- Mfr. #:
- MCP4024T-502E/OT
- Description:
- Digital Potentiometer ICs 5k U/D single 6-bit NV Rheostat to GND
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Number of POTs: | Single |
| Supply Type: | Single |
| Digital Interface: | Serial (2-Wire) |
| Package / Case: | SOT-23-5 |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Wiper Memory: | Non Volatile |
| Brand: | Microchip Technology |
| Manufacturer: | Microchip |
| Series: | MCP4024 |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Taps per POT: | 64 |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Resistance: | 5 kOhms |
| Operating Supply Current: | 45 uA |
| Factory Pack Quantity: | 3000 |
| Operating Supply Voltage: | 3.3 V, 5 V |
| Length: | 3.1 mm |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Width: | 1.8 mm |
| Height: | 1.3 mm |
| Unit Weight: | 0.000222 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
Part No. MCP4024T-502E/OT is now available at OMO. Request a quote of MCP4024T-502E/OT please use the request quote or email us a RFQ.
MCP4024T-502E/OT Price & Stock
Microchip MCP4024T-502E/OT pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | MCP4024T-502E/OTCT-ND | 1,876 | 5.56 | 5.56 | 4.22 | 4.22 | 4.22 | 2019-11-23T13:50:09Z |
| Digi-Key | MCP4024T-502E/OTTR-ND | - | - | - | - | - | 4.22 | 2019-11-23T13:50:09Z |
| Mouser | 579-MCP4024T-502E/OT | 2,989 | 5.56 | 5.56 | 4.22 | 4.22 | 4.22 | 2019-11-19T11:29:57Z |
| Microchip | MCP4024T-502E/OT | 907 | - | 5.56 | 4.22 | 4.08 | 4.01 | 2019-11-24T02:02:22Z |
| Avnet | MCP4024T-502E/OT | - | - | - | - | - | 4.93 | 2019-11-22T11:52:31Z |
| Newark | 71J5295 | - | 4.48 | 4.48 | 4.48 | 4.48 | 4.48 | 2019-11-19T11:29:58Z |
| Newark | 84R6267 | - | 5.56 | 5.56 | 4.22 | 4.22 | 4.22 | 2019-11-19T11:29:58Z |
| Avnet Europe | MCP4024T-502E/OT | - | - | - | - | - | 8.54 | 2019-11-23T08:22:00Z |
| Allied Electronics & Automation | 70388700 | - | - | - | - | - | 4.14 | 2019-11-23T11:57:46Z |
| element14 APAC | 2144988 | - | 6.29 | 6.24 | 4.80 | 4.80 | 4.71 | 2019-11-23T15:07:27Z |
| Sierra IC | MCP4024T-502E/OT | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| TransparentC | MCP4024T-502E/OT | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | MCP4024T-502E/OT | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Microchip has several brands around the world that may have alternate names for MCP4024T-502E/OT due to regional differences or acquisition. MCP4024T-502E/OT may also be known as the following names:
- Microchip Technology
- MICROCHIP TECHNOLOGY INC
- MICROCHI
- MICROCHIP TECH
- MICROC
- MICROCH
- MCHP
- MCRCH
- MCP
- MICROHIP
- MICROSHIP
- MICCHP
- MTech
- Microchip Technologies
- MICROCHP
- MICRIOCHIP
- MICROCHIP TECHNOLOGY (VA)
- MICROCHIPDIRECT
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND LIMITED
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND
- MICROCHIP TECHNOLO
- MICROCHIPTECHNOLOGYINCORPORATED
- MICROCHIP-PBFREE
- Atmel (Microchip)
- Microchip Technology / Atmel
AD5242BRUZ1M distributor
- MCP4024T-502E/OT Microchip Technology | Mouser
- MCP4024T-502E/OT Microchip Technology Digital Potentiometer ICs 5k U/D single 6-bit NV Rheostat to GND datasheet, inventory, & pricing.
- MCP4024T-502E/OT Microchip Technology | Integrated ...
- Order today, ships today. MCP4024T-502E/OT – Digital Potentiometer 5k Ohm Circuit 64 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface SOT-23-5 from Microchip ...
- MCP4024T-502E/OT - Microchip - Non Volatile Digital Potentiometer ...
- Buy MCP4024T-502E/OT - Microchip - Non Volatile Digital Potentiometer, 5 kohm, Single, Increment Decrement, Linear, ± 20%, 2.7 V. Newark offers fast quotes, ...
- MICROCHIP MCP4024T-502E/OT DIGITAL POTENTIOMETER ...
- MICROCHIP MCP4024T-502E/OT DIGITAL POTENTIOMETER, 5kohm, 64STEP, Single, 5-SOT-23 (100 pieces): Amazon.com: Industrial & Scientific.
- Microchip Technology Inc. - MCP4024T-502E/OT - Rheostat ...
- MCP4024T-502E/OT from Microchip Technology Inc. at Allied Electronics & Automation.
- MCP4024T-502E/OT - Microchip Technology - Datasheet, Prices ...
- Microchip Technology MCP4024T-502E/OT Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Microchip ...
- MCP4024T-502E/OT Microchip - Digital Potentiometers ...
- Find the best pricing for Microchip MCP4024T-502E/OT by comparing bulk discounts from 10 distributors. Octopart is the world's source for MCP4024T-502E/OT ...
- MCP4021/2/3/4 Low-Cost NV Digital POT with WiperLock ...
- Oct 25, 2017 — WiperLock™ Technology to Secure the wiper ... calibration settings to be secured in the EEPROM ... MCP4024T-502E/OT 5 kΩ, 5-LD SOT-23 c).
- MCP4024T-502E/OT IC DGTL POT 5K 1CH SOT23-5 ...
- MCP4024T-502E/OT IC DGTL POT 5K 1CH SOT23-5 Microchip Technology datasheet pdf data sheet FREE from datasheetz.com Datasheet (data sheet) search ...
- MCP4024T-502E/OT Microchip Technology | Mouser Turkey
- MCP4024T-502E/OT Microchip Technology Digital Potentiometer ICs 5k U/D single 6-bit NV Rheostat to GND datasheet, inventory & pricing.