- Mfr. #:
- CD74HCT4040M
- Description:
- Counter ICs 12 Stage Binary
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SOP-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Logic Family: | HCT |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD74HCT4040 |
| Counter Type: | Binary |
| Factory Pack Quantity: | 40 |
| Operating Supply Voltage: | 4.5 V to 5.5 V |
| Number of Bits: | 12 bit |
| Unit Weight: | 0.004998 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 4 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
CD74HCT4040M is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
CD74HCT4040M Price & Stock
Texas Instruments CD74HCT4040M pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-26028-5-ND | 1,512 | 5.87 | 5.14 | 3.94 | 2.49 | 2.10 | 2019-11-28T13:49:54Z |
| Avnet | CD74HCT4040M | 1,095 | - | - | - | - | 2.23 | 2019-11-28T02:31:36Z |
| Rochester Electronics | CD74HCT4040M | 8,728 | 2.58 | 2.58 | 2.27 | 2.11 | 2.11 | 2019-11-28T10:00:35Z |
| Texas Instruments | CD74HCT4040M | 2,996 | 5.56 | 4.93 | 3.84 | 1.80 | 1.80 | 2019-11-28T02:03:21Z |
| Mouser | 595-CD74HCT4040M | 3,638 | 5.87 | 4.83 | 3.12 | 2.50 | 2.03 | 2019-11-27T11:11:02Z |
| element14 APAC | 1103148 | 816 | 5.47 | 4.80 | 3.68 | 2.33 | 2.33 | 2019-11-28T02:44:14Z |
| Arrow Electronics | CD74HCT4040M | 935 | 5.26 | 4.44 | 3.00 | 2.35 | 2.35 | 2019-11-27T11:11:02Z |
| Verical | CD74HCT4040M | 935 | - | - | 3.00 | 2.35 | 2.35 | 2019-11-27T11:11:02Z |
| Farnell | 1103148 | 1,007 | 4.85 | 4.85 | 2.98 | 2.16 | 1.93 | 2019-11-28T15:12:06Z |
| Avnet Europe | CD74HCT4040M | 650 | - | - | 3.73 | 2.76 | 2.76 | 2019-11-28T08:25:06Z |
| Component Sense | CD74HCT4040M | 40 | - | - | 4.89 | 4.89 | 4.89 | 2019-11-28T22:28:10Z |
| LTL Group | 4713015 | 754 | - | - | - | - | - | 2019-11-25T02:05:31Z |
| Classic Components | CD74HCT4040M | 31 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| Euro-Tech | CD74HCT4040M | 20 | - | - | - | - | - | 2019-11-27T16:10:59Z |
| Dana Microsystems | CD74HCT4040M | 7,024 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| Abacus Technologies | CD74HCT4040M | 1,540 | - | - | - | - | - | 2019-11-23T00:03:16Z |
| Nexxon | CD74HCT4040M | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | CD74HCT4040M | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | CD74HCT4040M | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD74HCT4040M due to regional differences or acquisition. CD74HCT4040M may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD74HCT4040M | High Speed CMOS Logic 12-Stage Binary ...
- Order the CD74HCT4040M - High Speed CMOS Logic 12-Stage Binary ...
- CD74HCT4040 data sheet, product information and support ...
- TI's CD74HCT4040 is a Counter, arithmetic & parity function ICs. Find parameters, ordering and quality information.
- CD74HCT4040M Texas Instruments | Mouser
- CD74HCT4040M Texas Instruments Counter ICs 12 Stage Binary datasheet, inventory, & pricing.
- CD74HCT4040M Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD74HCT4040M – Counter IC Binary Counter 1 Element 12 Bit Negative Edge 16-SOIC from Texas Instruments. Pricing and ...
- CD74HCT4040M by Texas Instruments | Counter Shift Registers ...
- Buy CD74HCT4040M with fast, free shipping on qualifying orders. View datasheets, stock and pricing, or find other Counter Shift Registers's.
- CD74HCT4040M from Texas Instruments
- Distributor, SKU, Stock, Cost. Digi-Key, 296-26028-5-ND, 20389, $0.75, Buy. Texas Instruments, CD74HCT4040M, 2986, $0.57, Buy. Mouser Electronics, 595- ...
- CD74HCT4040 from Texas Instruments - Electronics Datasheets
- Buy CD74HCT4040 from Texas Instruments with extended same day shipping times. View datasheets, stock, pricing and more for CD74HCT4040.
- CD74HCT4040 datasheet - High Speed CMOS Logic 12 ...
- CD74HCT4040 High Speed CMOS Logic 12-stage Binary Counter Data sheet acquired from Harris Semiconductor SCHS203B. High Speed CMOS Logic ...
- CD74HCT4040M . TEXAS INSTRUMENTS, Binary Ripple ...
- CD74HCT4040M . from TEXAS INSTRUMENTS >> Specification: Binary Ripple Counter, HCT Family, 25 MHz, 1 Gate, 1 Input, 4.5 V to 5.5 V, SOIC-16.
- CD74HCT4040M, BG-ELECTRONICS CD74HCT4040 ...
- CD74HCT4040 CD74HCT4040M 74HCT4040 High-Speed CMOS Logic 12-Stage Binary Counter.