- Mfr. #:
- 74HC4040DB,118
- Description:
- Counter ICs 12-STAGE BINARY
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Package / Case: | SSOP-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Manufacturer: | Nexperia |
| Brand: | Nexperia |
| Logic Family: | HC |
| Product Type: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Part # Aliases: | 74HC4040DB-T |
| Length: | 6.4 mm |
| Width: | 5.4 mm |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Number of Bits: | 12 bit |
| Height: | 1.8 mm |
| Unit Weight: | 0.004586 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
74HC4040DB,118 is available at OMO Electronic.We can offer 74HC4040DB,118 for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
74HC4040DB,118 Price & Stock
Nexperia 74HC4040DB,118 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | 74HC4040DB,118 | 30,300 | 1.42 | 1.42 | 1.35 | 1.28 | 1.28 | 2020-04-04T09:03:03Z |
| Mouser | 771-HC4040DB118 | 297 | 4.33 | 3.56 | 2.17 | 1.68 | 1.33 | 2020-04-03T22:39:36Z |
| Digi-Key | 74HC4040DB,118-ND | - | - | - | - | - | 1.53 | 2020-04-03T12:59:30Z |
| Avnet | 74HC4040DB118 | - | - | - | - | - | - | 2020-04-04T01:20:24Z |
| Avnet | 74HC4040DB,118 | - | - | - | - | - | - | 2020-04-04T01:20:24Z |
| Avnet Europe | 74HC4040DB,118 | - | - | - | - | - | 2.56 | 2020-04-04T08:11:42Z |
| LTL Group | 4617990 | 1,476 | - | - | - | - | - | 2020-04-01T06:58:42Z |
| Sierra IC | 74HC4040DB,118 | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| North Star Micro | 74HC4040DB,118 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Nexperia has several brands around the world that may have alternate names for 74HC4040DB,118 due to regional differences or acquisition. 74HC4040DB,118 may also be known as the following names:
- Nexperia USA Inc
- Nexperia BV
- NXP/NEXPERIA
- Nexperia Inc
AD5242BRUZ1M distributor
- 74HC4040DB,118 Nexperia USA Inc. | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. 74HC4040DB,118 – Counter IC Binary Counter 1 Element 12 Bit Negative Edge 16-SSOP from Nexperia USA Inc.. Pricing and ...
- 74HC4040DB,118 Rochester Electronics, LLC | Integrated Circuits ...
- Order today, ships today. 74HC4040DB,118 – Counter IC Element Bit from Rochester Electronics, LLC. Pricing and Availability on millions of electronic ...
- 74HC4040DB,118 Nexperia | Mouser
- 74HC4040DB,118 Nexperia Counter ICs 12-STAGE BINARY datasheet, inventory, & pricing.
- 74HC4040DB - 12-stage binary ripple counter | Nexperia
- 74HC4040DB - The 74HC4040; 74HCT4040 is a 12-stage binary ripple counter with a ... NRND, 74HC4040DB,118, 935174930118, 2020-06-30, 2020-12-30 ...
- 74HC4040DB,118 by Nexperia Counters & Shift Registers | Avnet
- Buy Nexperia 74HC4040DB,118 in Avnet Americas. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Counters & Shift ...
- 74HC4040DB,118 - Nexperia - Datasheet, Prices & Inventory ... - ECIA
- Nexperia 74HC4040DB,118 Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Nexperia 74HC4040DB,118.
- 74HC4040DB,118 - Logic - Counters, Dividers,Purchase ...
- UTSOURCE provides 74HC4040DB,118 with lower prices and higher quality through multiple electronic component sellers, and we also provide 74HC4040DB ...
- 74HC4040DB,118 Elektronesch Distributeur | 74HC4040DB ...
- Hiersteller Part Zuel: 74HC4040DB,118. Hiersteller / Mark: Nexperia. Deel vun der Beschreiwung: IC 12STAGE BINARY RIPPLE 16SSOP. Datebanken ...
- 74HC4040DB,118 datasheet & applicatoin notes - Datasheet Archive
- Nexperia. 74HC4040DB,118 Counter Single 12-Bit Binary UP 16-Pin SSOP T/R - Tape and Reel (Alt: 74HC4040DB,118) 74HC4040DB,118 ECAD Model.