- Mfr. #:
- MAX5487ETE+T
- Description:
- Digital Potentiometer ICs Dual 256-Tap NV SPI-Interface
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Package / Case: | TQFN-EP-16 |
| Supply Type: | Single |
| Digital Interface: | Serial (3-Wire, SPI) |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Wiper Memory: | Non Volatile |
| Brand: | Maxim Integrated |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Part # Aliases: | MAX5487 |
| Series: | MAX5487 |
| Taper: | Linear |
| Number of POTs: | Dual |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Supply Voltage - Max: | 5.25 V |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Operating Supply Current: | 400 uA |
| Length: | 3 mm |
| Width: | 3 mm |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Taps per POT: | 256 |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Resistance: | 10 kOhms |
| Height: | 0.73 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: MAX5487ETE+T is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy MAX5487ETE+T,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
MAX5487ETE+T Price & Stock
Maxim Integrated MAX5487ETE+T pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | MAX5487ETE+TCT-ND | 8,399 | 24.99 | 22.42 | 17.43 | 15.59 | 15.59 | 2019-12-23T15:38:40Z |
| Digi-Key | MAX5487ETE+TDKR-ND | 8,399 | 24.99 | 22.42 | 17.43 | 15.59 | 15.59 | 2019-12-23T15:38:40Z |
| Digi-Key | MAX5487ETE+TTR-ND | 7,500 | - | - | - | - | 15.14 | 2019-12-23T15:38:40Z |
| Mouser | 700-MAX5487ETET | 2,030 | 24.68 | 22.11 | 17.36 | 15.57 | 15.18 | 2019-12-20T10:52:09Z |
| element14 APAC | 2909812 | 2,016 | 27.29 | 24.47 | 20.05 | 17.62 | 17.62 | 2019-12-24T02:21:42Z |
| Avnet | MAX5487ETE+T | - | - | - | - | - | - | 2019-12-21T03:35:55Z |
| Farnell | 2909812 | 2,016 | 25.60 | 22.88 | 18.75 | 16.43 | 16.43 | 2019-12-24T02:51:52Z |
| Farnell | 2909812RL | - | - | - | - | 16.43 | 16.43 | 2019-12-24T02:51:52Z |
| Newark | 68AC5360 | 2,016 | 24.14 | 21.65 | 17.67 | 15.57 | 15.57 | 2019-12-20T10:52:09Z |
| Avnet Europe | MAX5487ETE+T | - | - | - | - | - | 20.88 | 2019-12-23T08:29:42Z |
| Sourceability | MAX5487ETE+T | 555,000 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T20:43:39Z |
| LTL Group | 4112354 | 755 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T01:29:13Z |
| GreenTree Electronics | MAX5487ETET | 914 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Sierra IC | MAX5487ETE+T | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | MAX5487ETE+T | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Maxim Integrated has several brands around the world that may have alternate names for MAX5487ETE+T due to regional differences or acquisition. MAX5487ETE+T may also be known as the following names:
- MAXIM
- MAX
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS INC
- MAXI
- MAXIN
- MAXM
- MXM
- MAXIM INT
- MAXIM INTEGRATED PRO
- MAXIM INTEGRATED CIRCUITS
- MaximIC
- MAXIM/PBF
- MAIXM
- MAXIM-Pb
- MAXIM INTE
- MAXIM INTEGRATE
- MAXIM INTEGRATED PROD
- MAXIM INTEGR
- MAXIM INTEGRATED PRODUCT
- MAXIMI
- MAXIIM
- MAXIM INTEGRATED PRODU
- MAXIM-PBFREE
- Maxim Semiconductor
- Maxim
- ITW Paktron
AD5242BRUZ1M distributor
- MAX5487ETE+T Maxim Integrated | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. MAX5487ETE+T – Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 16-TQFN (3x3) from Maxim Integrated. Pricing and ...
- MAX5487ETE+T Maxim Integrated | Mouser
- MAX5487ETE+T Maxim Integrated Digital Potentiometer ICs Dual, 256-Tap, Nonvolatile, SPI-Interface, Linear-Taper Digital Potentiometers datasheet, inventory, ...
- MAX5487/MAX5488/ MAX5489 Dual, 256-Tap, Nonvolatile ...
- These digital potentiometers feature a nonvolatile memory. (EEPROM) to return the wipers to their previously stored positions upon power-up. The MAX5487 has ...
- MAX5487ETE+T - Maxim Integrated Products - DIGITAL POT ...
- Buy MAX5487ETE+T - Maxim Integrated Products - DIGITAL POT, 10K, -40 TO 85DEG C. Newark offers fast quotes, same day shipping, fast delivery, wide ...
- MAX5487ETE+T by Maxim Integrated Digital Potentiometers ...
- Buy Maxim Integrated MAX5487ETE+T in Avnet APAC. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Digital ...
- MAX5487ETE+T - Maxim Integrated - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Maxim Integrated MAX5487ETE+T Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Maxim Integrated ...
- MAX5487ETE+T footprint & symbol by Maxim Integrated ...
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the MAX5487ETE+T by Maxim Integrated. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, Eagle ...
- MAX5487ETE+T - Maxim Integrated Products - Non Volatile Digital ...
- Buy MAX5487ETE+T - Maxim Integrated Products - Non Volatile Digital Potentiometer, 10 kohm, Dual, SPI, Linear, 2.7 V. element14 offers special pricing, same ...
- MAX5487ETE T Maxim Integrated Digital Potentiometer ICs ...
- Maxim Integrated MAX5487ETE T Digital Potentiometer ICs are available at Mouser Electronics. Mouser offers inventory, pricing, & datasheets for Maxim ...
- MAX5487ETE+T - Data Acquisition - Digital Potentiometers ...
- UTSOURCE provides MAX5487ETE+T with lower prices and higher quality through multiple electronic component sellers, and we also provide MAX5487ETE+T ...