- Mfr. #:
- CD74HC192PWR
- Description:
- Counter ICs Prest Sync 4bit UpDn
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up/Down |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | TSSOP-16 |
| Counting Method: | Synchronous |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Logic Family: | HC |
| Counter Type: | Decade |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD74HC192 |
| Pd - Power Dissipation: | 40 pF |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Output Voltage: | 2.0 V to 6.0 V |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 6 V |
| Input Voltage: | 0.5 V to 1.5 V |
| Unit Weight: | 0.002183 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 5.2 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of CD74HC192PWR at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
CD74HC192PWR Price & Stock
Texas Instruments CD74HC192PWR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Texas Instruments | CD74HC192PWR | 6,265 | 0.620 | 0.620 | 0.538 | 0.221 | 0.221 | 2020-03-08T02:03:17Z |
| Mouser | 595-CD74HC192PWR | 1,467 | 0.813 | 0.676 | 0.436 | 0.349 | 0.294 | 2020-03-06T23:28:26Z |
| Verical | CD74HC192PWR | 10,000 | - | - | - | - | 0.288 | 2020-03-07T17:53:16Z |
| Digi-Key | 296-12793-6-ND | - | 0.813 | 0.718 | 0.551 | 0.349 | 0.349 | 2020-03-07T13:57:54Z |
| Digi-Key | 296-12793-1-ND | - | 0.813 | 0.718 | 0.551 | 0.349 | 0.349 | 2020-03-07T13:57:54Z |
| Digi-Key | 296-12793-2-ND | - | - | - | - | - | 0.283 | 2020-03-07T13:57:54Z |
| Avnet | CD74HC192PWR | - | - | - | - | - | 0.299 | 2020-03-07T03:02:58Z |
| Avnet Europe | CD74HC192PWR | - | 0.473 | 0.425 | 0.327 | 0.327 | 0.327 | 2020-03-08T07:58:28Z |
| Sourceability | CD74HC192PWR | 28 | - | - | - | - | - | 2020-03-03T19:24:07Z |
| LTL Group | 4711881 | 175 | - | - | - | - | - | 2020-03-06T07:59:49Z |
| Chip Components | CD74HC192PWR | 12,850 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T02:38:24Z |
| Dana Microsystems | CD74HC192PWR | 1,583 | - | - | - | - | - | 2020-02-26T04:50:47Z |
| North Star Micro | CD74HC192PWR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | CD74HC192PWR | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD74HC192PWR due to regional differences or acquisition. CD74HC192PWR may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD74HC192PWR Texas Instruments | Mouser
- CD74HC192PWR Texas Instruments Counter ICs Prest Sync 4bit UpDn datasheet, inventory, & pricing.
- CD74HC192PWR | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- High Speed CMOS Logic Presettable Synchronous BCD Decade Up/Down Counter with Asynchronous Reset. Same as: CD74HC192PWRG4 This part number ...
- CD74HC192PWR Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD74HC192PWR – Counter IC Counter, Decade Element Bit Positive Edge 16-TSSOP from Texas Instruments. Pricing and Availability ...
- CD74HC192PWR - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments CD74HC192PWR Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- CD74HC192PWR Texas Instruments | Mouser Deutschland
- CD74HC192PWR Texas Instruments Zähler-ICs Prest Sync 4bit UpDn Datenblatt, Bestand und Preis.
- Texas Instruments CD54HC192 Series Datasheets ...
- CD74HC192PWR, High-Speed CMOS Logic Presettable Synchronous 4-Bit Up/Down Counters, Datasheet*). CD74HC192PWT, High-Speed CMOS Logic ...
- Carrier Material Report for CD74HC192PWR ... - Texas Instruments
- Carrier Material Report for CD74HC192PWR. Tape And Reel Information: Device Package. Type. Package. Name. Pins. SPQ. Reel. Diameter. (mm). Reel.
- CD74HC192PWR Texas Instruments | Mouser France
- CD74HC192PWR Texas Instruments CI de compteur Prest Sync 4bit UpDn fiche technique, inventaire et tarifs.
- CD74HC192 Counters - USBid
- ... Decade and Binary Up/Down synchronous counters, respectively. Qty Required: Part #:. CD54HC192F3, CD74HC192E, CD74HC192NSR, CD74HC192PWR ...