- Mfr. #:
- CD74HC4017PW
- Description:
- Counter ICs Decade Cntr/Div w/10 Decoded Output
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | TSSOP-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Counter Type: | Decade |
| Product Category: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD74HC4017 |
| Counting Method: | Asynchronous |
| Factory Pack Quantity: | 90 |
| Logic Family: | 74HC |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 6 V |
| Number of Bits: | 10 bit |
| Unit Weight: | 0.002183 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 5.2 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
We can supply Texas Instruments CD74HC4017PW, use the request quote form to request CD74HC4017PW pirce, Texas Instruments Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
CD74HC4017PW Price & Stock
Texas Instruments CD74HC4017PW pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-CD74HC4017PW-ND | 1,520 | 4.46 | 3.91 | 3.00 | 1.90 | 1.60 | 2019-12-14T13:54:59Z |
| Rochester Electronics | CD74HC4017PW | 6,220 | 1.88 | 1.88 | 1.67 | 1.53 | 1.53 | 2019-12-14T09:50:16Z |
| Texas Instruments | CD74HC4017PW | 1,080 | 4.25 | 3.77 | 2.86 | 1.32 | 1.32 | 2019-12-15T02:03:11Z |
| Mouser | 595-CD74HC4017PW | 1,723 | 4.46 | 3.67 | 2.37 | 1.90 | 1.60 | 2019-12-13T20:59:41Z |
| Arrow Electronics | CD74HC4017PW | 892 | 4.09 | 3.46 | 2.34 | 1.81 | 1.61 | 2019-12-14T15:33:53Z |
| Verical | CD74HC4017PW | 892 | - | - | 2.34 | 1.81 | 1.61 | 2019-12-14T17:59:55Z |
| Avnet | CD74HC4017PW | - | - | - | - | - | 1.57 | 2019-12-14T01:48:28Z |
| Avnet Europe | CD74HC4017PW | 1,440 | - | - | 3.05 | 2.10 | 2.10 | 2019-12-14T07:58:26Z |
| NAC Semi | XSKDRABS0050270 | 1,620 | - | - | - | - | - | 2019-12-14T13:24:00Z |
| LTL Group | 4712176 | 630 | - | - | - | - | - | 2019-12-14T06:25:25Z |
| Quest | CD74HC4017PW | 450 | 4.55 | 3.41 | 2.27 | 1.59 | 1.59 | 2019-12-14T11:32:31Z |
| TME | CD74HC4017PW | 388 | - | 4.19 | 3.49 | 3.49 | 3.49 | 2019-12-14T11:33:27Z |
| Dana Microsystems | CD74HC4017PW | - | - | - | - | - | - | 2019-12-14T20:42:37Z |
| Abacus Technologies | CD74HC4017PW | 1,093 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Sierra IC | CD74HC4017PW | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| North Star Micro | CD74HC4017PW | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD74HC4017PW due to regional differences or acquisition. CD74HC4017PW may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD74HC4017PW Texas Instruments | Mouser
- CD74HC4017PW Texas Instruments Counter ICs Decade Cntr/Div w/10 Decoded Output datasheet, inventory, & pricing.
- CD74HC4017PW | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the CD74HC4017PW from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- CD54HC4017/CD74HC4017 High-Speed CMOS Logic ...
- Oct 16, 2020 — CD74HC4017PW. -55 to 125. 16 Ld TSSOP. CD74HC4017PWR. -55 to 125. 16 Ld TSSOP. NOTE: When ordering, use the entire part number.
- CD74HC4017PW Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD74HC4017PW – Counter IC Counter, Decade Element Bit Positive Edge 16-TSSOP from Texas Instruments. Pricing and Availability ...
- CD74HC4017PW datasheet - ti CD74HC4017, High Speed ...
- CD74HC4017PW ti CD74HC4017, High Speed CMOS Logic Decade Counter/divider With 10 Decoded Outputs Data sheet acquired from Harris Semiconductor ...
- CD74HC4017PW - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments CD74HC4017PW Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- CD74HC4017PW Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- High-Speed CMOS Logic Decade Counter/Divider with 10 Decoded Outputs, CD74HC4017PW datasheet, CD74HC4017PW circuit, CD74HC4017PW data ...
- CD74HC4017PW footprint & symbol by Texas Instruments ...
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the CD74HC4017PW by Texas Instruments. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, ...
- CD74HC4017PW Texas Instruments | Mouser United Kingdom
- CD74HC4017PW Texas Instruments Counter ICs Decade Cntr/Div w/10 Decoded Output datasheet, inventory & pricing.
- CD74HC4017PW Datasheet(PDF) - Texas Instruments, High ...
- High-Speed CMOS Logic Decade Counter/Divider with 10 Decoded Outputs, CD74HC4017PW datasheet, CD74HC4017PW circuit, CD74HC4017PW data ...