- Mfr. #:
- CD74ACT163M
- Description:
- Counter ICs 4-Bit Synch Binary
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SOP-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD74ACT163 |
| Counter Type: | Binary |
| Logic Family: | ACT |
| Factory Pack Quantity: | 40 |
| Operating Supply Voltage: | 4.5 V to 5.5 V |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Unit Weight: | 0.004998 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 24 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
We can supply Texas Instruments CD74ACT163M, use the request quote form to request CD74ACT163M pirce, Texas Instruments Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
CD74ACT163M Price & Stock
Intersil CD74ACT163M pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | CD74ACT163M | 1,564 | 2.82 | 2.82 | 2.50 | 2.27 | 2.27 | 2019-11-23T09:58:42Z |
| Quest | CD74ACT163M | 26 | 5.67 | 4.25 | 4.25 | 4.25 | 4.25 | 2019-11-23T11:21:58Z |
| Classic Components | CD74ACT163M | 1 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
Alternate Names
Intersil has several brands around the world that may have alternate names for CD74ACT163M due to regional differences or acquisition. CD74ACT163M may also be known as the following names:
- INTER
- ISL
- INTERS
- INTERSI
- Intersil Corporation
- INTESIL
- INSL
- INTR
- INTERSIL CORP
- INTS
- INTERSL
- INTRSL
- HARRIS SEMICONDUCTOR
- INTERSIL/HARRIS
- INTSL
- INERSIL
- HARRIS SEMI
- INTERSIL CHINA LIMITED
- INTERSIL/PBF
- Harris / Intersil
- Harris Semiconductor(Intersil)
- INTERSIL/MIL
- INTEYSIL
- Renesas Electronics / Intersil
- INTERSIL (VA)
AD5242BRUZ1M distributor
- CD74ACT163M Texas Instruments | Mouser
- CD74ACT163M Texas Instruments Counter ICs 4-Bit Synch Binary datasheet, inventory, & pricing.
- CD74ACT163M | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the CD74ACT163M from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- CD74ACT163M Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs) | DigiKey
- Order today, ships today. CD74ACT163M – Counter IC Binary Counter Element Bit Positive Edge 16-SOIC from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- CD74ACT163M - Texas Instruments - Binary Synchronous ...
- Buy CD74ACT163M - Texas Instruments - Binary Synchronous Counter, ACT Family, 80 MHz, 1 Gate, 4 Input, 4.5 V to 5.5 V, SOIC-16. element14 offers special ...
- CD74ACT163M Texas Instruments | Texas Instruments ...
- 662-9893, Texas Instruments, Texas Instruments CD74ACT163M 4-stage Binary Counter, Up Counter, , Uni-Directional, 16-Pin SOIC, Maximum Operating ...
- Texas Instruments CD74ACT163M Counter IC, Surface Mount ...
- Get latest price of Texas Instruments CD74ACT163M Counter IC, Surface Mount,Brand - Texas Instruments, Part Number - CD74ACT163M, Mounting Type ...
- CD74ACT163M Texas Instruments | Mouser México
- CD74ACT163M Texas Instruments Circuitos cerrados para contadores 4-Bit Synch Binary hoja de datos, inventario y precios.
- CD74ACT163M - IC Chips,Purchase CD74ACT163M online ...
- UTSOURCE provides CD74ACT163M with lower prices and higher quality through multiple electronic component sellers, and we also provide CD74ACT163M ...
- CD74ACT163M, ИЕ18 | купить в розницу и оптом - Чип и Дип
- CD74ACT163M, ИЕ18. Ном. номер: 8826297914. Артикул: CD74ACT163M. Производитель: Texas Instruments · Texas Instruments. CD74ACT163M, ИЕ18.