- Mfr. #:
- CD74HC40103MG4
- Description:
- Counter ICs Hi Sp CMOS Log 8-St Synch Down
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Counting Method: | Synchronous |
| Package / Case: | SOP-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Logic Family: | HC |
| Counting Sequence: | Down |
| Product Category: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD74HC40103 |
| Counter Type: | Binary |
| Number of Bits: | 8 bit |
| Factory Pack Quantity: | 40 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 6 V |
| Unit Weight: | 0.004998 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 5.2 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
Request a quote CD74HC40103MG4 at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of CD74HC40103MG4 In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
CD74HC40103MG4 Price & Stock
Texas Instruments CD74HC40103MG4 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Avnet | CD74HC40103MG4 | - | - | - | - | 3.78 | 3.43 | 2019-12-20T03:00:15Z |
| LTL Group | 4712150 | 299 | - | - | - | - | - | 2019-12-20T06:32:56Z |
| Dana Microsystems | CD74HC40103MG4 | 1,818 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T03:40:52Z |
| Classic Components | CD74HC40103MG4 | 893 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T00:47:00Z |
| C Plus Electronics | CD74HC40103MG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| North Star Micro | CD74HC40103MG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | CD74HC40103MG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD74HC40103MG4 due to regional differences or acquisition. CD74HC40103MG4 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD74HC40103MG4 Texas Instruments | Mouser
- CD74HC40103MG4 Texas Instruments Counter ICs Hi Sp CMOS Log 8-St Synch Down datasheet, inventory, & pricing.
- CD74HC40103MG4 - Texas Instruments - Datasheet, Prices ... - ECIA
- Texas Instruments CD74HC40103MG4 Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- CD74HC40103MG4 Price & Stock | DigiPart
- Inquiry · CD74HC40103MG4, Texas Instruments, IC 8-STAGE DOWN COUNTER 16SOIC. Logic - Counters, Dividers | Hot Sale. In-Stock ...
- CD74HC40103M | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Same as: CD74HC40103MG4 This part number is identical to the part number listed above. You can only order quantities of the part number listed above.
- CD74HC40103MG4 - IC Chips,Purchase CD74HC40103MG4 ...
- CD74HC40103MG4. Counter IC Binary Counter 1 Element 8 Bit Positive Edge 16-SOIC. 1 sellers list CD74HC40103MG4 ...
- CD74HC40103MG4 Texas Instruments | Mouser 臺灣
- Nov 15, 2020 — CD74HC40103MG4 Texas Instruments 計數器IC Hi Sp CMOS Log 8-St Synch Down 資料表、庫存和定價。
- CD74HC40103MG4 Texas Instruments | Mouser Guatemala
- CD74HC40103MG4 Texas Instruments Circuitos cerrados para contadores Hi Sp CMOS Log 8-St Synch Down hoja de datos, inventario y precios.
- CD74HC40103MG4 | CD74HC40103MG4 Stock ikupezeka ...
- CD74HC40103MG4 | CD74HC40103MG4 | Ma a 151276 Stock alipo pa Infinity-Electronic.hk. Gulani CD74HC40103MG4 kuchokera kuzipangizo zamagetsi ...
- Search - Tag - CD74HC40103MG4 - YXT Electronic Components
- Search. Search Criteria. All Categories, Circuit Protection, TVS - Diodes, TVS - Mixed Technology, TVS - Thyristors, Integrated Circuits (ICs), Amplifier ICs ...
- CD74HC4-Article from Texas Instruments | mewa electronic
- CD74HC40103MG4 · Texas Instruments, CD74HC40103MG4, RoHSCompliant More about CD74HC40103MG4, 40. Price on request, Delivery time on request.