- Mfr. #:
- X95840WV20IZ-2.7
- Description:
- Digital Potentiometer ICs QD 256-TAP 10KOHM 2-WIRE INTERFACE
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Series: | X9584 |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TSSOP-20 |
| Supply Type: | Single |
| Digital Interface: | Serial (I2C) |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Manufacturer: | Renesas Electronics |
| Brand: | Renesas / Intersil |
| Number of POTs: | Quad |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Wiper Memory: | Non Volatile |
| Taper: | Linear |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Factory Pack Quantity: | 75 |
| Length: | 6.5 mm |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Width: | 4.4 mm |
| Operating Supply Voltage: | 3.3 V |
| Taps per POT: | 256 |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Resistance: | 10 kOhms |
| Operating Supply Current: | 1 mA |
| Height: | 0.9 mm |
| Unit Weight: | 0.002540 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of X95840WV20IZ-2.7 at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
X95840WV20IZ-2.7 Price & Stock
Renesas X95840WV20IZ-2.7 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | X95840WV20IZ-2.7-ND | 995 | 48.03 | 43.38 | 34.30 | 26.23 | 25.22 | 2020-02-14T18:00:26Z |
| Avnet | X95840WV20IZ-2.7 | 300 | - | - | - | 26.17 | 24.37 | 2020-02-15T01:29:31Z |
| Mouser | 968-X95840WV20IZ-2.7 | 545 | 47.96 | 43.35 | 35.88 | 31.27 | 31.27 | 2020-02-14T21:44:59Z |
| element14 APAC | 2687117 | - | 54.58 | 49.34 | 40.83 | 30.99 | 29.79 | 2020-02-15T02:17:50Z |
| Newark | 79K9557 | - | - | - | - | 26.25 | 26.25 | 2020-02-07T03:53:04Z |
| Farnell | 2687117 | - | 52.06 | 42.79 | 33.80 | 26.53 | 26.53 | 2020-02-15T02:50:55Z |
| Avnet Europe | X95840WV20IZ-2.7 | - | 38.34 | 34.51 | 31.06 | 31.06 | 31.06 | 2020-02-17T09:40:52Z |
Alternate Names
Renesas has several brands around the world that may have alternate names for X95840WV20IZ-2.7 due to regional differences or acquisition. X95840WV20IZ-2.7 may also be known as the following names:
- REN
- Renesas Electronics
- RENESA
- RENESAS TECHNOLOGY
- RENESAS TECHNOLOGY CORP
- RENES
- RENSAS
- Renesas Electronics America
- RENASAS
- RNS
- RENESAS-PB
- RENESAS ELECTRONICS CORP
- RENESES
- Renesas Technology America
- Renesas Electronics Corporation
- RENESASE
- RENESAS TECHNOLOGY HONG KONG
- RENESASTEC
- RENESAS/M
- RENEASAS
- NLD
- RENESAS ELECTRONICS AMERICA INC
- RENESASA
- RENESAS/PBF
- RENESAS TECHNOL
AD5242BRUZ1M distributor
- X95840WV20IZ-2.7 Renesas Electronics America Inc ...
- Order today, ships today. X95840WV20IZ-2.7 – Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 256 Taps I²C Interface 20-TSSOP from Renesas Electronics America Inc.
- X95840WV20IZ-2.7 Renesas / Intersil | Mouser
- X95840WV20IZ-2.7 Renesas / Intersil Digital Potentiometer ICs QD 256-TAP 10KOHM 2-WIRE INTERFACE datasheet, inventory, & pricing.
- X95840WV20IZ-2.7T1 Renesas / Intersil | Mouser
- X95840WV20IZ-2.7T1 Renesas / Intersil Digital Potentiometer ICs QD 256-TAP 10KOHM 2-WIRE I/F NV datasheet, inventory, & pricing.
- X95840WV20IZ-2.7T1 - Renesas - Volatile Digital ...
- ... at Newark. Buy your X95840WV20IZ-2.7T1 from an authorized Renesas distributor. ... Volatile Digital Potentiometer, 10 kohm, Dual, I2C, Serial, ± 20%, 2.7 V.
- X95840WV20IZ-2.7 in Tube by Renesas | Digital Potentiometers
- Buy Renesas X95840WV20IZ-2.7 in Tube. X95840 Series Quad 256 Tap 10 kOhm Digital Potentiometer - TSSOP-20 from Future Electronics.
- X95840 Datasheet
- Jul 5, 2006 — 10kΩ. 20 Ld TSSOP. X95840WV20IZ-2.7*. (Note). X95840WV Z G. 10kΩ. 20 Ld TSSOP. (Pb-free). X95840UV20I-2.7*. X95840UV G. 50kΩ.
- X95840WV20IZ-2.7 - Renesas Electronics - Datasheet, Prices ...
- Renesas Electronics X95840WV20IZ-2.7 Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Renesas Electronics ...
- X95840WV20IZ-2.7T1 by Renesas Electronics Digital ... - Avnet
- Buy Renesas Electronics X95840WV20IZ-2.7T1 in Avnet Europe. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other ...
- X95840WV20IZ-2.7 - Renesas - Non Volatile Digital ...
- Buy X95840WV20IZ-2.7 - Renesas - Non Volatile Digital Potentiometer, 10 kohm, Quad, I2C, Linear, ± 20%, 2.7 V. Farnell offers fast quotes, same day dispatch, ...
- X95840WV20IZ-2.7 | X95840WV20IZ-2.7, Digital ...
- Buy X95840WV20IZ-2.7, Digital Potentiometer 10kΩ 256-Position 3-Channel Serial-I2C 20 Pin, TSSOP X95840WV20IZ-2.7 or other Digital Potentiometers ...