- Mfr. #:
- MAX5488ETE+T
- Description:
- Digital Potentiometer ICs Dual 256-Tap NV SPI-Interface
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Package / Case: | TQFN-EP-16 |
| Supply Type: | Single |
| Digital Interface: | Serial (3-Wire, SPI) |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Wiper Memory: | Non Volatile |
| Brand: | Maxim Integrated |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Part # Aliases: | MAX5488 |
| Series: | MAX5488 |
| Taper: | Linear |
| Number of POTs: | Dual |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Resistance: | 50 kOhms |
| Supply Voltage - Max: | 5.25 V |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Operating Supply Current: | 400 uA |
| Length: | 3 mm |
| Width: | 3 mm |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Taps per POT: | 256 |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Height: | 0.73 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
We can supply Maxim Integrated MAX5488ETE+T, use the request quote form to request MAX5488ETE+T pirce, Maxim Integrated Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
MAX5488ETE+T Price & Stock
Maxim Integrated MAX5488ETE+T pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 700-MAX5488ETET | 1,449 | 30.87 | 29.17 | 20.44 | 15.82 | 14.48 | 2020-03-23T08:00:30Z |
| Digi-Key | MAX5488ETE+T-ND | - | - | - | - | - | 14.47 | 2020-03-28T13:05:16Z |
| Avnet | MAX5488ETE+T | - | - | - | - | - | 16.26 | 2020-03-28T01:42:05Z |
| Avnet Europe | MAX5488ETE+T | - | - | - | - | - | 20.92 | 2020-03-28T07:53:35Z |
| Ameya360 | MAX5488ETE+T | - | - | - | - | - | 19.16 | 2020-03-26T08:40:01Z |
| Sourceability | MAX5488ETE+T | 1,960 | - | - | - | - | - | 2020-03-03T19:24:07Z |
| LTL Group | 4112361 | 708 | - | - | - | - | - | 2020-03-29T06:52:29Z |
| GreenTree Electronics | MAX5488ETET | 50 | - | - | - | - | - | 2020-01-16T13:11:16Z |
| North Star Micro | MAX5488ETE+T | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | MAX5488ETE+T | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
Maxim Integrated has several brands around the world that may have alternate names for MAX5488ETE+T due to regional differences or acquisition. MAX5488ETE+T may also be known as the following names:
- MAXIM
- MAX
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS INC
- MAXI
- MAXIN
- MAXM
- MXM
- MAXIM INT
- MAXIM INTEGRATED PRO
- MAXIM INTEGRATED CIRCUITS
- MaximIC
- MAXIM/PBF
- MAIXM
- MAXIM-Pb
- MAXIM INTE
- MAXIM INTEGRATE
- MAXIM INTEGRATED PROD
- MAXIM INTEGR
- MAXIM INTEGRATED PRODUCT
- MAXIMI
- MAXIIM
- MAXIM INTEGRATED PRODU
- MAXIM-PBFREE
- Maxim Semiconductor
- Maxim
- ITW Paktron
AD5242BRUZ1M distributor
- MAX5488ETE+T Maxim Integrated | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. MAX5488ETE+T – Digital Potentiometer 50k Ohm Circuit 256 Taps SPI Interface 16-TQFN (3x3) from Maxim Integrated. Pricing and ...
- MAX5488ETE-T Maxim Integrated | Mouser
- MAX5488ETE-T Maxim Integrated Digital Potentiometer ICs Dual 256-Tap SPI 50k Digital Potentiometer datasheet, inventory, & pricing.
- MAX5488ETE+T Maxim Integrated | Mouser
- MAX5488ETE+T Maxim Integrated Digital Potentiometer ICs Dual, 256-Tap, Nonvolatile, SPI-Interface, Linear-Taper Digital Potentiometers datasheet, inventory, ...
- MAX5488ETE+T footprint & symbol by Maxim Integrated ...
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the MAX5488ETE+T by Maxim Integrated. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, Eagle ...
- MAX5488ETE-T Maxim Integrated - Digital Potentiometers ...
- Find the best pricing for Maxim Integrated MAX5488ETE-T by comparing bulk discounts from distributors. Octopart is the world's source for MAX5488ETE-T ...
- buy MAX5488ETE+T | MAX5488ETE+T Datasheet | Heisener.com
- Part Number: MAX5488ETE+T. Data Acquisition - Digital Potentiometers (IC POT DGTL DUAL 256-TAP 16-TQFN). Manufacturer: Maxim Integrated. In Stock: ...
- Digital Potentiometer ICS Dual 256-Tap NV SPI ... - Amazon.com
- Buy Digital Potentiometer ICS Dual 256-Tap NV SPI-Interface, Pack of 10 (MAX5488ETE+T): Potentiometers - Amazon.com ✓ FREE DELIVERY possible on ...
- MAX5488ETE+T - Maxim Integrated - Datasheet, Prices ...
- Maxim Integrated MAX5488ETE+T Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Maxim Integrated ...
- MAX5488ETE+T IC POT DGTL DUAL 256-TAP 16-TQFP Maxim ...
- MAX5488ETE+T IC POT DGTL DUAL 256-TAP 16-TQFP Maxim Integrated Products datasheet pdf data sheet FREE from datasheetz.com Datasheet (data ...
- MAX5488ETE-T Maxim Integrated | Analog ICs / Data Converter ...
- MAX5488ETE-T Maxim Integrated Analog ICs / Data Converter Digital Potentiometers sell、Chip One Stop Part Number :C1S503700710524、Chip One Stop ...