- Mfr. #:
- MCP4021T-502E/MC
- Description:
- Digital Potentiometer ICs 5k U/D single 6-bit NV POT
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Number of POTs: | Single |
| Supply Type: | Single |
| Digital Interface: | Serial (2-Wire) |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Wiper Memory: | Non Volatile |
| Brand: | Microchip Technology |
| Manufacturer: | Microchip |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Package / Case: | DFN-8 EP |
| Taps per POT: | 64 |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Resistance: | 5 kOhms |
| Operating Supply Current: | 45 uA |
| Factory Pack Quantity: | 3300 |
| Operating Supply Voltage: | 3.3 V, 5 V |
| Width: | 3 mm |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Length: | 2 mm |
| Height: | 0.95 mm |
| Unit Weight: | 0.001344 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
MCP4021T-502E/MC Price & Stock
Microchip MCP4021T-502E/MC pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | MCP4021T-502E/MCCT-ND | 3,165 | 5.74 | 5.74 | 4.34 | 4.34 | 4.34 | 2019-11-07T13:55:08Z |
| - | MCP4021T-502E/MCDKR-ND | 3,165 | 5.74 | 5.74 | 4.34 | 4.34 | 4.34 | 2019-11-07T13:55:08Z |
| - | MCP4021T-502E/MCTR-ND | - | - | - | - | - | 4.34 | 2019-11-07T13:55:08Z |
| Mouser | 579-MCP4021T-502E/MC | 3,214 | 5.88 | 5.82 | 4.46 | 4.46 | 4.46 | 2019-11-06T23:16:55Z |
| Microchip | MCP4021T-502E/MC | 6,250 | - | - | 4.34 | 4.20 | 4.20 | 2019-11-08T02:03:05Z |
| Avnet | MCP4021T-502E/MC | - | - | - | - | - | 5.09 | 2019-11-08T01:22:12Z |
| Newark | 64J4026 | - | - | - | - | - | 4.60 | 2019-11-08T02:42:50Z |
| Avnet Europe | MCP4021T-502E/MC | - | - | - | - | - | 8.81 | 2019-11-08T06:04:44Z |
| Allied Electronics & Automation | 70568977 | - | - | - | - | - | 4.25 | 2019-11-08T11:24:45Z |
| Bison Technologies | MCP4021T-502E/MC-28243-MICROCHIP | 1,915 | - | - | - | - | - | 2019-11-04T08:20:44Z |
| Chip 1 Exchange | MCP4021T-502E/MC | 670 | - | - | - | - | - | 2019-10-31T09:02:48Z |
| North Star Micro | MCP4021T-502E/MC | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | MCP4021T-502E/MC | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
Microchip has several brands around the world that may have alternate names for MCP4021T-502E/MC due to regional differences or acquisition. MCP4021T-502E/MC may also be known as the following names:
- Microchip Technology
- MICROCHIP TECHNOLOGY INC
- MICROCHI
- MICROCHIP TECH
- MICROC
- MICROCH
- MCHP
- MCRCH
- MCP
- MICROHIP
- MICROSHIP
- MICCHP
- MTech
- Microchip Technologies
- MICROCHP
- MICRIOCHIP
- MICROCHIP TECHNOLOGY (VA)
- MICROCHIPDIRECT
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND LIMITED
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND
- MICROCHIP TECHNOLO
- MICROCHIPTECHNOLOGYINCORPORATED
- MICROCHIP-PBFREE
- Atmel (Microchip)
- Microchip Technology / Atmel
AD5242BRUZ1M distributor
- MCP4021T-502E/MC Microchip Technology | Mouser
- MCP4021T-502E/MC Microchip Technology Digital Potentiometer ICs 5k U/D single 6-bit NV POT datasheet, inventory, & pricing.
- MCP4021T-502E/MC Microchip Technology | Integrated Circuits ...
- Order today, ships today. MCP4021T-502E/MC – Digital Potentiometer 5k Ohm 1 Circuit 64 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-DFN (2x3) from Microchip ...
- MCP4021T-502E/MC Microchip Technology | Integrated ...
- Order today, ships today. MCP4021T-502E/MC – Digital Potentiometer 5k Ohm Circuit 64 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-DFN (2x3) from Microchip ...
- MCP4021T-502E/MC by Microchip Digital Potentiometers ...
- Buy Microchip MCP4021T-502E/MC in Avnet Americas. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Digital ...
- MCP4021/2/3/4 Low-Cost NV Digital POT with WiperLock ...
- Oct 25, 2017 — MCP4021T-502E/MC: T/R, 5 kΩ, 8-LD DFN n). MCP4021T-502E/MS: ... MCP4024T-502E/OT 5 kΩ, 5-LD SOT-23 c). MCP4024T-103E/OT 10 ...
- MCP4021T-502E/MC - Microchip Technology - Datasheet, Prices ...
- Microchip Technology MCP4021T-502E/MC Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Microchip ...
- MCP4021T-502E/MC datasheet - Low-cost NV Digital POT ...
- MCP4021T-502E/MC Low-cost NV Digital POT with Wiperlock¢â Technology Features. Non-volatile Digital Potentiometer in SOT-23, SOIC, MSOP and DFN ...
- MCP4021T-502E/MC Datasheet(PDF) - Microchip Technology
- Low-Cost NV Digital POT with WiperLock? Technology, MCP4021T-502E/MC datasheet, MCP4021T-502E/MC circuit, MCP4021T-502E/MC data sheet ...
- MCP4021T-502E/MC - Data Acquisition - Digital ... - UTSource
- MCP4021T-502E/MC. 1 2 .... 64 :Microchip;: IC;RoHS:;:5 KOhms;POT :Single; POT :64;:Non Volatile;:Serial (2-Wire);:3.3 V, 5 V;:45 uA;:+ 125 C;:SMD/SMT; ...
- MCP4021T-502E/MC - Microchip - IC,Digital Potentiometer,CMOS
- Buy Microchip MCP4021T-502E/MC online at Newark. Buy your MCP4021T-502E/MC from an authorized Microchip distributor.