- Mfr. #:
- CD74HCT191E
- Description:
- Counter ICs Hi-Sp CMOS Logic Pre Sync 4-Bit Bry Up/Dn
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up/Down |
| Packaging: | Tube |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | PDIP-16 |
| Logic Family: | HCT |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD74HCT191 |
| Counter Type: | Binary |
| Operating Supply Voltage: | 4.5 V to 5.5 V |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Factory Pack Quantity: | 25 |
| Unit Weight: | 0.033570 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 4 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of CD74HCT191E at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
CD74HCT191E Price & Stock
Intersil CD74HCT191E pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | CD74HCT191E | 4,890 | 3.11 | 3.11 | 2.80 | 2.56 | 2.56 | 2020-01-09T09:53:16Z |
| Freelance Electronics | CD74HCT191E | 158 | 9.21 | 9.21 | 6.08 | 5.03 | 5.03 | 2020-01-09T17:09:50Z |
| Semi Source | CD74HCT191E | 108 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T20:43:51Z |
| Quest | CD74HCT191E | 158 | 6.49 | 4.87 | 3.25 | 2.27 | 2.27 | 2020-01-09T11:17:58Z |
| 4 Star Electronics | CD74HCT191E | 12 | - | - | - | - | - | 2020-01-07T22:21:42Z |
| Classic Components | CD74HCT191E | 3 | - | - | - | - | - | 2020-01-08T00:13:17Z |
| TransparentC | CD74HCT191E | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Intersil has several brands around the world that may have alternate names for CD74HCT191E due to regional differences or acquisition. CD74HCT191E may also be known as the following names:
- INTER
- ISL
- INTERS
- INTERSI
- Intersil Corporation
- INTESIL
- INSL
- INTR
- INTERSIL CORP
- INTS
- INTERSL
- INTRSL
- HARRIS SEMICONDUCTOR
- INTERSIL/HARRIS
- INTSL
- INERSIL
- HARRIS SEMI
- INTERSIL CHINA LIMITED
- INTERSIL/PBF
- Harris / Intersil
- Harris Semiconductor(Intersil)
- INTERSIL/MIL
- INTEYSIL
- Renesas Electronics / Intersil
- INTERSIL (VA)
AD5242BRUZ1M distributor
- CD74HCT191E | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the CD74HCT191E from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- CD54HC190, CD74HC190, CD54HC191, CD74HC191 ...
- CD74HCT191E. CD74HCT191E. Tube of 40. CD74HC191M. SOIC − M. Reel of 2500. CD74HC191M96. HC191M. SOIC − M. Reel of 250. CD74HC191MT.
- CD74HCT191E Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD74HCT191E – Counter IC Binary Counter 1 Element 4 Bit Positive Edge 16-PDIP from Texas Instruments. Pricing and Availability ...
- CD74HCT191E Texas Instruments | Mouser
- CD74HCT191E Texas Instruments Counter ICs Hi-Sp CMOS Logic Pre Sync 4-Bit Bry Up/Dn datasheet, inventory, & pricing.
- Rochester Electronics (en-US) : Part CD74HCT191E
- CD74HCT191E. Qty In Stock: 15,850. Manufacturer: Texas Instruments. Category: Counters. Description: CD74HCT191 High Speed CMOS Logic Presettable ...
- CD74HCT191E - TEXAS INSTRUMENTS - Binary ...
- Counters. TEXAS INSTRUMENTS CD74HCT191E -. Binary Synchronous Up / Down Counter, HCT Family, 30 MHz, 4 Circuits, 4.5 V to 5.5 V, DIP-16.
- CD74HCT191E by Texas Instruments Counters & Shift ... - Avnet
- Buy Texas Instruments CD74HCT191E in Avnet Americas. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Counters ...
- CD74HCT191E by Texas Instruments | Counter Shift Registers
- Buy CD74HCT191E with fast, free shipping on qualifying orders. View datasheets, stock and pricing, or find other Counter Shift Registers.
- CD74HCT191E Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- SYNCHRONOUS UP/DOWN COUNTERS WITH DOWN/UP MODE CONTROL, CD74HCT191E datasheet, CD74HCT191E circuit, CD74HCT191E data sheet ...
- CD74HCT191E Texas Instruments - Counters - Distributors ...
- Find the best pricing for Texas Instruments CD74HCT191E by comparing bulk discounts from 10 distributors. Octopart is the world's source for CD74HCT191E ...