- Mfr. #:
- CD74HC4024M96
- Description:
- Counter ICs Hi-Sp CMOS 7-Stage Binary Ripple
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SOIC-14 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Logic Family: | HC |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD74HC4024 |
| Counter Type: | Binary |
| Number of Bits: | 7 bit |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 6 V |
| Unit Weight: | 0.004564 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 5.2 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of CD74HC4024M96 at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
CD74HC4024M96 Price & Stock
Intersil CD74HC4024M96 pricing and available inventory.
Alternate Names
Intersil has several brands around the world that may have alternate names for CD74HC4024M96 due to regional differences or acquisition. CD74HC4024M96 may also be known as the following names:
- INTER
- ISL
- INTERS
- INTERSI
- Intersil Corporation
- INTESIL
- INSL
- INTR
- INTERSIL CORP
- INTS
- INTERSL
- INTRSL
- HARRIS SEMICONDUCTOR
- INTERSIL/HARRIS
- INTSL
- INERSIL
- HARRIS SEMI
- INTERSIL CHINA LIMITED
- INTERSIL/PBF
- Harris / Intersil
- Harris Semiconductor(Intersil)
- INTERSIL/MIL
- INTEYSIL
- Renesas Electronics / Intersil
- INTERSIL (VA)
AD5242BRUZ1M distributor
- CD74HC4024M96 | High Speed CMOS Logic 7-Stage Binary ...
- Order the CD74HC4024M96 - High Speed CMOS Logic 7-Stage Binary Ripple Counter from Texas Instruments.View datasheets,check stock and pricing.
- CD74HC4024M96 Texas Instruments | Integrated ... - Digikey
- Order today, ships today. CD74HC4024M96 – Counter IC Binary Counter 1 Element 7 Bit Negative Edge 14-SOIC from Texas Instruments. Pricing and ...
- CD74HC4024M96 Texas Instruments | Integrated Circuits ... - Digikey
- Order today, ships today. CD74HC4024M96 – Counter IC Binary Counter Element Bit Negative Edge 14-SOIC from Texas Instruments. Pricing and Availability ...
- CD74HC4024M96 Texas Instruments | Mouser
- CD74HC4024M96 Texas Instruments Counter ICs Hi-Sp CMOS 7-Stage Binary Ripple datasheet, inventory, & pricing.
- CD74HC4024M96 by Texas Instruments | Counter Shift ...
- Buy CD74HC4024M96 with extended same day shipping times. View datasheets, stock and pricing, or find other Counter Shift Registers.
- CD74HC4024M96 - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments CD74HC4024M96 Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- CD74HC4024M96 Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- High-Speed CMOS Logic 7-Stage Binary Ripple Counter, CD74HC4024M96 datasheet, CD74HC4024M96 circuit, CD74HC4024M96 data sheet : TI, ...
- CD74HC4024M96 Logic IC - Counter Binary counter 74HC ...
- Type, CD74HC4024M96. Enclosure, SOIC 14. Manufacturer, var. Manufacturers. Manuf. Code, TID. Logic type, Binary counter. Series, 74HC. Sampling rate, 35 ...
- CD74HC4024M96 - IC Chips,Purchase CD74HC4024M96 ...
- UTSOURCE provides CD74HC4024M96 with lower prices and higher quality through multiple electronic component sellers, and we also provide ...