- Mfr. #:
- MAX5422ETA+T
- Description:
- Digital Potentiometer ICs 256-Tap Nonvolatile SPI-Interface
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Package / Case: | TDFN-8 |
| Number of POTs: | Single |
| Digital Interface: | Serial (3-Wire, SPI) |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Wiper Memory: | Non Volatile |
| Brand: | Maxim Integrated |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Development Kit: | MAX5422EVKIT+ |
| Series: | MAX5422 |
| Part # Aliases: | MAX5422 |
| Taper: | Linear |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Operating Supply Current: | 500 nA |
| Resistance: | 50 kOhms |
| Supply Voltage - Max: | 5.25 V |
| Temperature Coefficient: | 35 PPM / C |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Taps per POT: | 256 |
| Operating Supply Voltage: | 2.7 V to 5.25 V |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Unit Weight: | 0.001764 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
MAX5422ETA+T is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
MAX5422ETA+T Price & Stock
Maxim Integrated MAX5422ETA+T pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | MAX5422ETA+TCT-ND | 853 | 18.72 | 16.82 | 13.07 | 11.70 | 11.70 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| Digi-Key | MAX5422ETA+TDKR-ND | 853 | 18.72 | 16.82 | 13.07 | 11.70 | 11.70 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| Digi-Key | MAX5422ETA+TTR-ND | - | - | - | - | - | 11.35 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| Future Electronics | MAX5422ETA+T | 2,500 | - | - | - | - | 11.95 | 2020-01-22T00:13:12Z |
| Mouser | 700-MAX5422ETAT | 4,615 | 17.75 | 15.95 | 12.36 | 11.40 | 11.40 | 2020-01-21T03:49:24Z |
| element14 APAC | 2800077 | 1,208 | 23.71 | 21.25 | 17.41 | 14.80 | 14.80 | 2020-01-22T14:47:39Z |
| Avnet | MAX5422ETA+T | - | - | - | - | - | - | 2020-01-22T02:01:03Z |
| Farnell | 2800077 | 1,228 | 18.22 | 15.59 | 12.78 | 10.88 | 10.88 | 2020-01-21T02:58:13Z |
| Farnell | 2800077RL | - | - | 15.59 | 12.78 | 10.88 | 10.88 | 2020-01-21T02:58:13Z |
| Newark | 41AC9987 | 100 | 17.75 | 15.95 | 12.36 | 11.05 | 11.05 | 2020-01-22T03:09:30Z |
| Avnet Europe | MAX5422ETA+T | - | - | - | - | - | 15.65 | 2020-01-22T08:42:12Z |
| RS Components | 7617872 | 1,993 | 20.10 | 20.10 | 19.10 | 16.88 | 16.48 | 2020-01-21T01:14:52Z |
| RS Components | 7617872P | 1,993 | - | - | 19.10 | 16.88 | 16.48 | 2020-01-21T01:14:52Z |
| RS Components | 1659371 | - | - | - | - | - | 13.69 | 2020-01-21T01:14:52Z |
| Ameya360 | MAX5422ETA+T | 2,500 | - | - | - | - | 12.93 | 2020-01-16T03:39:34Z |
| NAC Semi | XSKDRABS0060519 | 7,500 | - | - | - | - | 18.58 | 2020-01-21T21:21:44Z |
| NAC Semi | XSFT00000023049 | 2,500 | - | - | - | - | 19.89 | 2020-01-21T21:21:44Z |
| Sourceability | MAX5422ETA+T | 2,500 | - | - | - | - | - | 2020-01-06T21:24:21Z |
| LTL Group | 4112071 | 93 | - | - | - | - | - | 2020-01-21T06:17:26Z |
| Chip Components | MAX5422ETA+T | 13,528 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T02:38:24Z |
| GreenTree Electronics | MAX5422ETAT | 2,500 | - | - | - | - | - | 2020-01-16T13:11:16Z |
| OMO Electronics | 212775 | 2,045 | - | - | 23.77 | 23.77 | 23.77 | 2020-01-06T10:29:30Z |
| Dana Microsystems | MAX5422ETA+T | 1,222 | - | - | - | - | - | 2020-01-18T23:04:15Z |
| North Star Micro | MAX5422ETA+T | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | MAX5422ETA+T | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Maxim Integrated has several brands around the world that may have alternate names for MAX5422ETA+T due to regional differences or acquisition. MAX5422ETA+T may also be known as the following names:
- MAXIM
- MAX
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS INC
- MAXI
- MAXIN
- MAXM
- MXM
- MAXIM INT
- MAXIM INTEGRATED PRO
- MAXIM INTEGRATED CIRCUITS
- MaximIC
- MAXIM/PBF
- MAIXM
- MAXIM-Pb
- MAXIM INTE
- MAXIM INTEGRATE
- MAXIM INTEGRATED PROD
- MAXIM INTEGR
- MAXIM INTEGRATED PRODUCT
- MAXIMI
- MAXIIM
- MAXIM INTEGRATED PRODU
- MAXIM-PBFREE
- Maxim Semiconductor
- Maxim
- ITW Paktron
AD5242BRUZ1M distributor
- MAX5422ETA+T Maxim Integrated | Integrated Circuits - Digikey
- Order today, ships today. MAX5422ETA+T – Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 256 Taps SPI Interface 8-TDFN-EP (3x3) from Maxim Integrated. Pricing ...
- MAX5422ETA+T Maxim Integrated | Mouser
- MAX5422ETA+T Maxim Integrated Digital Potentiometer ICs 256-Tap, Nonvolatile, SPI-Interface, Digital Potentiometers datasheet, inventory, & pricing.
- MAX5422ETA-T Maxim Integrated | Mouser
- MAX5422ETA-T Maxim Integrated Digital Potentiometer ICs datasheet, inventory, & pricing.
- MAX5422/MAX5423/MAX5424 256-Tap, Nonvolatile, SPI ...
- MAX5422ETA. -40°C to +85°C. 50. 8 TDFN-EP*. AIJ. MAX5423ETA. -40°C to +85°C. 100. 8 TDFN-EP*. AII. MAX5424ETA. -40°C to +85°C. 200. 8 TDFN-EP*.
- MAX5422ETA+T Maxim Integrated | Integrated ... - Digikey
- Order today, ships today. MAX5422ETA+T – Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 256 Taps SPI Interface 8-TDFN-EP (3x3) from Maxim Integrated. Pricing ...
- MAX5422ETA+T - Maxim Integrated Products - Non Volatile Digital ...
- Buy MAX5422ETA+T - Maxim Integrated Products - Non Volatile Digital Potentiometer, 50 kohm, Single, SPI, Linear, ± 25%, 2.7 V. Newark offers fast quotes, ...
- MAX5422ETA+T - Maxim Integrated - Datasheet, Prices ...
- Maxim Integrated MAX5422ETA+T Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Maxim Integrated ...
- MAX5422ETA+T Maxim Integrated - Digital Potentiometers ...
- Find the best pricing for Maxim Integrated MAX5422ETA+T by comparing bulk discounts from 9 distributors. Octopart is the world's source for MAX5422ETA+T ...
- MAX5422ETA-T Maxim Integrated - Digital Potentiometers ...
- Find the best pricing for Maxim Integrated MAX5422ETA-T by comparing bulk discounts from 2 distributors. Octopart is the world's source for MAX5422ETA-T ...
- MAX5422ETA+T footprint & symbol by Maxim Integrated ...
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the MAX5422ETA+T by Maxim Integrated. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, Eagle ...