- Mfr. #:
- CD74HCT390E
- Description:
- Counter ICs Hi-Spd CMOS Logic Dual Decade Rpl Cntr
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Packaging: | Tube |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | PDIP-16 |
| Logic Family: | HCT |
| Counter Type: | Decade |
| Product Category: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD74HCT390 |
| Counting Method: | Asynchronous |
| Operating Supply Voltage: | 4.5 V to 5.5 V |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Factory Pack Quantity: | 25 |
| Unit Weight: | 0.033570 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 4 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
CD74HCT390E Price & Stock
Texas Instruments CD74HCT390E pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-33152-5-ND | 1,399 | 4.79 | 4.23 | 3.24 | 2.05 | 1.73 | 2019-11-22T13:52:50Z |
| Rochester Electronics | CD74HCT390E | 20,977 | 2.04 | 2.04 | 1.83 | 1.69 | 1.69 | 2019-11-22T09:56:22Z |
| Texas Instruments | CD74HCT390E | 2,983 | 4.58 | 4.01 | 3.10 | 1.48 | 1.48 | 2019-11-23T02:03:05Z |
| Mouser | 595-CD74HCT390E | 158 | 4.79 | 3.98 | 2.56 | 2.06 | 1.67 | 2019-11-22T21:44:45Z |
| element14 APAC | 1607657 | 21 | 4.72 | 3.93 | 2.54 | 2.04 | 2.04 | 2019-11-23T02:25:28Z |
| Arrow Electronics | CD74HCT390E | 800 | - | - | 2.47 | 2.02 | 1.68 | 2019-11-22T21:44:45Z |
| Verical | CD74HCT390E | 4,000 | - | - | - | 2.08 | 1.72 | 2019-11-22T21:44:45Z |
| Verical | CD74HCT390E | 800 | - | - | 2.49 | 2.00 | 2.00 | 2019-11-22T21:44:45Z |
| Avnet | CD74HCT390E | - | - | - | - | - | 1.70 | 2019-11-22T11:52:31Z |
| Newark | 67K0124 | 21 | 5.22 | 4.17 | 2.82 | 2.13 | 1.67 | 2019-11-22T21:44:45Z |
| Avnet Europe | CD74HCT390E | 1,300 | - | - | 2.79 | 2.26 | 2.26 | 2019-11-22T11:15:22Z |
| RS Components | 3334615 | 225 | - | - | 3.65 | 2.27 | 2.20 | 2019-11-22T14:11:10Z |
| RS Components | 634259 | 112 | 4.39 | 3.62 | 3.59 | 3.59 | 3.59 | 2019-11-22T14:11:10Z |
| NAC Semi | XSKDRABS0050380 | 775 | - | - | - | - | - | 2019-11-22T18:49:25Z |
| LTL Group | 4712983 | 1,300 | - | - | - | - | - | 2019-11-15T08:57:11Z |
| Quest | CD74HCT390E | 7 | 6.17 | 3.08 | 3.08 | 3.08 | 3.08 | 2019-11-22T11:16:38Z |
| TME | CD74HCT390E | 109 | - | 3.09 | 3.09 | 3.09 | 3.09 | 2019-11-22T11:35:06Z |
| Dana Microsystems | CD74HCT390E | 1,970 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| Classic Components | CD74HCT390E | 1,020 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| Abacus Technologies | CD74HCT390E | 61 | - | - | - | - | - | 2019-11-23T00:03:16Z |
| Sierra IC | CD74HCT390E | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| North Star Micro | CD74HCT390E | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD74HCT390E due to regional differences or acquisition. CD74HCT390E may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD74HCT390E | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Description for the CD74HCT390. The CD74HC390 and 'HCT390 dual 4-bit decade ripple counters are high-speed silicon-gate CMOS devices and are pin ...
- CD74HC390, CD54HCT390, CD74HCT390 datasheet (Rev. C)
- CD74HCT390E. -55 to 125. 16 Ld PDIP. CD74HCT390M ... nQ3 connected to nCP0 with counter input on nCP1. CD74HC390, CD54HCT390, CD74HCT390 ...
- CD74HCT390E Texas Instruments | Mouser
- CD74HCT390E Texas Instruments Counter ICs Hi-Spd CMOS Logic Dual Decade Rpl Cntr datasheet, inventory, & pricing.
- CD74HCT390E Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD74HCT390E – Counter IC Counter, Decade 2 Element 4 Bit Negative Edge 16-PDIP from Texas Instruments. Pricing and ...
- CD74HCT390E datasheet - Specifications: Technology ...
- CD74HCT390E Specifications: Technology: CMOS ; Device Type: Line / Bus Driver ; Supply Voltage: 5V ; Operating Temperature: -40 to 125 C (-40 to 257 F) ...
- CD74HCT390 datasheet - High Speed CMOS Logic Dual ...
- CD74HCT390 High Speed CMOS Logic Dual Decade Ripple Counter Data sheet acquired from Harris Semiconductor SCHS185A. High Speed CMOS Logic ...
- CD74HCT390E Datasheet -- Texas Instruments ...
- CD74HCT390 High Speed CMOS Logic Dual Decade Ripple Counter -- CD74HCT390E-Image. High Speed CMOS Logic Dual Decade Ripple Counter ...
- CD74HCT390E TEXAS INSTRUMENTS - IC: digital | decade ...
- TEXAS INSTRUMENTS CD74HCT390E | IC: digital; decade counter; Channels: 2; Series: HCT; THT; DIP16 - This product is available in Transfer Multisort ...
- CD74HCT390E . - Texas Instruments - Decade Ripple ...
- Buy CD74HCT390E . - Texas Instruments - Decade Ripple Counter, HCT Family, 27 MHz, 4 Circuits, 4.5 V to 5.5 V, DIP-16. element14 offers special pricing, ...
- CD74HCT390E Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- High-Speed CMOS Logic Dual Decade Ripple Counter, CD74HCT390E datasheet, CD74HCT390E circuit, CD74HCT390E data sheet : TI, alldatasheet, ...