- Mfr. #:
- DS1845B-010+
- Description:
- Digital Potentiometer ICs Dual NV w/Memory
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Packaging: | Tube |
| Supply Type: | Single |
| Digital Interface: | Serial (2-Wire, I2C) |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Wiper Memory: | Non Volatile |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Brand: | Maxim Integrated |
| Taper: | Linear |
| Number of POTs: | Dual |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Series: | DS1845B |
| Package / Case: | CSBGA-16 |
| Part # Aliases: | 90-1845B+010 DS1845B |
| Factory Pack Quantity: | 810 |
| Operating Supply Current: | 500 uA |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Length: | 4 mm |
| Width: | 4 mm |
| Operating Supply Voltage: | 3 V, 5 V |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Taps per POT: | 100, 256 |
| Resistance: | 10 kOhms |
| Height: | 1.01 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
DS1845B-010+ Price & Stock
Maxim Integrated DS1845B-010+ pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | DS1845B-010+-ND | 1,620 | 39.79 | 35.77 | 27.81 | 19.99 | 19.24 | 2020-02-21T17:09:39Z |
| Mouser | 700-DS1845B-010 | 810 | 39.33 | 35.36 | 27.57 | 24.92 | 24.92 | 2020-02-19T22:48:46Z |
| Avnet | DS1845B-010+ | - | - | - | - | - | - | 2020-02-21T03:38:43Z |
| Avnet Europe | DS1845B-010+ | - | 29.84 | 26.85 | 24.17 | 24.17 | 24.17 | 2020-02-21T08:01:48Z |
| Ameya360 | DS1845B-010+ | - | - | - | - | 24.20 | 24.20 | 2020-02-21T09:37:43Z |
| LTL Group | 3958511 | 3,160 | - | - | - | - | - | 2020-02-19T03:29:56Z |
| Classic Components | DS1845B-010+ | 1,540 | - | - | - | - | - | 2020-02-21T00:57:40Z |
Alternate Names
Maxim Integrated has several brands around the world that may have alternate names for DS1845B-010+ due to regional differences or acquisition. DS1845B-010+ may also be known as the following names:
- MAXIM
- MAX
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS INC
- MAXI
- MAXIN
- MAXM
- MXM
- MAXIM INT
- MAXIM INTEGRATED PRO
- MAXIM INTEGRATED CIRCUITS
- MaximIC
- MAXIM/PBF
- MAIXM
- MAXIM-Pb
- MAXIM INTE
- MAXIM INTEGRATE
- MAXIM INTEGRATED PROD
- MAXIM INTEGR
- MAXIM INTEGRATED PRODUCT
- MAXIMI
- MAXIIM
- MAXIM INTEGRATED PRODU
- MAXIM-PBFREE
- Maxim Semiconductor
- Maxim
- ITW Paktron
AD5242BRUZ1M distributor
- DS1845B-010 Maxim Integrated | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. DS1845B-010 – Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 100, 256 Taps I²C Interface 16-CSBGA (4x4) from Maxim Integrated. Pricing ...
- DS1845B-010+ Maxim Integrated | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. DS1845B-010+ – Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 100, 256 Taps I²C Interface 16-CSBGA (4x4) from Maxim Integrated. Pricing ...
- DS1845B-010+ Maxim Integrated | Mouser
- DS1845B-010+ Maxim Integrated Digital Potentiometer ICs Dual NV Potentiometer and Memory datasheet, inventory, & pricing.
- DS1845 - Maxim Integrated
- DS1845-010 one 10k, 100 position & one 10k, 256 position ... The wiper position of the DS1845, as well as EEPROM data, can be hardware write-protected ...
- DS1845 Dual NV Potentiometer and Memory - Maxim Integrated
- Key Features. Two linear taper potentiometers. DS1845-010 one 10k, 100 position & one 10k, 256 position; DS1845-050 one 10k, 100 position & one 50k, 256 ...
- DS1845 datasheet & applicatoin notes - Datasheet Archive
- DS1845B-010 DUAL NV POTENTIOMETER AND MEMORY DS1845B-010 ECAD Model. Distributors, Part, Package, Stock, Lead Time, Min Order Qty, 1, 10 ...
- DS1845 datasheet - Dual NV Potentiometer And Memory
- DS1845 Dual NV Potentiometer And Memory . FEATURES. Two linear taper potentiometers - DS1845-010 one 10k, 100 position one 10k, 256 position ...
- DS1845+ Price & Stock | DigiPart
- DS1845B-010, Maxim, DS1845 Dual NV Potentiometer and Memory, 5921 ... DS1845B-010+, Maxim Integrated, IC DGTL POT 10KOHM 16CSBGA, 1620 ...
- DS1845B-010+ - Data Acquisition - Digital Potentiometers ...
- UTSOURCE provides DS1845B-010+ with lower prices and higher quality through multiple electronic component sellers, and we also provide DS1845B-010+ ...
- DS1845 Dual NV Potentiometer - USBid
- The Dallas Semiconductor (Maxim) DS1845 Dual NV Potentiometer and Memory consists of one ... DS1845B-010, DS1845B-020, DS1845B-050, DS1845B-100.