 90. SN74HC161PW. TSSOP − PW. Reel of 2000. SN74HC161PWR. HC161. TSSOP − PW. Reel of 250. SN74HC161PWT.