- Mfr. #:
- DH82C222 S R13F
- Description:
- Chipsets C222 Chipset Server FCBGA-708
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Integrated Graphics: | Without Graphics |
| Product: | Server Chipsets |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Type: | PCH |
| Embedded Options: | Non-Embedded |
| Code Name: | Lynx Point |
| Brand: | Intel |
| Manufacturer: | Intel |
| Package / Case: | FCBGA-708 |
| Product Type: | Chipsets |
| Subcategory: | Chipsets |
| Product Category: | Chipsets |
| Chipset Series: | C222 |
| Series: | C222 |
| Part # Aliases: | 927363 |
| Factory Pack Quantity: | 800 |
| PCIe Configurations: | 8 Lanes, x1 |
| Number of SATA Ports: | 6 |
| TDP - Max: | 3 W |
| Width: | 23 mm |
| Length: | 22 mm |
| USB Revision: | 2.0, 3.0 |
| Number of USB Ports: | 10 |
| PCIe Revision: | 2.0 |
| Height: | 1.602 mm |
| CPU Configuration - Max: | 1 |
| Maximum Operating Temperature: | + 108 C |
More Information
- 8 Series Server Chipsets
- Intel's 8 Series Server Chipsets provides extensive I/O support with functions and capabilities that include PCI Express, ACPI power management, enhanced DMA controller, interrupt controller, timer functions , integrated serial ATA host controllers, xHCI USB controller , two legacy EHCI USB controllers, flexible I/O, integrated 10/100/1000 Gigabit Ethernet MAC, system management bus (SMBus), analog VGA display interface, low pin count (LPC) interface, firmware hub (FWH) interface, serial peripheral interface (SPI), integrated clock controller and JTAG boundary scan support. These chipsets also support Intel High Definition Audio, Rapid Storage Technology, Active Management Technology, Virtualization Technology for Directed I/O, Trusted Execution Technology, Flexible Display Interconnect, and Anti-Theft Technology.Learn More
- Server Chipsets
- Intel's Server Chipsets provides extensive I/O support with functions and capabilities that include PCI Express, PCI Local Bus, ACPI power management, enhanced DMA controller, Serial ATA, USB host interface, integrated 10/100/1000 Gigabit Ethernet MAC, and system management bus (SMBus) with additional support for I2C devices. These chipsets provide support for Intel High Definition Audio, Rapid Storage Technology, Active Management Technology, Virtualization Technology for Directed I/O, Trusted Execution Technology, Flexible Display Interconnect, Anti-Theft Technology, and JTAG Boundary Scan support.Learn More
DH82C222 S R13F Price & Stock
Intel DH82C222 S R13F pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Avnet Europe | 927363 | - | - | - | - | 331.19 | 265.25 | 2019-11-23T08:22:00Z |
Alternate Names
Intel has several brands around the world that may have alternate names for DH82C222 S R13F due to regional differences or acquisition. DH82C222 S R13F may also be known as the following names:
- INT
- CORTINA
- INTEL CORP
- DIGITAL
- INTE
- ITL
- INTL
- INTEL CORPORATION
- REI
- INL
- ISP
- TNTEL
- NITEL
- Intel Semiconductor Ltd
- INTEL CORPORATI
- INT'L REC
- INTEL MIL EOL
- Intel Celeron
- INTEL SEMICONDUCTOR
- INTEL XEON
- Intel / Altera
- INTEL COR
- Intel (CPU)
- INTEL (VA)
- Intel (formerly Altera)
AD5242BRUZ1M distributor
- DH82C222 S R13F Intel | Mouser
- DH82C222 S R13F Intel Chipsets C222 Chipset Server FCBGA-708 datasheet, inventory, & pricing.
- DH82C222 S R13F by Intel PCI Devices | Avnet Europe
- Buy Intel DH82C222 S R13F in Avnet Europe. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other PCI Devices products.
- DH82C222 S R13F Intel - Distributors and Price Comparison ...
- Find the best pricing for Intel DH82C222 S R13F by comparing bulk discounts from 1 distributors. Octopart is the world's source for DH82C222 S R13F ...
- DH82C222 S R13F footprint & symbol by Intel | SnapEDA
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the DH82C222 S R13F by Intel. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, Eagle, KiCad ...
- DH82C222 S R13F - Intel - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Intel DH82C222 S R13F Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Intel DH82C222 S R13F.
- DH82C222 S R13F Intel | SemiKart India
- DH82C222 S R13F From Intel -Chipsets-Chipsets C222 Chipset Server FCBGA-708 inventory, *inclusive of Indian Custom Duty+18.0% GST EXTRA As ...
- DH82C222 S R13F Intel | Mouser España
- DH82C222 S R13F Intel Chipsets C222 Chipset Server FCBGA-708 hoja de datos, inventario y precios.
- DH82C222 S R13F Intel - 贸泽电子
- DH82C222 S R13F Intel 芯片组C222 Chipset Server FCBGA-708 数据表, 库存, 价格.
- DH82C222 S R13F Intel | Mouser Ecuador - Mouser Electronics
- DH82C222 S R13F Intel Conjuntos de chips C222 Chipset Server FCBGA-708 hoja de datos, inventario y precios.