- Mfr. #:
- CD74HCT4520E
- Description:
- Counter ICs Dual Binary Up
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Packaging: | Tube |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | PDIP-16 |
| Logic Family: | HCT |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD74HCT4520 |
| Counter Type: | Binary |
| Operating Supply Voltage: | 4.5 V to 5.5 V |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Factory Pack Quantity: | 25 |
| Unit Weight: | 0.033570 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 4 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
CD74HCT4520E is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
CD74HCT4520E Price & Stock
RCA CD74HCT4520E pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Quest | CD74HCT4520E | 40 | 2.34 | 2.34 | 1.95 | 1.95 | 1.95 | 2020-05-07T10:23:07Z |
Alternate Names
RCA has several brands around the world that may have alternate names for CD74HCT4520E due to regional differences or acquisition. CD74HCT4520E may also be known as the following names:
- GE/RCA
- RCA SOLID STATE
- RCA/HARRIS
- MOT/RCA
- RCA/GE
- RCA Tubes
- RCA Corp Distributor & Special Products Div
- RCA (Bought by GE GE by Harris)
- RCA Corp Distributor & S
- RCA MIL
- RCA Corporation
- Rca Semiconductors
AD5242BRUZ1M distributor
- CD74HCT4520E Texas Instruments | Mouser
- CD74HCT4520E Texas Instruments Counter ICs Dual Binary Up datasheet, inventory, & pricing.
- CD74HCT4520E | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the CD74HCT4520E from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- CD74HCT4520E Texas Instruments | Integrated ... - Digikey
- Order today, ships today. CD74HCT4520E – Counter IC Binary Counter Element Bit Positive, Negative 16-PDIP from Texas Instruments. Pricing and Availability ...
- CD74HCT4520E Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD74HCT4520E – Counter IC Binary Counter 2 Element 4 Bit Positive, Negative 16-PDIP from Texas Instruments. Pricing and ...
- CD74HCT4520E datasheet - ti CD74HCT4520, High Speed ...
- CD74HCT4520E ti CD74HCT4520, High Speed CMOS Logic Dual Binary Up-counters Data sheet acquired from Harris Semiconductor SCHS216D.
- CD74HCT4520E - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments CD74HCT4520E Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- CD74HCT4520E Texas Instruments - Counters - Distributors ...
- Find the best pricing for Texas Instruments CD74HCT4520E by comparing bulk discounts from 7 distributors. Octopart is the world's source for CD74HCT4520E ...
- CD74HCT4520E IC DUAL BINARY UP-COUNTER 16DIP ...
- CD74HCT4520E IC DUAL BINARY UP-COUNTER 16DIP Texas Instruments datasheet pdf data sheet FREE from datasheetz.com Datasheet (data sheet) ...
- CD74HCT4520E TEXAS INSTRUMENTS - IC: digital | 4bit,binary ...
- TEXAS INSTRUMENTS CD74HCT4520E | IC: digital; 4bit,binary counter; Channels: 2; Series: HCT; THT - This product is available in Transfer Multisort ...
- CD74HCT4520E footprint & symbol by Texas Instruments ...
- Download schematic symbols, PCB footprints, 3D Models, pinout & datasheet for the CD74HCT4520E by Texas Instruments. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, ...