- Mfr. #:
- CD74HCT4020E
- Description:
- Counter ICs Hi-Sp CMOS Logic 14-Stg Binary Count
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Packaging: | Tube |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | PDIP-16 |
| Logic Family: | HCT |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD74HCT4020 |
| Counter Type: | Binary |
| Operating Supply Voltage: | 4.5 V to 5.5 V |
| Factory Pack Quantity: | 25 |
| Number of Bits: | 14 bit |
| Unit Weight: | 0.033570 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 4 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: CD74HCT4020E is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy CD74HCT4020E,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
CD74HCT4020E Price & Stock
Texas Instruments CD74HCT4020E pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-33154-5-ND | 1,262 | 4.65 | 4.07 | 3.12 | 1.97 | 1.66 | 2019-11-23T13:50:09Z |
| Rochester Electronics | CD74HCT4020E | 16,326 | 2.04 | 2.04 | 1.83 | 1.69 | 1.69 | 2019-11-23T09:58:42Z |
| Texas Instruments | CD74HCT4020E | 998 | 4.43 | 3.87 | 3.03 | 1.41 | 1.41 | 2019-11-24T02:03:17Z |
| Mouser | 595-CD74HCT4020E | 681 | 4.65 | 3.82 | 2.46 | 1.97 | 1.67 | 2019-11-22T21:58:05Z |
| Verical | CD74HCT4020E | 2,000 | - | - | - | - | 1.65 | 2019-11-23T17:50:15Z |
| Avnet | CD74HCT4020E | - | - | - | - | - | 1.59 | 2019-11-22T11:52:31Z |
| Avnet Europe | CD74HCT4020E | - | - | - | 2.69 | 2.18 | 2.18 | 2019-11-24T08:21:29Z |
| RS Components | 3334665 | 4,600 | - | - | 3.54 | 2.28 | 2.28 | 2019-11-22T14:11:10Z |
| LTL Group | 4713004 | 7 | - | - | - | - | - | 2019-11-15T08:57:11Z |
| Quest | CD74HCT4020E | 120 | 4.52 | 3.62 | 2.26 | 2.26 | 2.26 | 2019-11-23T11:21:58Z |
| Dana Microsystems | CD74HCT4020E | 1,656 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| Classic Components | CD74HCT4020E | 1,059 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| Abacus Technologies | CD74HCT4020E | 46 | - | - | - | - | - | 2019-11-23T00:03:16Z |
| Sierra IC | CD74HCT4020E | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| North Star Micro | CD74HCT4020E | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD74HCT4020E due to regional differences or acquisition. CD74HCT4020E may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD74HCT4020E | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the CD74HCT4020E from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- CD54HC4020, CD74HC4020, CD54HCT4020 ...
- CD74HCT4020E. -55 to 125. 16 Ld PDIP. CD74HCT4020M. -55 to 125. 16 Ld SOIC. CD74HCT4020MT. -55 to 125. 16 Ld SOIC. CD74HCT4020M96. -55 to 125.
- CD74HCT4020E Texas Instruments | Mouser
- CD74HCT4020E Texas Instruments Counter ICs Hi-Sp CMOS Logic 14-Stg Binary Count datasheet, inventory, & pricing.
- CD74HCT4020E CMOS Logic 14-Stage Binary Counter (5 Pieces ...
- CD74HCT4020E CMOS Logic 14-Stage Binary Counter (5 Pieces): Amazon.com: Industrial & Scientific.
- CD74HCT4020E Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD74HCT4020E – Counter IC Binary Counter 1 Element 14 Bit Negative Edge 16-PDIP from Texas Instruments. Pricing and ...
- CD74HCT4020E Texas Instruments | Integrated ... - Digikey
- Order today, ships today. CD74HCT4020E – Counter IC Binary Counter Element Bit Negative Edge 16-PDIP from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- CD74HCT4020E datasheet - ti CD74HCT4020, High Speed ...
- CD74HCT4020E ti CD74HCT4020, High Speed CMOS Logic 14-Stage Binary Counter Data sheet acquired from Harris Semiconductor SCHS201C. Description ...
- CD74HCT4020E by Texas Instruments | Counter Shift Registers
- Buy CD74HCT4020E with extended same day shipping times. View datasheets, stock and pricing, or find other Counter Shift Registers.
- CD74HCT4020E Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- High-Speed CMOS Logic 14-Stage Binary Counter, CD74HCT4020E datasheet, CD74HCT4020E circuit, CD74HCT4020E data sheet : TI, alldatasheet, ...
- CD74HCT4020E | Texas Instruments CD74HCT4020E 14 ...
- Buy Texas Instruments CD74HCT4020E 14-stage Binary Counter, Up Counter, , Uni-Directional, 16-Pin PDIP CD74HCT4020E or other Counter ICs online from ...