- Mfr. #:
- MAX5467EUT+T
- Description:
- Digital Potentiometer ICs 32-Tap FleaPoT 2Wire
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Wiper Memory: | Volatile |
| Supply Type: | Single |
| Number of POTs: | Single |
| Digital Interface: | Serial (2-Wire) |
| Package / Case: | SOT-23-6 |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Brand: | Maxim Integrated |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Series: | MAX5467 |
| Part # Aliases: | MAX5467 |
| Taper: | Linear |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Temperature Coefficient: | 35 PPM / C |
| Description/Function: | 32-Tap FleaPot, 2-Wire Digital Potentiometers |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Taps per POT: | 32 |
| Tolerance: | 25 % |
| Operating Supply Current: | 24 uA |
| Length: | 2.9 mm |
| Operating Supply Voltage: | 2.7 V to 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Resistance: | 10 kOhms |
| Width: | 1.63 mm |
| Height: | 1.1 mm |
| Unit Weight: | 0.001270 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: MAX5467EUT+T is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy MAX5467EUT+T,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
MAX5467EUT+T Price & Stock
Maxim Integrated MAX5467EUT+T pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | MAX5467EUT+TCT-ND | 5,138 | 9.24 | 8.30 | 6.26 | 5.18 | 5.18 | 2020-02-04T16:06:00Z |
| Digi-Key | MAX5467EUT+TDKR-ND | 5,138 | 9.24 | 8.30 | 6.26 | 5.18 | 5.18 | 2020-02-04T16:06:00Z |
| Digi-Key | MAX5467EUT+TTR-ND | 2,500 | - | - | - | - | 5.03 | 2020-02-04T16:06:00Z |
| Future Electronics | MAX5467EUT+T | 2,500 | - | - | - | - | 5.20 | 2020-02-06T01:44:55Z |
| Mouser | 700-MAX5467EUTT | 2,363 | 8.54 | 7.74 | 5.91 | 5.17 | 5.17 | 2020-02-05T22:19:18Z |
| element14 APAC | 2515925 | 3,209 | 9.70 | 8.80 | 6.72 | 5.56 | 5.56 | 2020-02-06T02:18:08Z |
| element14 APAC | 2515925RL | - | - | 8.80 | 6.72 | 5.56 | 5.56 | 2020-02-06T02:18:08Z |
| Avnet | MAX5467EUT+T | - | - | - | - | - | - | 2020-02-06T03:40:06Z |
| Farnell | 2515925 | 3,209 | 4.57 | 4.57 | 4.11 | 4.08 | 4.07 | 2020-02-06T02:50:25Z |
| Farnell | 2515925RL | - | - | 4.57 | 4.11 | 4.08 | 4.07 | 2020-02-06T02:50:25Z |
| Newark | 73Y4958 | 1,163 | 7.69 | 6.96 | 5.61 | 4.65 | 4.65 | 2020-02-06T03:46:47Z |
| Avnet Europe | MAX5467EUT+T | - | - | - | - | - | 9.02 | 2020-02-06T07:58:35Z |
| LCSC | C400164 | 83 | 7.07 | 5.33 | 4.67 | 4.46 | 4.46 | 2019-11-19T23:40:06Z |
| Ameya360 | MAX5467EUT+T | 2,500 | - | - | - | - | 6.41 | 2020-01-16T03:39:34Z |
| NAC Semi | XSFP00000054207 | 5,000 | - | - | - | - | 6.57 | 2020-02-06T22:47:29Z |
| Hermes Engineering | MAX5467EUT+T | 5,000 | - | - | - | - | - | 2020-02-05T11:26:06Z |
| Sourceability | MAX5467EUT+T | 60,000 | - | - | - | - | - | 2020-02-05T14:31:10Z |
| LTL Group | 4112273 | 5,000 | - | - | - | - | - | 2020-01-31T03:27:32Z |
| Component Electronics | MAX5467EUT+T | 114 | 11.23 | 11.23 | 11.23 | 11.23 | 11.23 | 2020-01-13T16:36:07Z |
| Chip 1 Exchange | MAX5467EUT+T | 264 | - | - | - | - | - | 2020-01-22T12:01:21Z |
| Dana Microsystems | MAX5467EUT+T | 1,849 | - | - | - | - | - | 2020-02-01T16:08:41Z |
| Nexxon | MAX5467EUT+T | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | MAX5467EUT+T | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | MAX5467EUT+T | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| TransparentC | MAX5467EUT+T | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Maxim Integrated has several brands around the world that may have alternate names for MAX5467EUT+T due to regional differences or acquisition. MAX5467EUT+T may also be known as the following names:
- MAXIM
- MAX
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS INC
- MAXI
- MAXIN
- MAXM
- MXM
- MAXIM INT
- MAXIM INTEGRATED PRO
- MAXIM INTEGRATED CIRCUITS
- MaximIC
- MAXIM/PBF
- MAIXM
- MAXIM-Pb
- MAXIM INTE
- MAXIM INTEGRATE
- MAXIM INTEGRATED PROD
- MAXIM INTEGR
- MAXIM INTEGRATED PRODUCT
- MAXIMI
- MAXIIM
- MAXIM INTEGRATED PRODU
- MAXIM-PBFREE
- Maxim Semiconductor
- Maxim
- ITW Paktron
AD5242BRUZ1M distributor
- MAX5467EUT+T Maxim Integrated | Mouser
- MAX5467EUT+T Maxim Integrated Digital Potentiometer ICs 32-Tap FleaPoTA , 2-Wire Digital Potentiometers datasheet, inventory, & pricing.
- MAX5467EUT-T Maxim Integrated | Mouser
- MAX5467EUT-T Maxim Integrated Digital Potentiometer ICs 32-Tap, FleaPot, 2-Wire Digital Potentiometer in SC70 datasheet, inventory, & pricing.
- MAX5467EUT+T Maxim Integrated - DigiKey
- Order today, ships today. MAX5467EUT+T – Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 32 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface SOT-23-6 from Maxim Integrated.
- MAX5467EUT+T Maxim Integrated | Integrated ... - Digikey
- Order today, ships today. MAX5467EUT+T – Digital Potentiometer 10k Ohm Circuit 32 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface SOT-23-6 from Maxim Integrated.
- MAX5467EUT+T - Maxim Integrated - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Maxim Integrated MAX5467EUT+T Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Maxim Integrated ...
- MAX5467EUT+T by Maxim Integrated Digital Potentiometers ...
- Buy Maxim Integrated MAX5467EUT+T in Avnet Europe. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Digital ...
- MAX5460–MAX5468 32-Tap FleaPoT™, 2-Wire Digital ...
- MAX5467EUT. 6 SOT23. AARH. 10. U6-1. MAX5468EUT. 6 SOT23. AARI. 10. U6-1. FleaPoT is a trademark of Maxim Integrated Products Inc. Note: All devices ...
- Maxim Integrated|Maxim Integrated MAX5467EUT+T|Digital ...
- Maxim Integrated Maxim Integrated MAX5467EUT+T US$0.93 LCSC electronic components online Analog ICs Digital Potentiometer ICs leaded ...
- MAX5467EUT+T footprint & symbol by Maxim Integrated ...
- Download schematic symbols, PCB footprints, & datasheets for the MAX5467EUT+T by Maxim Integrated. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, Eagle, ...