- Mfr. #:
- CD74AC163M
- Description:
- Counter ICs Sync Preset Binary w/Sync Reset
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SOP-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD74AC163 |
| Counter Type: | Binary |
| Logic Family: | AC |
| Factory Pack Quantity: | 40 |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Operating Supply Voltage: | 1.5 V to 5.5 V |
| Unit Weight: | 0.004998 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 24 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of CD74AC163M at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
CD74AC163M Price & Stock
Intersil CD74AC163M pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | CD74AC163M | 153 | 2.82 | 2.82 | 2.51 | 2.27 | 2.27 | 2019-12-05T09:50:00Z |
| Classic Components | CD74AC163M | 4 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| Abacus Technologies | CD74AC163M | 616 | - | - | - | - | - | 2019-12-03T00:14:38Z |
Alternate Names
Intersil has several brands around the world that may have alternate names for CD74AC163M due to regional differences or acquisition. CD74AC163M may also be known as the following names:
- INTER
- ISL
- INTERS
- INTERSI
- Intersil Corporation
- INTESIL
- INSL
- INTR
- INTERSIL CORP
- INTS
- INTERSL
- INTRSL
- HARRIS SEMICONDUCTOR
- INTERSIL/HARRIS
- INTSL
- INERSIL
- HARRIS SEMI
- INTERSIL CHINA LIMITED
- INTERSIL/PBF
- Harris / Intersil
- Harris Semiconductor(Intersil)
- INTERSIL/MIL
- INTEYSIL
- Renesas Electronics / Intersil
- INTERSIL (VA)
AD5242BRUZ1M distributor
- CD74AC163M | Synchronous Presettable Binary Counters ...
- Order the CD74AC163M - Synchronous Presettable Binary Counters with Synchronous Reset from Texas Instruments.View datasheets,check stock and pricing.
- CD54AC163, CD74AC163 datasheet (Rev. B) - Texas ...
- CD74AC163M. AC163M. –55°C to 125°C. SOIC – M. Tape and reel. CD74AC163M96. AC163M. CDIP – F. Tube. CD54AC163F3A. CD54AC163F3A. †Package ...
- CD74AC163M Texas Instruments | Mouser
- CD74AC163M Texas Instruments Counter ICs Sync Preset Binary w/Sync Reset datasheet, inventory, & pricing.
- CD74AC163M Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD74AC163M – Counter IC Binary Counter Element Bit Positive Edge 16-SOIC from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- CD74AC163M - Texas Instruments - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Texas Instruments CD74AC163M Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- CD74AC163M Texas Instruments | Ciiva
- Texas Instruments CD74AC163M: Counter Single 4-Bit Sync Binary UP 16-Pin SOIC Tube.
- CD74AC163M TEXAS INSTRUMENTS - IC: digital | 4bit ...
- TEXAS INSTRUMENTS CD74AC163M | IC: digital; 4bit,binary counter,synchronous; Series: AC; SMD - This product is available in Transfer Multisort Elektronik.
- CD74AC163M | Texas Instruments CD74AC163M 4-stage ...
- Buy Texas Instruments CD74AC163M 4-stage Surface Mount Binary Counter AC, 16-Pin SOIC CD74AC163M. Browse our latest Counter ICs offers. Free Next ...
- Texas Instruments CD74AC163M96, CD74AC163M, CD74AC163E ...
- Texas Instruments CD74AC163M96, CD74AC163M, CD74AC163E, CD54AC163F3A Datasheet. Download for 1. Loading.
- CD74AC163M Texas Instruments | Texas Instruments ...
- 169-5707, Texas Instruments, Texas Instruments CD74AC163M 4-stage Binary Counter, Up Counter, , Uni ...