- Mfr. #:
- MAX5462EXT+T
- Description:
- Digital Potentiometer ICs 32-Tap FleaPoT 2Wire
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Wiper Memory: | Volatile |
| Supply Type: | Single |
| Number of POTs: | Single |
| Digital Interface: | Serial (2-Wire) |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | SC-70-6 |
| Packaging: | Reel |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Brand: | Maxim Integrated |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Series: | MAX5462 |
| Part # Aliases: | MAX5462 |
| Taper: | Linear |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Temperature Coefficient: | 35 PPM / C |
| Description/Function: | 32-Tap FleaPot, 2-Wire Digital Potentiometers |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Taps per POT: | 32 |
| Tolerance: | 25 % |
| Operating Supply Current: | 24 uA |
| Operating Supply Voltage: | 2.7 V to 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Length: | 2.2 mm |
| Resistance: | 100 kOhms |
| Width: | 1.35 mm |
| Height: | 1 mm |
| Unit Weight: | 0.000988 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
MAX5462EXT+T Price & Stock
Maxim Integrated MAX5462EXT+T pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | MAX5462EXT+TCT-ND | 4,317 | 8.16 | 7.36 | 5.56 | 4.98 | 4.98 | 2020-03-21T13:09:08Z |
| Digi-Key | MAX5462EXT+TDKR-ND | 4,317 | 8.16 | 7.36 | 5.56 | 4.98 | 4.98 | 2020-03-21T13:09:08Z |
| Digi-Key | MAX5462EXT+TTR-ND | 2,500 | - | - | - | - | 4.60 | 2020-03-21T13:09:08Z |
| Mouser | 700-MAX5462EXTT | 2,955 | 7.81 | 7.07 | 5.40 | 4.73 | 4.73 | 2020-03-20T21:39:50Z |
| element14 APAC | 2799137 | 2,024 | 8.05 | 7.30 | 5.57 | 5.57 | 5.57 | 2020-03-21T02:36:24Z |
| Avnet | MAX5462EXT+T | - | - | - | - | - | 5.16 | 2020-03-21T01:42:32Z |
| Farnell | 2799137 | 2,024 | 5.95 | 5.95 | 4.79 | 4.01 | 3.89 | 2020-03-21T01:51:18Z |
| Farnell | 2799137RL | - | - | 5.95 | 4.79 | 4.01 | 3.89 | 2020-03-21T01:51:18Z |
| Newark | 38AC1756 | 2,024 | 7.81 | 7.07 | 5.40 | 4.61 | 4.61 | 2020-03-21T02:43:48Z |
| Avnet Europe | MAX5462EXT+T | - | - | - | - | - | 8.08 | 2020-03-21T07:46:48Z |
| Ameya360 | MAX5462EXT+T | - | - | - | - | - | 5.86 | 2020-03-20T03:22:21Z |
| LTL Group | 4112268 | 2,501 | - | - | - | - | - | 2020-03-20T06:02:19Z |
| Quest | MAX5462EXT+T | 73 | 13.62 | 10.22 | 4.77 | 4.77 | 4.77 | 2020-03-21T10:25:06Z |
| OMO Electronics | 212803 | 812 | - | - | 12.74 | 10.75 | 10.75 | 2020-03-03T13:00:25Z |
| C Plus Electronics | MAX5462EXT+T | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| North Star Micro | MAX5462EXT+T | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| SemiconductorPLUS | MAX5462EXT+T | Contact | - | - | - | - | - | 2016-12-28T19:16:53Z |
Alternate Names
Maxim Integrated has several brands around the world that may have alternate names for MAX5462EXT+T due to regional differences or acquisition. MAX5462EXT+T may also be known as the following names:
- MAXIM
- MAX
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS INC
- MAXI
- MAXIN
- MAXM
- MXM
- MAXIM INT
- MAXIM INTEGRATED PRO
- MAXIM INTEGRATED CIRCUITS
- MaximIC
- MAXIM/PBF
- MAIXM
- MAXIM-Pb
- MAXIM INTE
- MAXIM INTEGRATE
- MAXIM INTEGRATED PROD
- MAXIM INTEGR
- MAXIM INTEGRATED PRODUCT
- MAXIMI
- MAXIIM
- MAXIM INTEGRATED PRODU
- MAXIM-PBFREE
- Maxim Semiconductor
- Maxim
- ITW Paktron
AD5242BRUZ1M distributor
- MAX5462EXT+T Maxim Integrated | Mouser
- MAX5462EXT+T Maxim Integrated Digital Potentiometer ICs 32-Tap FleaPoTA , 2-Wire Digital Potentiometers datasheet, inventory, & pricing.
- MAX5462EXT+T Maxim Integrated | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. MAX5462EXT+T – Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 32 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface SC-70-6 from Maxim Integrated.
- MAX5462EXT+T - Maxim Integrated Products - DIGITAL POT ...
- Buy MAX5462EXT+T - Maxim Integrated Products - DIGITAL POT, 100K, SINGLE, SC-70-6. Newark offers fast quotes, same day shipping, fast delivery, wide ...
- MAX5462EXT+T - Maxim Integrated - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Maxim Integrated MAX5462EXT+T Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Maxim Integrated ...
- Digital Potentiometer ICS 32-Tap FleaPoT ... - Amazon.com
- Buy Digital Potentiometer ICS 32-Tap FleaPoT 2Wire - Pack of 25 (MAX5462EXT+T): Potentiometers - Amazon.com ✓ FREE DELIVERY possible on eligible ...
- MAX5462EXT-T footprint & symbol by Maxim Integrated | SnapEDA
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the MAX5462EXT-T by Maxim Integrated. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, Eagle, ...
- MAX5462EXT+T footprint & symbol by Maxim Integrated | SnapEDA
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the MAX5462EXT+T by Maxim Integrated. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, Eagle ...
- MAX5462EXT+T Maxim Integrated Products, Non Volatile Digital ...
- MAX5462EXT+T from Maxim Integrated Products >> Specification: Non Volatile Digital Potentiometer, FleaPoT™, 100 kohm, Single, 2 Wire, Serial, Linear, ...
- MAX5462EXT-T Maxim Integrated - Digital Potentiometers - Octopart
- Find the best pricing for Maxim Integrated MAX5462EXT-T by comparing bulk discounts from distributors. Octopart is the world's source for MAX5462EXT-T ...
- MAX5460–MAX5468 32-Tap FleaPoT™, 2-Wire Digital ...
- MAX5462EXT. 6 SC70. AAQ. 100. X6S-1. MAX5463EXK. 5 SC70. ACB. 50. X5-1. MAX5464EXT. 6 SC70. AAR. 50. X6S-1. MAX5465EXT. 6 SC70. AAS. 50.