- Mfr. #:
- CD4518BM96
- Description:
- Counter ICs CMOS Dual BCD Up- Counter
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Counting Method: | Synchronous |
| Package / Case: | SOP-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Product Category: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD4518B |
| Logic Family: | CD4000 |
| Counter Type: | BCD |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Operating Supply Voltage: | 3 V to 18 V |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Unit Weight: | 0.004998 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 1.5 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of CD4518BM96 at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
CD4518BM96 Price & Stock
Texas Instruments CD4518BM96 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-CD4518BM96CT-ND | 2,496 | 3.30 | 2.81 | 2.10 | 1.27 | 1.27 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| Digi-Key | 296-CD4518BM96DKR-ND | 2,496 | 3.30 | 2.81 | 2.10 | 1.27 | 1.27 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| Digi-Key | 296-CD4518BM96TR-ND | - | - | - | - | - | 1.06 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| Rochester Electronics | CD4518BM96 | 27,888 | 1.24 | 1.24 | 1.10 | 1.03 | 1.03 | 2020-01-18T09:55:40Z |
| Texas Instruments | CD4518BM96 | 2,500 | 2.61 | 2.27 | 1.78 | 0.824 | 0.824 | 2020-01-20T02:03:17Z |
| Mouser | 595-CD4518BM96 | 1,026 | 3.23 | 2.63 | 1.61 | 1.24 | 0.989 | 2020-01-14T21:11:07Z |
| Verical | CD4518BM96 | 10,000 | - | - | - | - | 1.11 | 2020-01-17T17:57:13Z |
| Avnet | CD4518BM96 | - | - | - | - | - | 0.998 | 2020-01-18T02:45:17Z |
| Avnet Europe | CD4518BM96 | - | - | - | - | - | 1.28 | 2020-01-20T08:23:20Z |
| LTL Group | 4710737 | 179 | - | - | - | - | - | 2020-01-19T01:46:16Z |
| Chip Components | CD4518BM96 | 12,850 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T02:38:24Z |
| OMO Electronics | 90762 | 17 | - | - | - | 1.39 | 1.17 | 2020-01-06T10:29:30Z |
| Dana Microsystems | CD4518BM96 | 1,000 | - | - | - | - | - | 2020-01-18T23:04:15Z |
| C Plus Electronics | CD4518BM96 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| North Star Micro | CD4518BM96 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | CD4518BM96 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| Sierra IC | CD4518BM96 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD4518BM96 due to regional differences or acquisition. CD4518BM96 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD4518BM96 | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the CD4518BM96 from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- CD4518BM96 Texas Instruments | Mouser
- CD4518BM96 Texas Instruments Counter ICs CMOS Dual BCD Up- Counter datasheet, inventory, & pricing.
- CD4518BM96 Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD4518BM96 – Counter IC BCD Counter Element Bit Positive, Negative 16-SOIC from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- CD4518BM96 Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- CMOS DUAL UP-COUNTERS, CD4518BM96 datasheet, CD4518BM96 circuit, CD4518BM96 data sheet : TI, alldatasheet, datasheet, Datasheet search site for ...
- CD4518BM96 footprint & symbol by Texas Instruments ...
- Download schematic symbols, PCB footprints, 3D Models, pinout & datasheet for the CD4518BM96 by Texas Instruments. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, ...
- CD4518BM96 from Texas Instruments - Electronics Datasheets
- Distributor, SKU, Stock, Cost. Digi-Key, 296-CD4518BM96CT-ND, 3221, $0.46, Buy. Texas Instruments, CD4518BM96, 21250, $0.30, Buy. Mouser Electronics ...
- CD4518BM96 Texas Instruments - Counters - Distributors ...
- Find the best pricing for Texas Instruments CD4518BM96 by comparing bulk discounts from 7 distributors. Octopart is the world's source for CD4518BM96 ...
- CD4518BM96 by Texas Instruments Counters & Shift ...
- Buy Texas Instruments CD4518BM96 in Avnet Americas. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Counters ...
- CD4518BM96 (TI) PDF技术资料下载CD4518BM96 供应信息 ...
- 型号:: CD4518BM96. PDF下载:: 下载PDF文件 在线浏览文档. 内容描述:: CMOS DUAL UP-计数器[CMOS DUAL UP-COUNTERS]. 文件大小:: 555 K. 文件页 ...