- Mfr. #:
- DS1845B-050+
- Description:
- Digital Potentiometer ICs Dual NV w/Memory
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Packaging: | Tube |
| Supply Type: | Single |
| Digital Interface: | Serial (2-Wire, I2C) |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Wiper Memory: | Non Volatile |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Brand: | Maxim Integrated |
| Taper: | Linear |
| Number of POTs: | Dual |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Series: | DS1845B |
| Package / Case: | CSBGA-16 |
| Part # Aliases: | 90-1845B+050 DS1845B |
| Factory Pack Quantity: | 810 |
| Operating Supply Current: | 500 uA |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Length: | 4 mm |
| Width: | 4 mm |
| Operating Supply Voltage: | 3 V, 5 V |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Taps per POT: | 100, 256 |
| Resistance: | 10 kOhms, 50 kOhms |
| Height: | 1.01 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
DS1845B-050+ is available at OMO Electronic.We can offer DS1845B-050+ for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
DS1845B-050+ Price & Stock
Maxim Integrated DS1845B-050+ pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | DS1845B-050+-ND | 1,620 | 7.30 | 6.56 | 5.10 | 3.67 | 3.42 | 2020-03-17T13:02:28Z |
| Mouser | 700-DS1845B-050 | 810 | 7.24 | 6.51 | 5.08 | 4.57 | 4.57 | 2020-03-17T00:28:55Z |
| Avnet | DS1845B-050+ | - | - | - | - | - | - | 2020-03-17T01:41:21Z |
| Avnet Europe | DS1845B-050+ | - | 5.44 | 4.90 | 4.41 | 4.41 | 4.41 | 2020-03-17T07:19:20Z |
| Ameya360 | DS1845B-050+ | - | - | - | - | 4.44 | 4.44 | 2020-03-11T06:41:49Z |
| LTL Group | 3958514 | 1,000 | - | - | - | - | - | 2020-03-17T02:15:40Z |
| Classic Components | DS1845B-050+ | 6,237 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T22:08:19Z |
| Nexxon | DS1845B-050+ | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
Alternate Names
Maxim Integrated has several brands around the world that may have alternate names for DS1845B-050+ due to regional differences or acquisition. DS1845B-050+ may also be known as the following names:
- MAXIM
- MAX
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS INC
- MAXI
- MAXIN
- MAXM
- MXM
- MAXIM INT
- MAXIM INTEGRATED PRO
- MAXIM INTEGRATED CIRCUITS
- MaximIC
- MAXIM/PBF
- MAIXM
- MAXIM-Pb
- MAXIM INTE
- MAXIM INTEGRATE
- MAXIM INTEGRATED PROD
- MAXIM INTEGR
- MAXIM INTEGRATED PRODUCT
- MAXIMI
- MAXIIM
- MAXIM INTEGRATED PRODU
- MAXIM-PBFREE
- Maxim Semiconductor
- Maxim
- ITW Paktron
AD5242BRUZ1M distributor
- DS1845 - Maxim Integrated
- DS1845-050 one 10k, 100 position & one 50k, 256 postition. - DS1845-100 one 10k, 100 position & one 100k, 256 position. § 256 bytes of EEPROM memory.
- DS1845 Dual NV Potentiometer and Memory - Maxim Integrated
- Key Features. Two linear taper potentiometers. DS1845-010 one 10k, 100 position & one 10k, 256 position; DS1845-050 one 10k, 100 position & one 50k, 256 ...
- DS1845B-050 Maxim Integrated | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. DS1845B-050 – Digital Potentiometer 50k Ohm Circuit 100, 256 Taps I²C Interface 16-CSBGA (4x4) from Maxim Integrated. Pricing ...
- DS1845B-050+ in Tray by Maxim Integrated | T1/E1 | Future ...
- Buy Maxim Integrated DS1845B-050+ in Tray. Dual NV Potentiometer and Memory from Future Electronics.
- DS1845B-050+ footprint & symbol by Maxim Integrated ...
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the DS1845B-050+ by Maxim Integrated. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, Eagle, ...
- DS1845 Maxim Integrated Digital Potentiometer ICs | Mouser
- Maxim Integrated DS1845 Digital Potentiometer ICs are available at Mouser Electronics. Mouser ... DS1845B-050+; Maxim Integrated; 1: $5.07; 810In Stock.
- DS1845 datasheet - Dual NV Potentiometer And Memory
- Features, Applications. FEATURES. Two linear taper potentiometers - DS1845-010 one 10k, 100 position & one 10k, 256 position - DS1845-050 one 10k, 100 ...
- DS1845 datasheet & applicatoin notes - Datasheet Archive
- DS1845B-050 DUAL NV POTENTIOMETER AND MEMORY DS1845B-050 ECAD Model. Distributors, Part, Package, Stock, Lead Time, Min Order Qty, 1, 10 ...
- DS1845B-050+T&R - Data Acquisition - Digital Potentiometers ...
- DS1845B-050+T&R. Digital Potentiometer 50k Ohm 2 Circuit 100, 256 Taps I2C Interface 16-CSBGA (4x4). 1 sellers list DS1845B-050+T&R ...
- DS1845B-050+ Maxim Integrated | Mouser India
- DS1845B-050+ Maxim Integrated Digital Potentiometer ICs Dual NV Potentiometer and Memory datasheet, inventory & pricing.