- Mfr. #:
- CD74HC93MT
- Description:
- Counter ICs Hi-Spd CMOS Logic 4-Bit Bnry Rpl Cntr
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SOIC-14 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Logic Family: | HC |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD74HC93 |
| Counter Type: | Binary |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Factory Pack Quantity: | 250 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 6 V |
| Unit Weight: | 0.004564 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 5.2 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
parts# CD74HC93MT is available at OMO Electronic, see description of CD74HC93MT as below .
use the request quote form to request CD74HC93MT price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for CD74HC93MT depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
CD74HC93MT Price & Stock
Texas Instruments CD74HC93MT pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | CD74HC93MT | 250 | 5.25 | 5.25 | 5.18 | 5.04 | 5.04 | 2020-02-08T09:51:19Z |
| Verical | CD74HC93MT | 8,750 | - | - | - | 7.23 | 5.94 | 2020-02-07T17:58:42Z |
| Digi-Key | CD74HC93MT-ND | - | - | - | - | 7.47 | 7.47 | 2020-02-07T15:59:58Z |
| Avnet | CD74HC93MT | - | - | - | - | 6.10 | 5.54 | 2020-02-08T03:44:22Z |
| LTL Group | 4712603 | 163 | - | - | - | - | - | 2020-02-07T03:30:50Z |
| Nexxon | CD74HC93MT | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | CD74HC93MT | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD74HC93MT due to regional differences or acquisition. CD74HC93MT may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD74HC93MT Texas Instruments | Mouser
- CD74HC93MT Texas Instruments Counter ICs Hi-Spd CMOS Logic 4-Bit Bnry Rpl Cntr datasheet, inventory, & pricing.
- CD74HC93MT | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- The CD74HC93 and CD74HCT93 are high-speed silicon-gate CMOS devices and are pin-compatible with low power Schottky TTL (LSTTL). These 4-bit binary ...
- CD74HC93MT Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs) - Digikey
- Order today, ships today. CD74HC93MT – Counter IC Binary Counter Element Bit Negative Edge 14-SOIC from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- CD74HC93MT datasheet - ti CD74HC93, High Speed CMOS ...
- CD74HC93MT ti CD74HC93, High Speed CMOS Logic 4-Bit Binary Ripple Counter Data sheet acquired from Harris Semiconductor SCHS138C. High-Speed ...
- CD74HC93MT - Texas Instruments - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Texas Instruments CD74HC93MT Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- CD74HC93MT IC COUNTER 4-BIT BIN RIP 14-SIOC Texas ...
- CD74HC93MT IC COUNTER 4-BIT BIN RIP 14-SIOC Texas Instruments datasheet pdf data sheet FREE from datasheetz.com Datasheet (data sheet) search for ...
- CD74HC93MT footprint & symbol by Texas Instruments ...
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the CD74HC93MT by Texas Instruments. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, Eagle, ...
- Utsource is distributor of CD74HC93MT, buy CD74HC93MT ...
- Utsource is distributor of CD74HC93MT, buy CD74HC93MT, in stock, new&original, and we also provide CD74HC93MT datasheets, pictures, and PDF.
- CD74HC93 from Texas Instruments - Electronics Datasheets
- Distributor, SKU, Stock, Cost. Digi-Key, 296-33124-5-ND, 511, $1.73, Buy. Digi-Key, CD74HC93M96G4-ND, 0, $0.61, Buy. Digi-Key, CD74HC93MT-ND, 0 ...
- CD74HC93M96, CD74HC93M, CD74HCT93, CD74HC93MT ...
- CD74HC93MT. -55 to 125. 14 Ld SOIC. CD74HC93M96. -55 to 125. 14 Ld SOIC. CD74HCT93E. -55 to 125. 14 Ld PDIP. NOTE: When ordering, use the entire ...