- Mfr. #:
- DS1847E-010+
- Description:
- Digital Potentiometer ICs Dual Temp Controlled NV Variable Resistor
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TSSOP-14 |
| Supply Type: | Single |
| Digital Interface: | Serial (2-Wire) |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Wiper Memory: | Non Volatile |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Brand: | Maxim Integrated |
| Taper: | Linear |
| Number of POTs: | Dual |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Series: | DS1847E |
| Factory Pack Quantity: | 96 |
| Part # Aliases: | 90-1847E+010 DS1847E |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Length: | 5 mm |
| Width: | 4.4 mm |
| Operating Supply Voltage: | 3.3 V, 5 V |
| Supply Voltage - Min: | 3 V |
| Taps per POT: | 256 |
| Resistance: | 10 kOhms |
| Operating Supply Current: | 1 mA |
| Height: | 0.9 mm |
| Unit Weight: | 0.004949 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 95 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
DS1847E-010+ is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
DS1847E-010+ Price & Stock
Maxim Integrated DS1847E-010+ pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | DS1847E-010+-ND | 703 | 32.35 | 29.05 | 22.59 | 20.21 | 20.21 | 2020-02-13T17:17:23Z |
| Mouser | 700-DS1847E-010 | 412 | 30.61 | 27.46 | 21.45 | 20.26 | 20.26 | 2020-02-12T22:03:18Z |
| element14 APAC | 2515847 | 159 | 32.03 | 28.75 | 22.45 | 22.45 | 22.45 | 2020-02-14T02:24:16Z |
| Avnet | DS1847E-010+ | - | - | - | - | - | - | 2020-02-14T03:49:04Z |
| Farnell | 2515847 | 159 | 27.18 | 24.18 | 19.90 | 18.18 | 18.18 | 2020-02-14T02:58:16Z |
| Newark | 73Y1495 | 159 | 30.61 | 27.46 | 21.45 | 19.22 | 19.22 | 2020-02-07T03:53:04Z |
| Avnet Europe | DS1847E-010+ | - | 31.70 | 28.53 | 25.67 | 25.67 | 25.67 | 2020-02-14T08:27:31Z |
| NAC Semi | XSKDRABS0060206 | 185 | - | - | 35.43 | 33.05 | 33.05 | 2020-02-13T18:46:15Z |
| LTL Group | 3958539 | 89 | - | - | - | - | - | 2020-02-13T07:12:16Z |
| Quest | DS1847E-010+ | 21 | - | - | - | - | - | 2020-02-14T11:14:21Z |
| GreenTree Electronics | DS1847E-010-ROHS- | 185 | - | - | - | - | - | 2020-01-16T13:11:16Z |
| RS Components | 7979694 | - | - | - | - | - | - | 2020-02-14T05:49:54Z |
| RS Components | 7979694P | - | - | - | - | - | - | 2020-02-14T05:49:54Z |
| Classic Components | DS1847E-010+ | 222 | - | - | - | - | - | 2020-02-13T00:11:58Z |
Alternate Names
Maxim Integrated has several brands around the world that may have alternate names for DS1847E-010+ due to regional differences or acquisition. DS1847E-010+ may also be known as the following names:
- MAXIM
- MAX
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS INC
- MAXI
- MAXIN
- MAXM
- MXM
- MAXIM INT
- MAXIM INTEGRATED PRO
- MAXIM INTEGRATED CIRCUITS
- MaximIC
- MAXIM/PBF
- MAIXM
- MAXIM-Pb
- MAXIM INTE
- MAXIM INTEGRATE
- MAXIM INTEGRATED PROD
- MAXIM INTEGR
- MAXIM INTEGRATED PRODUCT
- MAXIMI
- MAXIIM
- MAXIM INTEGRATED PRODU
- MAXIM-PBFREE
- Maxim Semiconductor
- Maxim
- ITW Paktron
AD5242BRUZ1M distributor
- DS1847E-010+ Maxim Integrated | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. DS1847E-010+ – Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 14-TSSOP from Maxim Integrated. Pricing and ...
- DS1847 - Maxim Integrated
- The DS1847-050 consists of one 10kΩ and one 50kΩ, while the. DS1847-010 consists of two 10kΩ resistors; both incorporate a direct-to-digital temperature ...
- DS1847E-010+ Maxim Integrated | Mouser
- DS1847E-010+ Maxim Integrated Digital Potentiometer ICs Dual Temperature-Controlled NV Variable Resistor datasheet, inventory, & pricing.
- DS1847E-010+T&R Maxim Integrated | Mouser
- DS1847E-010+T&R Maxim Integrated Digital Potentiometer ICs Dual Temperature-Controlled NV Variable Resistor datasheet, inventory, & pricing.
- DS1847E-010+T&R by Maxim Integrated Digital ... - Avnet
- Buy Maxim Integrated DS1847E-010+T&R in Avnet Americas. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Digital ...
- DS1847E-010+ MAXIM INTEGRATED PRODUCTS, Non ...
- DS1847E-010+ from MAXIM INTEGRATED PRODUCTS >> Specification: Non Volatile Digital Potentiometer, Temperature Controlled, 10 kohm, Dual, Serial, ...
- Dallas Semiconductor DS1847 Series Datasheets. DS1847E ...
- DS1847-010, Dual Temperature-Controlled NV Variable Resistor, Datasheet*). DS1847-050, Dual Temperature-Controlled NV Variable Resistor, Datasheet*).
- DS1847E-010+ | Maxim | DS1847E-010+, Digital ... - Enrgtech
- DS1847E-010+, Digital Potentiometer 10kΩ 256-Position Linear 2-channel Serial-2 Wire 14-Pin TSSOP. Digital Potentiometer, Maxim Integrated Products ...
- DS1847E-010+ Maxim | DS1847E-010+, Digital Potentiometer ...
- 797-9694, Maxim, DS1847E-010+, Digital Potentiometer 10kΩ 256-Position Linear 2-Channel Serial-2 Wire 14 Pin, TSSOP, Maximum Operating Temperature ...