- Mfr. #:
- CD74HCT93E
- Description:
- Counter ICs Hi-Spd CMOS Logic 4-Bit Bnry Rpl Cntr
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | PDIP-14 |
| Logic Family: | HCT |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD74HCT93 |
| Counter Type: | Binary |
| Counting Method: | Asynchronous |
| Operating Supply Voltage: | 4.5 V to 5.5 V |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Factory Pack Quantity: | 25 |
| Unit Weight: | 0.032734 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 4 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
parts# CD74HCT93E is available at OMO Electronic, see description of CD74HCT93E as below .
use the request quote form to request CD74HCT93E price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for CD74HCT93E depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
CD74HCT93E Price & Stock
Intersil CD74HCT93E pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | CD74HCT93E | 82 | 4.42 | 4.42 | 3.92 | 3.57 | 3.57 | 2019-11-16T09:40:42Z |
| Freelance Electronics | CD74HCT93E | 10 | 3.17 | 3.17 | 3.17 | 3.17 | 3.17 | 2019-11-15T17:01:21Z |
| Quest | CD74HCT93E | 22 | 8.69 | 6.52 | 4.35 | 4.35 | 4.35 | 2019-11-16T11:02:42Z |
| Classic Components | CD74HCT93E | 23 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
Alternate Names
Intersil has several brands around the world that may have alternate names for CD74HCT93E due to regional differences or acquisition. CD74HCT93E may also be known as the following names:
- INTER
- ISL
- INTERS
- INTERSI
- Intersil Corporation
- INTESIL
- INSL
- INTR
- INTERSIL CORP
- INTS
- INTERSL
- INTRSL
- HARRIS SEMICONDUCTOR
- INTERSIL/HARRIS
- INTSL
- INERSIL
- HARRIS SEMI
- INTERSIL CHINA LIMITED
- INTERSIL/PBF
- Harris / Intersil
- Harris Semiconductor(Intersil)
- INTERSIL/MIL
- INTEYSIL
- Renesas Electronics / Intersil
- INTERSIL (VA)
AD5242BRUZ1M distributor
- CD74HCT93E | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the CD74HCT93E from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- CD74HC93, CD74HCT93 datasheet (Rev. C) - Texas ...
- Nov 8, 2018 — CD74HCT93E. -55 to 125. 14 Ld PDIP. NOTE: When ordering, use the entire part number. The suffix 96 denotes tape and reel. The suffix T ...
- CD74HCT93E Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD74HCT93E – Counter IC Binary Counter Element Bit Negative Edge 14-PDIP from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- CD74HCT93E Texas Instruments | Mouser
- CD74HCT93E Texas Instruments Counter ICs Hi-Spd CMOS Logic 4-Bit Bnry Rpl Cntr datasheet, inventory, & pricing.
- CD74HCT93E by Texas Instruments | Counter Shift Registers ...
- Buy CD74HCT93E with fast, free shipping on qualifying orders. View datasheets, stock and pricing, or find other Counter Shift Registers.
- CD74HCT93E datasheet - ti CD74HCT93, High Speed CMOS ...
- CD74HCT93E ti CD74HCT93, High Speed CMOS Logic 4-Bit Binary Ripple Counter Data sheet acquired from Harris Semiconductor SCHS138C. High-Speed ...
- CD74HCT93E Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- High-Speed CMOS Logic 4-Bit Binary Ripple Counter, CD74HCT93E datasheet, CD74HCT93E circuit, CD74HCT93E data sheet : TI, alldatasheet, datasheet, ...
- CD74HCT93E Datasheet pdf - High Speed CMOS Logic 4-Bit ...
- CD74HCT93E datasheet, CD74HCT93E pdf, CD74HCT93E data sheet, datasheet, data sheet, pdf, Texas Instruments, High Speed CMOS Logic 4-Bit Binary ...
- CD74HCT93E Logic IC - Counter Binary counter 74HCT ...
- Type, CD74HCT93E. Enclosure, DIP 14. Manufacturer, var. Manufacturers. Manuf. Code, TID. Logic type, Binary counter. Series, 74HCT. Sampling rate, 30 MHz.
- CD74HCT93E | Texas Instruments CD74HCT93E 4-stage ...
- Buy Texas Instruments CD74HCT93E 4-stage Binary Counter, Up Counter, 14-Pin PDIP CD74HCT93E or other Counter ICs online from RS for next day delivery ...