- Mfr. #:
- MAX5413EUD+T
- Description:
- Digital Potentiometer ICs Dual 256-Tap Low Drift
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Wiper Memory: | Volatile |
| Package / Case: | TSSOP-14 |
| Supply Type: | Single |
| Digital Interface: | Serial (3-Wire, SPI) |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Brand: | Maxim Integrated |
| Series: | MAX5413 |
| Part # Aliases: | MAX5413 |
| Taper: | Linear |
| Number of POTs: | Dual |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Operating Supply Current: | 800 nA |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Length: | 5.1 mm |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Width: | 4.5 mm |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Taps per POT: | 256 |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Resistance: | 10 kOhms |
| Height: | 0.95 mm |
| Unit Weight: | 0.004949 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: MAX5413EUD+T is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy MAX5413EUD+T,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
MAX5413EUD+T Price & Stock
Maxim Integrated MAX5413EUD+T pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 700-MAX5413EUDT | 2,445 | 41.56 | 39.24 | 27.50 | 18.92 | 18.64 | 2019-11-19T15:51:38Z |
| element14 APAC | 2830853 | 2,499 | 41.00 | 38.71 | 27.13 | 24.84 | 24.84 | 2019-11-29T02:11:47Z |
| Digi-Key | MAX5413EUD+T-ND | - | - | - | - | - | 18.57 | 2019-11-28T13:49:54Z |
| Avnet | MAX5413EUD+T | - | - | - | - | - | 20.85 | 2019-11-29T01:07:58Z |
| Farnell | 2830853 | 2,499 | 41.66 | 39.29 | 27.56 | 22.28 | 22.28 | 2019-11-29T15:11:42Z |
| Farnell | 2830853RL | - | - | 39.29 | 27.56 | 22.28 | 22.28 | 2019-11-29T15:11:42Z |
| Newark | 48AC1718 | 2,499 | 41.56 | 39.24 | 27.50 | 18.92 | 18.92 | 2019-11-29T03:12:41Z |
| Avnet Europe | MAX5413EUD+T | - | - | - | - | - | 25.68 | 2019-11-29T08:03:07Z |
| Sourceability | MAX5413EUD+T | 2,500 | - | - | - | - | - | 2019-11-26T18:50:02Z |
| LTL Group | 4112005 | 2,501 | - | - | - | - | - | 2019-11-25T02:05:31Z |
| GreenTree Electronics | MAX5413EUDT | 2,068 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| OMO Electronics | 212772 | 11,213 | - | - | 21.55 | 19.40 | 19.40 | 2019-11-29T10:09:41Z |
| Dana Microsystems | MAX5413EUD+T | 1,732 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| Classic Components | MAX5413EUD+T | 3,037 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| North Star Micro | MAX5413EUD+T | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | MAX5413EUD+T | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| SemiconductorPLUS | MAX5413EUD+T | Contact | - | - | - | - | - | 2016-12-28T19:16:53Z |
Alternate Names
Maxim Integrated has several brands around the world that may have alternate names for MAX5413EUD+T due to regional differences or acquisition. MAX5413EUD+T may also be known as the following names:
- MAXIM
- MAX
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS INC
- MAXI
- MAXIN
- MAXM
- MXM
- MAXIM INT
- MAXIM INTEGRATED PRO
- MAXIM INTEGRATED CIRCUITS
- MaximIC
- MAXIM/PBF
- MAIXM
- MAXIM-Pb
- MAXIM INTE
- MAXIM INTEGRATE
- MAXIM INTEGRATED PROD
- MAXIM INTEGR
- MAXIM INTEGRATED PRODUCT
- MAXIMI
- MAXIIM
- MAXIM INTEGRATED PRODU
- MAXIM-PBFREE
- Maxim Semiconductor
- Maxim
- ITW Paktron
AD5242BRUZ1M distributor
- MAX5413EUD+T Maxim Integrated | Mouser
- MAX5413EUD+T Maxim Integrated Digital Potentiometer ICs Dual, 256-Tap, Low-Drift, Digital Potentiometers in 14-Pin TSSOP datasheet, inventory, & pricing.
- MAX5413EUD+T Maxim Integrated | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. MAX5413EUD+T – Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 14-TSSOP from Maxim Integrated. Pricing and ...
- MAX5413EUD+T - Maxim Integrated Products - DIGITAL ...
- Buy MAX5413EUD+T - Maxim Integrated Products - DIGITAL POTENTIOMETER, TSSOP-14. Newark offers fast quotes, same day shipping, fast delivery, wide ...
- Digital Potentiometer ICs Dual 256-Tap Low ... - Amazon.com
- Buy Digital Potentiometer ICs Dual 256-Tap Low Drift Pack of 10 (MAX5413EUD+T): Potentiometers - Amazon.com ✓ FREE DELIVERY possible on eligible ...
- MAX5413/MAX5414/MAX5415 Dual, 256-Tap, Low ... - Farnell
- or visit Maxim's website at www.maxim-ic.com. PART. TEMP. RANGE. PIN-PACKAGE. R (kΩ). MAX5413EUD. -40°C to +85°C. 14 TSSOP. 10. MAX5414EUD.
- MAX5413EUD+T - Maxim Integrated - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Maxim Integrated MAX5413EUD+T Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Maxim Integrated ...
- MAX5413EUD T Datasheet, Inventory, & Price | TrustedParts.com
- MAX5413EUD T Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for MAX5413EUD T.
- MAX5413EUD-T Maxim Integrated - Digital Potentiometers ...
- Find the best pricing for Maxim Integrated MAX5413EUD-T by comparing bulk discounts from 2 distributors. Octopart is the world's source for MAX5413EUD-T ...
- MAX5413EUD+T IC POT DGTL DUAL 256-TAP 14TSSOP ...
- MAX5413EUD+T IC POT DGTL DUAL 256-TAP 14TSSOP Maxim Integrated Products datasheet pdf data sheet FREE from datasheetz.com Datasheet (data ...
- MAX5413EUD-T Datasheet, PDF - Datasheet Search Engine
- MAX5413EUD-T Datasheet, MAX5413EUD-T PDF. Datasheet search engine for Electronic Components and Semiconductors. MAX5413EUD-T data sheet, ...