- Mfr. #:
- CD74HC393M96E4
- Description:
- Counter ICs Hi-Sp CMOS Logic Dual 4-Stg Bin Cntr
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SOIC-14 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Logic Family: | HC |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD74HC393 |
| Counter Type: | Binary |
| Counting Method: | Asynchronous |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 6 V |
| Unit Weight: | 0.004564 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 5.2 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of CD74HC393M96E4 at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
CD74HC393M96E4 Price & Stock
Texas Instruments CD74HC393M96E4 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | CD74HC393M96E4-ND | - | - | - | - | - | 2.22 | 2020-01-02T13:46:23Z |
| Avnet | CD74HC393M96E4 | - | - | - | - | - | - | 2020-01-02T01:10:38Z |
| LTL Group | 4712126 | 127 | - | - | - | - | - | 2020-01-02T00:37:02Z |
| North Star Micro | CD74HC393M96E4 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD74HC393M96E4 due to regional differences or acquisition. CD74HC393M96E4 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD74HC393M96E4 Texas Instruments | Mouser
- CD74HC393M96E4 Texas Instruments Counter ICs Hi-Sp CMOS Logic Dual 4-Stg Bin Cntr datasheet, inventory, & pricing.
- CD74HC393M96E4 Texas Instruments | Integrated ... - Bulgaria
- Order today, ships today. CD74HC393M96E4 – Counter IC Binary Counter 2 Element 4 Bit Negative Edge 14-SOIC from Texas Instruments. Pricing and ...
- CD74HC393M96E4 Texas Instruments | Integrated Circuits ... - Digikey
- Order today, ships today. CD74HC393M96E4 – Counter IC Binary Counter Element Bit Negative Edge 14-SOIC from Texas Instruments. Pricing and Availability ...
- CD74HC393M96 | High Speed CMOS Logic Dual 4-Stage ...
- Same as: CD74HC393M96E4 This part number is identical to the part number listed above. You can only order quantities of the part number listed above.
- CD74HC393M96E4 footprint & symbol by Texas Instruments ...
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the CD74HC393M96E4 by Texas Instruments. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, ...
- CD74HC393M96E4 - Rochester Electronics - Datasheet, Prices ...
- Rochester Electronics CD74HC393M96E4 Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Rochester ...
- CD74HC393M96E4 - Logic - Counters, Dividers,Purchase ...
- CD74HC393M96E4. Category: Logic - Counters, Dividers. Description: Counter IC Binary Counter 2 Element 4 Bit Negative Edge 14-SOIC. Price range ($).
- CD74HC393M96E4 Texas Instruments | Circuitos integrados ...
- Haga su pedido hoy y el envío se realizará hoy, también. CD74HC393M96E4 - Contadores IC Contador binario Elementos Broca Borde negativo 14-SOIC de ...
- 74HC393M Price & Stock | DigiPart
- Inquiry. CD74HC393M96E4, Texas Instruments, IC DUAL 4-STG BIN COUNTER 14SOIC. Logic - Counters, Dividers. In Stock ...
- CD74HC393M96E4 Texas Instruments | 集積回路(IC ...
- 部品の即日出荷なら、Digi-Keyにお任せ! CD74HC393M96E4 – カウンタ IC バイナリカウンタ 2 エレメント 4 ビット ネガティブエッジ 14-SOICはTexas ...