- Mfr. #:
- CD74HC161M96
- Description:
- Counter ICs Hi-Sp CMOS 4-Bit Binary w/Sync Reset
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SOP-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Logic Family: | HC |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD74HC161 |
| Counter Type: | Binary |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 6 V |
| Unit Weight: | 0.004998 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 5.2 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
We can supply Texas Instruments CD74HC161M96, use the request quote form to request CD74HC161M96 pirce, Texas Instruments Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
CD74HC161M96 Price & Stock
Texas Instruments CD74HC161M96 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-23206-1-ND | 407 | 4.49 | 3.93 | 3.01 | 1.91 | 1.91 | 2019-12-19T13:57:30Z |
| Digi-Key | 296-23206-6-ND | 407 | 4.49 | 3.93 | 3.01 | 1.91 | 1.91 | 2019-12-19T13:57:30Z |
| Digi-Key | 296-23206-2-ND | - | - | - | - | - | 1.56 | 2019-12-19T13:57:30Z |
| Avnet | CD74HC161M96 | 2,500 | - | - | - | - | 1.59 | 2019-12-19T01:31:24Z |
| Rochester Electronics | CD74HC161M96 | 56,769 | 1.89 | 1.89 | 1.68 | 1.54 | 1.54 | 2019-12-14T09:50:16Z |
| Texas Instruments | CD74HC161M96 | 5,000 | 4.14 | 3.65 | 2.80 | 1.33 | 1.33 | 2019-12-19T02:03:42Z |
| Mouser | 595-CD74HC161M96 | 2,481 | 4.35 | 3.59 | 2.31 | 1.85 | 1.51 | 2019-12-18T23:09:03Z |
| Arrow Electronics | CD74HC161M96 | 3,645 | 3.94 | 3.35 | 2.26 | 1.76 | 1.67 | 2019-12-19T16:04:02Z |
| Verical | CD74HC161M96 | 10,000 | - | - | - | - | 1.60 | 2019-12-19T17:52:53Z |
| Verical | CD74HC161M96 | 3,645 | - | - | 2.26 | 1.76 | 1.67 | 2019-12-19T17:52:53Z |
| Avnet Europe | CD74HC161M96 | - | - | - | - | - | 2.53 | 2019-12-19T07:47:40Z |
| RS Components | 6627033 | 1,000 | - | 3.42 | 2.18 | 2.14 | 2.14 | 2019-12-19T12:32:38Z |
| RS Components | 6627033P | 1,000 | - | - | 2.18 | 2.14 | 2.14 | 2019-12-19T12:32:38Z |
| RS Components | 1626940 | - | - | - | - | - | 1.78 | 2019-12-19T12:32:38Z |
| Sourceability | CD74HC161M96 | 3,130 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T20:43:39Z |
| LTL Group | 4711802 | 2,501 | - | - | - | - | - | 2019-12-17T06:52:39Z |
| GreenTree Electronics | CD74HC161M96 | 3,130 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Quest | CD74HC161M96 | - | - | - | - | - | - | 2019-12-19T11:15:58Z |
| Dana Microsystems | CD74HC161M96 | 10,900 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T03:40:52Z |
| Abacus Technologies | CD74HC161M96 | 400 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| C Plus Electronics | CD74HC161M96 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| Sierra IC | CD74HC161M96 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | CD74HC161M96 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD74HC161M96 due to regional differences or acquisition. CD74HC161M96 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD74HC161M96 Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD74HC161M96 – Counter IC Binary Counter Element Bit Negative Edge 16-SOIC from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- CD74HC161M96 Texas Instruments | Mouser
- CD74HC161M96 Texas Instruments Counter ICs Hi-Sp CMOS 4-Bit Binary w/Sync Reset datasheet, inventory, & pricing.
- CD74HC161M96 | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the CD74HC161M96 from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- CD74HC161M96 by Texas Instruments Counters & Shift ...
- Buy Texas Instruments CD74HC161M96 in Avnet Americas. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Counters ...
- CD74HC161M96 datasheet - ti CD74HC161, High Speed ...
- CD74HC161M96 ti CD74HC161, High Speed CMOS Logic 4-Bit Binary Counter With Asynchronous Reset The CD54HCT161 is obsolete and no longer is ...
- CD74HC161M96 from Texas Instruments
- Distributor, SKU, Stock, Cost. Digi-Key, 296-23206-1-ND, 0, $0.56, Buy. Texas Instruments, CD74HC161M96, 4969, $0.47, Buy. Mouser Electronics, 595- ...
- CD74HC161M96 - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments CD74HC161M96 Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- CD74HC161M96 Datasheet, Inventory, & Price | TrustedParts.com
- CD74HC161M96 Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for CD74HC161M96.
- CD74HC161M96 Texas Instruments | Mouser Singapore
- CD74HC161M96 Texas Instruments Counter ICs Hi-Sp CMOS 4-Bit Binary w/Sync Reset datasheet, inventory & pricing.