- Mfr. #:
- CD74HC4017NSRE4
- Description:
- Counter ICs Decade Cntr/Div w/10 Decoded Output
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SO-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Counter Type: | Decade |
| Product Category: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD74HC4017 |
| Counting Method: | Asynchronous |
| Logic Family: | 74HC |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 6 V |
| Number of Bits: | 10 bit |
| Unit Weight: | 0.007079 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 5.2 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
We can supply Texas Instruments CD74HC4017NSRE4, use the request quote form to request CD74HC4017NSRE4 pirce, Texas Instruments Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
CD74HC4017NSRE4 Price & Stock
Texas Instruments CD74HC4017NSRE4 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | CD74HC4017NSRE4-ND | - | - | - | - | - | 1.74 | 2020-01-12T13:59:40Z |
| Avnet | CD74HC4017NSRE4 | - | - | - | - | - | 1.64 | 2020-01-11T02:16:35Z |
| LTL Group | 4712175 | 105 | - | - | - | - | - | 2020-01-10T00:54:14Z |
| Nexxon | CD74HC4017NSRE4 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | CD74HC4017NSRE4 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD74HC4017NSRE4 due to regional differences or acquisition. CD74HC4017NSRE4 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD74HC4017NSRE4 Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD74HC4017NSRE4 – Counter IC Counter, Decade 1 Element 10 Bit Positive Edge 16-SO from Texas Instruments. Pricing and ...
- CD74HC4017NSRE4 Texas Instruments | Integrated Circuits ...
- Order today, ships today. CD74HC4017NSRE4 – Counter IC Counter, Decade 1 Element 10 Bit Positive Edge 16-SO from Texas Instruments. Pricing and ...
- CD74HC4017NSR | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Same as: CD74HC4017NSRE4 This part number is identical to the part number listed above. You can only order quantities of the part number listed above.
- CD74HC4017NSRE4 Texas Instruments | Mouser India
- CD74HC4017NSRE4 Texas Instruments Counter ICs Decade Cntr/Div w/10 Decoded Output datasheet, inventory & pricing.
- CD74HC4017NSRE4 - Logic - Counters, Dividers,Purchase ...
- CD74HC4017NSRE4. Counter IC Counter, Decade 1 Element 10 Bit Positive Edge 16-SO. 5 sellers list CD74HC4017NSRE4 ...
- CD74HC4017NSRE4 - Rochester Electronics - Datasheet, Prices ...
- Rochester Electronics CD74HC4017NSRE4 Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Rochester ...
- CD74HC4017NSRE4 Texas Instruments | Mouser Guatemala
- CD74HC4017NSRE4 Texas Instruments Circuitos cerrados para contadores Decade Cntr/Div w/10 Decoded Output hoja de datos, inventario y precios.
- CD74HC4017NSRE4 datasheet & applicatoin notes - Datasheet ...
- CD74HC4017NSRE4, CD74HC4017NSRE4 ECAD Model. Texas Instruments, High Speed CMOS Logic Decade Counter/Divider with 10 Decoded Outputs ...
- 74HCT161N,652, CD74HCT4024MG4, MM74HC4040MX ...
- Vipengele vya umeme vya bidhaa 74HCT161N,652 CD74HCT4024MG4 CD74HC4017NSRE4 CD74HC4017NSRE4 HEC4040BT-Q100J na zaidi, pata ...
- CD74HC4017NSRE4 | CD74HC4017NSRE4 Stock e wātea ...
- Tau Wae: CD74HC4017NSRE4. Kaihanga / Waitohu: N/A. Whakaahuatanga hua, IC DECADE COUNTR/DIVIDER 16SO. Ngā Rauemi: RoHs Tūnga ...