- Mfr. #:
- MCP4023T-503E/CH
- Description:
- Digital Potentiometer ICs 50k U/D single 6-bit NV POT to GND
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Number of POTs: | Single |
| Supply Type: | Single |
| Digital Interface: | Serial (2-Wire) |
| Package / Case: | SOT-23-6 |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Wiper Memory: | Non Volatile |
| Brand: | Microchip Technology |
| Manufacturer: | Microchip |
| Series: | MCP4023 |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Taps per POT: | 64 |
| Resistance: | 50 kOhms |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Operating Supply Current: | 45 uA |
| Factory Pack Quantity: | 3000 |
| Operating Supply Voltage: | 3.3 V, 5 V |
| Length: | 2.95 mm |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Width: | 1.63 mm |
| Height: | 1.1 mm |
| Unit Weight: | 0.001270 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
MCP4023T-503E/CH is available at OMO Electronic.We can offer MCP4023T-503E/CH for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
MCP4023T-503E/CH Price & Stock
Microchip MCP4023T-503E/CH pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | MCP4023T-503E/CHCT-ND | 1,440 | 5.56 | 5.56 | 4.22 | 4.22 | 4.22 | 2019-11-22T13:52:50Z |
| Digi-Key | MCP4023T-503E/CHDKR-ND | 1,440 | 5.56 | 5.56 | 4.22 | 4.22 | 4.22 | 2019-11-22T13:52:50Z |
| Digi-Key | MCP4023T-503E/CHTR-ND | - | - | - | - | - | 5.11 | 2019-11-13T07:30:01Z |
| RS Components | 7386916 | 1,675 | - | 5.40 | 4.12 | 3.88 | 3.88 | 2019-11-22T14:11:10Z |
| RS Components | 7386916P | 1,675 | - | - | 4.12 | 3.88 | 3.88 | 2019-11-22T14:11:10Z |
| RS Components | 1653392 | - | - | - | - | - | 4.12 | 2019-11-22T14:11:10Z |
| Mouser | 579-MCP4023T-503E/CH | 2,911 | 5.56 | 5.56 | 4.22 | 4.22 | 4.22 | 2019-11-22T18:19:24Z |
| Arrow Electronics | MCP4023T-503E/CH | 925 | 5.56 | 5.51 | 4.65 | 4.61 | 4.61 | 2019-11-22T16:00:34Z |
| Microchip | MCP4023T-503E/CH | 21,000 | - | 5.56 | 4.22 | 4.08 | 4.01 | 2019-11-23T02:02:20Z |
| Avnet | MCP4023T-503E/CH | - | - | - | - | - | 4.93 | 2019-11-22T11:52:31Z |
| Newark | 71J5292 | - | 4.48 | 4.48 | 4.48 | 4.48 | 4.48 | 2019-11-22T18:19:24Z |
| Newark | 84R6263 | - | 5.56 | 5.56 | 4.22 | 4.22 | 4.22 | 2019-11-22T18:19:24Z |
| Avnet Europe | MCP4023T-503E/CH | - | - | - | - | - | 8.53 | 2019-11-22T11:15:22Z |
| Allied Electronics & Automation | 70388699 | - | - | - | - | - | 4.14 | 2019-11-22T12:34:07Z |
| Verical | MCP4023T-503E/CH | 925 | - | 5.51 | 4.65 | 4.61 | 4.61 | 2019-11-22T18:19:24Z |
| element14 APAC | 1834947RL | - | - | 5.35 | 4.07 | 4.07 | 4.07 | 2019-11-23T02:25:28Z |
| Classic Components | MCP4023T-503E/CH | 5 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| Sierra IC | MCP4023T-503E/CH | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| North Star Micro | MCP4023T-503E/CH | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | MCP4023T-503E/CH | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Microchip has several brands around the world that may have alternate names for MCP4023T-503E/CH due to regional differences or acquisition. MCP4023T-503E/CH may also be known as the following names:
- Microchip Technology
- MICROCHIP TECHNOLOGY INC
- MICROCHI
- MICROCHIP TECH
- MICROC
- MICROCH
- MCHP
- MCRCH
- MCP
- MICROHIP
- MICROSHIP
- MICCHP
- MTech
- Microchip Technologies
- MICROCHP
- MICRIOCHIP
- MICROCHIP TECHNOLOGY (VA)
- MICROCHIPDIRECT
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND LIMITED
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND
- MICROCHIP TECHNOLO
- MICROCHIPTECHNOLOGYINCORPORATED
- MICROCHIP-PBFREE
- Atmel (Microchip)
- Microchip Technology / Atmel
AD5242BRUZ1M distributor
- MCP4023T-503E/CH Microchip Technology | Integrated ...
- Order today, ships today. MCP4023T-503E/CH – Digital Potentiometer 50k Ohm Circuit 64 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface SOT-23-6 from Microchip ...
- MCP4023T-503E/CH Microchip Technology | Mouser
- MCP4023T-503E/CH Microchip Technology Digital Potentiometer ICs 50k U/D single 6-bit NV POT to GND datasheet, inventory, & pricing.
- MCP4023T-503E/CH by Microchip Technology | Digital ...
- Buy MCP4023T-503E/CH with fast, free shipping on qualifying orders. View datasheets, stock and pricing, or find other Digital Potentiometer's.
- Microchip Technology Inc. - MCP4023T-503E/CH - Allied Electronics
- MCP4023T-503E/CH from Microchip Technology Inc. at Allied Electronics & Automation.
- MCP4023T-503E/CH - Microchip Technology - Datasheet, Prices ...
- Microchip Technology MCP4023T-503E/CH Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Microchip ...
- MCP4023T-503E/CH in Reel by Microchip | Digital ...
- Buy Microchip MCP4023T-503E/CH in Reel. MCP4023 Series 64 Step 2-Wire 50 kOhm Non-Volatile Digital POT - SOT-23-6 from Future Electronics.
- MCP4023T-503E/CH, Digital Potentiometer 50kΩ 64-Position ...
- 738-6916, Microchip, MCP4023T-503E/CH, Digital Potentiometer 50kΩ 64-Position Linear Serial-2 ...
- MCP4021/2/3/4 Low-Cost NV Digital POT with WiperLock ...
- Oct 25, 2017 — MCP4023T-103E/CH 10 kΩ, 6-LD SOT-23 d). MCP4023T-503E/CH 50 kΩ, 6-LD SOT-23 a). MCP4024T-202E/OT 2.1 kΩ, 5-LD SOT-23 b).
- MCP4023T-503E/CH, Digital Potentiometer 50kΩ 64-Position ...
- Buy MCP4023T-503E/CH, Digital Potentiometer 50kΩ 64-Position Linear Serial-2 Wire 6-Pin SOT-23 MCP4023T-503E/CH or other Digital Potentiometers ...
- MCP4023T-503E/CH, Digital Potentiometer 50kΩ 64-Position ...
- Buy MCP4023T-503E/CH, Digital Potentiometer 50kΩ 64-Position Linear Serial-2 Wire 6 Pin, SOT-23 MCP4023T-503E/CH. Browse our latest Digital ...