- Mfr. #:
- MCP4631T-103E/ML
- Description:
- Digital Potentiometer ICs Dual 7B V I2C POT
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Wiper Memory: | Volatile |
| Supply Type: | Single |
| Digital Interface: | Serial (2-Wire, I2C) |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Package / Case: | QFN-16 |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Brand: | Microchip Technology |
| Manufacturer: | Microchip |
| Number of POTs: | Dual |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Length: | 4 mm |
| Width: | 4 mm |
| Factory Pack Quantity: | 3300 |
| Operating Supply Current: | 2.5 uA |
| Operating Supply Voltage: | 2.5 V, 3.3 V, 5 V |
| Taps per POT: | 128 |
| Resistance: | 10 kOhms |
| Supply Voltage - Min: | 1.8 V |
| Height: | 0.88 mm |
| Unit Weight: | 0.001471 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
Request a quote MCP4631T-103E/ML at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of MCP4631T-103E/ML In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
MCP4631T-103E/ML Price & Stock
Microchip MCP4631T-103E/ML pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | MCP4631T-103E/MLCT-ND | 1,977 | 6.32 | 6.32 | 4.78 | 4.78 | 4.78 | 2019-11-18T13:35:53Z |
| Digi-Key | MCP4631T-103E/MLDKR-ND | 1,977 | 6.32 | 6.32 | 4.78 | 4.78 | 4.78 | 2019-11-18T13:35:53Z |
| Digi-Key | MCP4631T-103E/MLTR-ND | - | - | - | - | - | 4.78 | 2019-11-18T13:35:53Z |
| Mouser | 579-MCP4631T-103E/ML | 3,101 | 6.32 | 6.32 | 4.78 | 4.78 | 4.78 | 2019-11-19T00:18:02Z |
| Microchip | MCP4631T-103E/ML | 1,000 | - | - | 4.78 | 4.64 | 4.57 | 2019-11-19T02:03:06Z |
| Avnet | MCP4631T-103E/ML | - | - | - | - | - | 5.60 | 2019-11-16T02:23:49Z |
| Newark | 77M2940 | - | - | - | - | - | 4.92 | 2019-11-16T02:53:00Z |
| Avnet Europe | MCP4631T-103E/ML | - | - | - | - | - | 7.82 | 2019-11-18T07:25:44Z |
| Allied Electronics & Automation | 70569399 | - | - | - | - | - | 4.71 | 2019-11-18T17:59:53Z |
| C Plus Electronics | MCP4631T-103E/ML | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| Sierra IC | MCP4631T-103E/ML | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| North Star Micro | MCP4631T-103E/ML | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | MCP4631T-103E/ML | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Microchip has several brands around the world that may have alternate names for MCP4631T-103E/ML due to regional differences or acquisition. MCP4631T-103E/ML may also be known as the following names:
- Microchip Technology
- MICROCHIP TECHNOLOGY INC
- MICROCHI
- MICROCHIP TECH
- MICROC
- MICROCH
- MCHP
- MCRCH
- MCP
- MICROHIP
- MICROSHIP
- MICCHP
- MTech
- Microchip Technologies
- MICROCHP
- MICRIOCHIP
- MICROCHIP TECHNOLOGY (VA)
- MICROCHIPDIRECT
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND LIMITED
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND
- MICROCHIP TECHNOLO
- MICROCHIPTECHNOLOGYINCORPORATED
- MICROCHIP-PBFREE
- Atmel (Microchip)
- Microchip Technology / Atmel
AD5242BRUZ1M distributor
- MCP4631T-103E/ML Microchip Technology | Mouser
- MCP4631T-103E/ML Microchip Technology Digital Potentiometer ICs Dual 7B V I2C POT datasheet, inventory, & pricing.
- MCP4631T-103E/ML Microchip Technology | Integrated ...
- Order today, ships today. MCP4631T-103E/ML – Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 129 Taps I²C Interface 16-QFN-EP (4x4) from Microchip Technology.
- Microchip Technology Inc. - MCP4631T-103E/ML - Digital ...
- MCP4631T-103E/ML from Microchip Technology Inc. at Allied Electronics & Automation.
- MCP453X/455X/463X/465X Data Sheet - Microchip Technology
- QFN-16 4x4 (ML) *. MCP46X2 Dual ... 5 kΩ, 8LD Device b). MCP4551-103E/XX: 10 kΩ, 8-LD Device c) ... MCP4631T-104E/XX: T/R, 100 kΩ, 8LD Device a).
- MCP4631T-103E/ML - Microchip Technology - Datasheet, Prices ...
- Microchip Technology MCP4631T-103E/ML Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Microchip ...
- MCP4631T-103E/ML Datasheet(PDF) - Microchip Technology
- 7/8-Bit Single/Dual I2C Digital POT with Volatile Memory, MCP4631T-103E/ML datasheet, MCP4631T-103E/ML circuit, MCP4631T-103E/ML data sheet ...
- MCP4631T-103E/ML - Data Acquisition - Digital ... - UTSource
- MCP4631T-103E/ML. Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 129 Taps I2C Interface 16-QFN-EP (4x4). 1 sellers list MCP4631T-103E/ML ...
- MCP4651T-103E/ML Price & Stock | DigiPart
- MCP4651T-103E/ML Price, MCP4651T-103E/ML Stock, Buy MCP4651T-103E/ML ... See Also: MCP4661T-103E/ML MCP4631T-103E/ML MCP4651T-104E/ML ...
- MCP4631T-103E/ML (MICROCHIP) PDF技术资料下载 ...
- 型号:: MCP4631T-103E/ML. PDF下载:: 下载PDF文件 在线浏览文档. 内容描述:: 7/8位单/双I2C数字电位器具有易失性存储器[7/8-Bit Single/Dual I2C Digital ...
- MCP4631T-103E/ML Microchip Technology | Mouser ...
- MCP4631T-103E/ML Microchip Technology Digitalpotentiometer-ICs Dual 7B V I2C POT Datenblatt, Bestand und Preis.