- Mfr. #:
- ISL90842UIV1427Z
- Description:
- Digital Potentiometer ICs ISL90842UIV1427Z LW NOISE LW PWR I2C BUS
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Wiper Memory: | Volatile |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TSSOP-14 |
| Supply Type: | Single |
| Digital Interface: | Serial (I2C) |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Manufacturer: | Renesas Electronics |
| Brand: | Renesas / Intersil |
| Number of POTs: | Quad |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Taper: | Linear |
| Series: | ISL90842 |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Factory Pack Quantity: | 95 |
| Resistance: | 50 kOhms |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Length: | 5 mm |
| Width: | 4.4 mm |
| Operating Supply Voltage: | 3.3 V |
| Taps per POT: | 256 |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Operating Supply Current: | 1 mA |
| Height: | 0.9 mm |
| Unit Weight: | 0.001905 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
ISL90842UIV1427Z is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
ISL90842UIV1427Z Price & Stock
Renesas ISL90842UIV1427Z pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | ISL90842UIV1427Z-ND | 750 | 29.38 | 26.36 | 20.49 | 14.73 | 13.74 | 2019-12-23T15:38:40Z |
| element14 APAC | 2544748 | 535 | 33.29 | 28.29 | 24.55 | 17.64 | 16.13 | 2019-12-24T02:20:02Z |
| Avnet | ISL90842UIV1427Z | - | - | - | - | 14.37 | 13.38 | 2019-12-21T03:35:55Z |
| Mouser | 968-ISL90842UIV1427Z | - | 29.38 | 24.96 | 21.66 | 15.56 | 13.32 | 2019-12-20T01:16:46Z |
| Farnell | 2544748 | 537 | 34.76 | 23.78 | 20.69 | 14.16 | 14.16 | 2019-12-19T02:54:45Z |
| Avnet Europe | ISL90842UIV1427Z | - | 21.04 | 18.94 | 17.04 | 17.04 | 17.04 | 2019-12-23T08:29:42Z |
Alternate Names
Renesas has several brands around the world that may have alternate names for ISL90842UIV1427Z due to regional differences or acquisition. ISL90842UIV1427Z may also be known as the following names:
- REN
- Renesas Electronics
- RENESA
- RENESAS TECHNOLOGY
- RENESAS TECHNOLOGY CORP
- RENES
- RENSAS
- Renesas Electronics America
- RENASAS
- RNS
- RENESAS-PB
- RENESAS ELECTRONICS CORP
- RENESES
- Renesas Technology America
- Renesas Electronics Corporation
- RENESASE
- RENESAS TECHNOLOGY HONG KONG
- RENESASTEC
- RENESAS/M
- RENEASAS
- NLD
- RENESAS ELECTRONICS AMERICA INC
- RENESASA
- RENESAS/PBF
- RENESAS TECHNOL
AD5242BRUZ1M distributor
- ISL90842UIV1427Z-TK Renesas Electronics America Inc ...
- Order today, ships today. ISL90842UIV1427Z-TK – Digital Potentiometer 50k Ohm 4 Circuit 256 Taps I²C Interface 14-TSSOP from Renesas Electronics America ...
- ISL90842UIV1427Z Renesas / Intersil | Mouser
- ISL90842UIV1427Z Renesas / Intersil Digital Potentiometer ICs ISL90842UIV1427Z LW NOISE LW PWR I2C BUS datasheet, inventory, & pricing.
- ISL90842UIV1427Z-TK Renesas / Intersil | Mouser
- ISL90842UIV1427Z-TK Renesas / Intersil Digital Potentiometer ICs ISL90842UIV1427Z LW NOISE LW PWR I2C BUS datasheet, inventory, & pricing.
- ISL90842UIV1427Z by Renesas Electronics Digital ... - Avnet
- Buy Renesas Electronics ISL90842UIV1427Z in Avnet Americas. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other ...
- ISL90842UIV1427Z - Renesas - DIGITAL POT, 50K, 256
- Buy ISL90842UIV1427Z - Renesas - DIGITAL POT, 50K, 256, QUAD, TSSOP-14. Newark offers fast quotes, same day shipping, fast delivery, wide inventory, ...
- ISL90842UIV1427Z-TK - Renesas - Volatile Digital ...
- Buy ISL90842UIV1427Z-TK - Renesas - Volatile Digital Potentiometer, 50 kohm, Quad, I2C, Linear, ± 20%, 2.7 V. Newark offers fast quotes, same day shipping, ...
- ISL90842UIV1427Z - Renesas Electronics - Datasheet, Prices ...
- Renesas Electronics ISL90842UIV1427Z Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Renesas Electronics ...
- ISL90842UIV1427Z-TK Renesas - Digital Potentiometers ...
- Find the best pricing for Renesas ISL90842UIV1427Z-TK by comparing bulk discounts from 5 distributors. Octopart is the world's source for ...
- ISL90842UIV1427Z Datasheet(PDF) - Renesas Technology ...
- Quad Digitally Controlled Variable Resistors Low Noise, Low Power I2C Bus, 256 Taps, ISL90842UIV1427Z datasheet, ISL90842UIV1427Z circuit, ...
- ISL90842UIV1427Z - Renesas - Volatile Digital Potentiometer ...
- Buy ISL90842UIV1427Z - Renesas - Volatile Digital Potentiometer, 50 kohm, Quad, I2C, Linear, ± 20%, 2.7 V. element14 offers special pricing, same day ...