- Mfr. #:
- SN74HC4020DR
- Description:
- Counter ICs 14-Bit ASynch Binary Counter
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SOP-16 |
| Series: | SN74HC4020 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Logic Family: | HC |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 6 V |
| Number of Bits: | 14 bit |
| Unit Weight: | 0.004998 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Output Current: | +/- 5.2 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
SN74HC4020DR is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
SN74HC4020DR Price & Stock
Texas Instruments SN74HC4020DR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-26479-1-ND | 1,190 | 4.41 | 3.79 | 2.83 | 1.72 | 1.72 | 2020-02-14T18:00:26Z |
| Digi-Key | 296-26479-6-ND | 1,190 | 4.41 | 3.79 | 2.83 | 1.72 | 1.72 | 2020-02-14T18:00:26Z |
| Digi-Key | 296-26479-2-ND | - | - | - | - | - | 1.42 | 2020-02-14T18:00:26Z |
| Rochester Electronics | SN74HC4020DR | 2,500 | 1.19 | 1.19 | 1.19 | 1.12 | 1.12 | 2020-02-19T10:02:51Z |
| Texas Instruments | SN74HC4020DR | 5,000 | 2.80 | 2.80 | 2.38 | 0.980 | 0.980 | 2020-02-19T02:03:09Z |
| Mouser | 595-SN74HC4020DR | 9,320 | 4.27 | 3.54 | 2.16 | 1.67 | 1.32 | 2020-02-18T01:01:20Z |
| Verical | SN74HC4020DR | 12,500 | - | - | - | - | 1.32 | 2020-02-18T17:52:59Z |
| Verical | SN74HC4020DR | 10,000 | - | - | - | - | 1.33 | 2020-02-18T17:52:59Z |
| Arrow Electronics | SN74HC4020DR | 12,500 | - | - | - | - | 1.32 | 2020-02-19T16:05:05Z |
| Avnet | SN74HC4020DR | - | - | - | - | - | - | 2020-02-19T03:48:25Z |
| Avnet Europe | SN74HC4020DR | - | - | - | - | - | 2.12 | 2020-02-19T08:25:46Z |
| RS Components | 6628219 | 390 | - | 3.49 | 3.07 | 3.01 | 3.01 | 2020-02-18T04:59:50Z |
| RS Components | 6628219P | 390 | - | - | 3.07 | 3.01 | 3.01 | 2020-02-18T04:59:50Z |
| RS Components | 1627392 | - | - | - | - | - | 1.51 | 2020-02-18T04:59:50Z |
| LTL Group | 5426765 | 144 | - | - | - | - | - | 2020-02-19T03:29:56Z |
| Quest | SN74HC4020DR | 363 | 4.00 | 3.00 | 2.00 | 1.40 | 1.40 | 2020-02-19T11:26:30Z |
| GreenTree Electronics | SN74HC4020DR | 2,094 | - | - | - | - | - | 2020-01-16T13:11:16Z |
| OMO Electronics | 333747 | 1,527 | - | - | 5.68 | 3.93 | 3.93 | 2020-02-19T12:37:27Z |
| Dana Microsystems | SN74HC4020DR | 537 | - | - | - | - | - | 2020-02-16T00:37:38Z |
| Classic Components | SN74HC4020DR | 37 | - | - | - | - | - | 2020-02-13T00:11:58Z |
| C Plus Electronics | SN74HC4020DR | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| TransparentC | SN74HC4020DR | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| Sierra IC | SN74HC4020DR | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | SN74HC4020DR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74HC4020DR due to regional differences or acquisition. SN74HC4020DR may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74HC4020DR Texas Instruments | Mouser
- SN74HC4020DR Texas Instruments Counter ICs 14-Bit ASynch Binary Counter datasheet, inventory, & pricing.
- SN74HC4020DR Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. SN74HC4020DR – Counter IC Binary Counter 1 Element 14 Bit Negative Edge 16-SOIC from Texas Instruments. Pricing and ...
- SN74HC4020DR | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the SN74HC4020DR from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- SN54HC4020, SN74HC4020 datasheet (Rev. E) - Texas ...
- SN74HC4020N. SN74HC4020N. Tube of 40. SN74HC4020D. SOIC − D. Reel of 2500. SN74HC4020DR. HC4020. SOIC − D. Reel of 250. SN74HC4020DT.
- SN74HC4020DR Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- 14-BIT ASYNCHRONOUS BINARY COUNTERS, SN74HC4020DR datasheet, SN74HC4020DR circuit, SN74HC4020DR data sheet : TI, alldatasheet, ...
- SN74HC4020DR Texas Instruments | WIN SOURCE
- Buy Texas Instruments SN74HC4020DR at Win Source. Source SN74HC4020DR Price,Find SN74HC4020DR Datasheet ,Check SN74HC4020DR In stock ...
- SN74HC4020DR | Texas Instruments SN74HC4020DR 14 ...
- Buy Texas Instruments SN74HC4020DR 14-stage Surface Mount Binary Counter HC, 16-Pin SOIC SN74HC4020DR or other Counter ICs online from RS for ...
- SN74HC4020DR Texas Instruments | Texas Instruments ...
- 162-7392, Texas Instruments, Texas Instruments SN74HC4020DR 14-stage Binary Counter, Up Counter, , Uni ...
- SN74HC4020DR (TI) PDF技术资料下载SN74HC4020DR 供应 ...
- 型号:: SN74HC4020DR. PDF下载:: 下载PDF文件 在线浏览文档. 内容描述:: 14位异步二进制计数器[14-BIT ASYNCHRONOUS BINARY COUNTERS].