- Mfr. #:
- SN74ALS169BD
- Description:
- Counter ICs 4-Bit Synch Up/Down Binary Counter
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up/Down |
| Packaging: | Tube |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SOP-16 |
| Series: | SN74ALS169B |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Product Type: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Logic Family: | ALS |
| Output Current: | 8 mA/- 0.4 mA |
| Factory Pack Quantity: | 40 |
| Operating Supply Voltage: | 4.5 V to 5.5 V |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Unit Weight: | 0.004998 oz |
| Operating Temperature Range: | 0 C to + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
The price and lead time for SN74ALS169BD depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
SN74ALS169BD Price & Stock
Texas Instruments SN74ALS169BD pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | SN74ALS169BD | 15,697 | 7.16 | 7.16 | 7.01 | 6.85 | 6.85 | 2020-02-22T09:56:07Z |
| Verical | SN74ALS169BD | 6,000 | - | - | - | 7.93 | 7.63 | 2020-02-21T17:46:05Z |
| Digi-Key | 296-33717-5-ND | - | - | - | - | 11.60 | 11.60 | 2020-02-21T17:09:39Z |
| Avnet | SN74ALS169BD | - | - | - | - | 8.27 | 7.77 | 2020-02-21T03:38:43Z |
| Avnet Europe | SN74ALS169BD | - | - | - | 11.12 | 9.33 | 9.33 | 2020-02-22T08:33:45Z |
| NAC Semi | SN74ALS169BD | 16 | - | - | - | - | - | 2020-02-21T20:09:06Z |
| LTL Group | 5421866 | 420 | - | - | - | - | - | 2020-02-19T03:29:56Z |
| Quest | SN74ALS169BD | 187 | 17.52 | 14.02 | 5.26 | 5.26 | 5.26 | 2020-02-22T11:22:32Z |
| Resion | SN74ALS169BD | 19 | - | - | - | - | - | 2019-04-10T15:52:26Z |
| Classic Components | SN74ALS169BD | 200 | - | - | - | - | - | 2020-02-21T23:53:28Z |
| SPEC | SN74ALS169BD | 349 | - | - | - | - | - | 2020-02-19T13:49:50Z |
| Sierra IC | SN74ALS169BD | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | SN74ALS169BD | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | SN74ALS169BD | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74ALS169BD due to regional differences or acquisition. SN74ALS169BD may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74ALS169BD Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. SN74ALS169BD – Counter IC Binary Counter Element Bit Positive Edge 16-SOIC from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- SN74ALS169BD Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs) | DigiKey
- Order today, ships today. SN74ALS169BD – Counter IC Binary Counter 1 Element 4 Bit Positive Edge 16-SOIC from Texas Instruments. Pricing and Availability ...
- SN74ALS169BD datasheet - ti SN74ALS169B, 4-Bit ... - DigChip
- SN74ALS169BD ti SN74ALS169B, 4-Bit Synchronous Up/down Binary Counters . Fully Synchronous Operation for Counting and Programming Internal Carry ...
- SN74ALS169BD by Texas Instruments Counters & Shift Registers ...
- Buy Texas Instruments SN74ALS169BD in Avnet Americas. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Counters ...
- SN74ALS169BD - Texas Instruments - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Texas Instruments SN74ALS169BD Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- SN74ALS169BD Texas Instruments | Mouser Croatia
- SN74ALS169BD Texas Instruments Counter ICs 4-Bit Synch Up/Down Binary Counter datasheet, inventory & pricing.
- SN74ALS169BD Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- SYNCHRONOUS 4-BIT UP/DOWN BINARY COUNTERS, SN74ALS169BD datasheet, SN74ALS169BD circuit, SN74ALS169BD data sheet : TI, alldatasheet, ...
- SN74ALS169BD Logic IC - Counter Binary counter 74ALS Positive ...
- Type, SN74ALS169BD. Mounting type, Surface-mount. Sampling rate, 40 MHz. No. of elements, 1. Max. operating temperature, +70 °C. Operating temperature ...
- SN74ALS169BD Datasheet pdf - 4-Bit Synchronous Up/Down ...
- SN74ALS169BD datasheet, SN74ALS169BD pdf, SN74ALS169BD data sheet, datasheet, data sheet, pdf, Texas Instruments, 4-Bit Synchronous Up/Down ...
- SN74ALS169BD IC COUNTER BIN 4BIT U/D 16-SOIC Texas ...
- SN74ALS169BD IC COUNTER BIN 4BIT U/D 16-SOIC Texas Instruments datasheet pdf data sheet FREE from datasheetz.com Datasheet (data sheet) search ...