- Mfr. #:
- DS1848E-010+
- Description:
- Digital Potentiometer ICs Dual Temp Controlled NV Variable Resistor
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TSSOP-14 |
| Supply Type: | Single |
| Digital Interface: | Serial (2-Wire) |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Wiper Memory: | Non Volatile |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Brand: | Maxim Integrated |
| Taper: | Linear |
| Number of POTs: | Dual |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Series: | DS1848E |
| Factory Pack Quantity: | 96 |
| Part # Aliases: | 90-1848E+010 DS1848E |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Length: | 5 mm |
| Width: | 4.4 mm |
| Operating Supply Voltage: | 3.3 V, 5 V |
| Supply Voltage - Min: | 3 V |
| Taps per POT: | 256 |
| Resistance: | 10 kOhms |
| Operating Supply Current: | 1 mA |
| Height: | 0.9 mm |
| Unit Weight: | 0.004949 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 95 C |
More Information
The price and lead time for DS1848E-010+ depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
DS1848E-010+ Price & Stock
Maxim Integrated DS1848E-010+ pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | DS1848E-010+-ND | 238 | 31.72 | 28.51 | 22.16 | 19.83 | 19.83 | 2020-03-02T14:01:37Z |
| Mouser | 700-DS1848E-010 | 471 | 30.26 | 27.19 | 21.12 | 19.87 | 19.87 | 2020-02-28T22:21:34Z |
| element14 APAC | 2515848 | - | 31.74 | 28.53 | 22.16 | 22.16 | 22.16 | 2020-02-29T02:17:32Z |
| Avnet | DS1848E-010+ | - | - | - | - | - | - | 2020-02-29T04:03:43Z |
| Newark | 73Y1496 | - | 34.51 | 31.86 | 23.36 | 22.17 | 22.17 | 2020-02-29T03:43:50Z |
| Avnet Europe | DS1848E-010+ | - | - | - | 32.01 | 24.97 | 24.97 | 2020-03-02T07:43:45Z |
| Ameya360 | DS1848E-010+ | - | - | - | 25.29 | 25.29 | 25.29 | 2020-02-28T06:24:20Z |
| LTL Group | 3958552 | 1,998 | - | - | - | - | - | 2020-03-02T01:51:57Z |
| Dana Microsystems | DS1848E-010+ | 869 | - | - | - | - | - | 2020-02-26T04:50:47Z |
| North Star Micro | DS1848E-010+ | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Maxim Integrated has several brands around the world that may have alternate names for DS1848E-010+ due to regional differences or acquisition. DS1848E-010+ may also be known as the following names:
- MAXIM
- MAX
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS INC
- MAXI
- MAXIN
- MAXM
- MXM
- MAXIM INT
- MAXIM INTEGRATED PRO
- MAXIM INTEGRATED CIRCUITS
- MaximIC
- MAXIM/PBF
- MAIXM
- MAXIM-Pb
- MAXIM INTE
- MAXIM INTEGRATE
- MAXIM INTEGRATED PROD
- MAXIM INTEGR
- MAXIM INTEGRATED PRODUCT
- MAXIMI
- MAXIIM
- MAXIM INTEGRATED PRODU
- MAXIM-PBFREE
- Maxim Semiconductor
- Maxim
- ITW Paktron
AD5242BRUZ1M distributor
- DS1848 - Maxim Integrated
- The DS1848-050 consists of one 10kΩ and one 50kΩ, while the. DS1848-010 consists of two 10kΩ resistors; both incorporate a direct-to-digital temperature ...
- DS1848E-010+ Maxim Integrated | Mouser
- DS1848E-010+ Maxim Integrated Digital Potentiometer ICs Dual Temperature-Controlled NV Variable Resistor & Memory datasheet, inventory, & pricing.
- DS1848E-010+ Maxim Integrated | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. DS1848E-010+ – Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 14-TSSOP from Maxim Integrated. Pricing and ...
- DS1848E-010+ Maxim Integrated - Digital Potentiometers ...
- Find the best pricing for Maxim Integrated DS1848E-010+ by comparing bulk discounts from 7 distributors. Octopart is the world's source for DS1848E-010+ ...
- DS1848E-010+ footprint & symbol by Maxim Integrated ...
- Aug 7, 2020 — Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the DS1848E-010+ by Maxim Integrated. Exports to OrCAD, Allegro, ...
- DS1848-010 datasheet - Dual Temperature-controlled NV ...
- DS1848-010 Dual Temperature-controlled NV Variable Resistor Memory . FEATURES. Two linear taper, temperature-controlled variable resistors DS1848-050 ...
- DS1848E-010+ - Data Acquisition - Digital Potentiometers ...
- UTSOURCE provides DS1848E-010+ with lower prices and higher quality through multiple electronic component sellers, and we also provide DS1848E-010+ ...
- DS1848E-010 - IC Chips,Purchase DS1848E-010 online with ...
- UTSOURCE provides DS1848E-010 with lower prices and higher quality through multiple electronic component sellers, and we also provide DS1848E-010 ...
- DS1848E-010/T&R Maxim Integrated | Mouser 日本
- DS1848E-010/T&R Maxim Integrated デジタルポテンショメータ IC Dual Temperature-Controlled NV Variable Resistor & Memory データシート、在庫、価格 ...