- Mfr. #:
- MCP4251T-103E/SL
- Description:
- Digital Potentiometer ICs Dual 8B V SPI POT
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Wiper Memory: | Volatile |
| Supply Type: | Single |
| Digital Interface: | Serial (SPI) |
| Package / Case: | SOIC-14 |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Brand: | Microchip Technology |
| Manufacturer: | Microchip |
| Series: | MCP4251 |
| Number of POTs: | Dual |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Length: | 8.65 mm |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Width: | 3.9 mm |
| Factory Pack Quantity: | 2600 |
| Taps per POT: | 256 |
| Operating Supply Voltage: | 2.5 V, 3.3 V, 5 V |
| Resistance: | 10 kOhms |
| Supply Voltage - Min: | 1.8 V |
| Height: | 1.25 mm |
| Operating Supply Current: | 1 mA |
| Unit Weight: | 0.011923 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
MCP4251T-103E/SL is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
MCP4251T-103E/SL Price & Stock
Microchip MCP4251T-103E/SL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | MCP4251T-103E/SLCT-ND | 2,516 | 6.52 | 6.52 | 5.47 | 5.47 | 5.47 | 2019-12-21T13:54:18Z |
| Digi-Key | MCP4251T-103E/SLDKR-ND | 2,516 | 6.52 | 6.52 | 5.47 | 5.47 | 5.47 | 2019-12-21T13:54:18Z |
| Digi-Key | MCP4251T-103E/SLTR-ND | - | - | - | - | - | 5.47 | 2019-12-21T13:54:18Z |
| Future Electronics | MCP4251T-103E/SL | 2,600 | - | - | - | - | 5.62 | 2019-12-22T00:16:49Z |
| Mouser | 579-MCP4251T103ESL | 2,594 | 6.52 | 6.52 | 4.97 | 4.97 | 4.97 | 2019-12-20T21:29:04Z |
| Microchip | MCP4251T-103E/SL | 1,000 | - | - | 4.97 | 4.76 | 4.69 | 2019-12-22T02:02:22Z |
| Avnet | MCP4251T-103E/SL | - | - | - | - | - | 5.77 | 2019-12-21T03:35:55Z |
| Avnet Europe | MCP4251T-103E/SL | - | - | - | - | - | 7.98 | 2019-12-22T07:36:27Z |
| Allied Electronics & Automation | 70569419 | - | - | - | - | - | 4.90 | 2019-12-22T12:08:12Z |
| Ameya360 | MCP4251T-103E/SL | 2,600 | - | - | - | - | 6.47 | 2019-12-20T03:57:30Z |
| NAC Semi | XSFP00000184684 | 5,200 | - | - | - | - | 6.63 | 2019-12-19T00:10:37Z |
| Verical | MCP4251T-103E/SL | 2,600 | - | - | - | - | 8.58 | 2019-12-20T18:00:54Z |
| Sourceability | MCP4251T-103E/SL | 57 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T20:43:39Z |
| North Star Micro | MCP4251T-103E/SL | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Microchip has several brands around the world that may have alternate names for MCP4251T-103E/SL due to regional differences or acquisition. MCP4251T-103E/SL may also be known as the following names:
- Microchip Technology
- MICROCHIP TECHNOLOGY INC
- MICROCHI
- MICROCHIP TECH
- MICROC
- MICROCH
- MCHP
- MCRCH
- MCP
- MICROHIP
- MICROSHIP
- MICCHP
- MTech
- Microchip Technologies
- MICROCHP
- MICRIOCHIP
- MICROCHIP TECHNOLOGY (VA)
- MICROCHIPDIRECT
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND LIMITED
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND
- MICROCHIP TECHNOLO
- MICROCHIPTECHNOLOGYINCORPORATED
- MICROCHIP-PBFREE
- Atmel (Microchip)
- Microchip Technology / Atmel
AD5242BRUZ1M distributor
- MCP4251T-103E/SL Microchip Technology | Mouser
- MCP4251T-103E/SL Microchip Technology Digital Potentiometer ICs Dual 8B V SPI POT datasheet, inventory, & pricing.
- MCP4251T-103E/SL Microchip Technology | Integrated ...
- Order today, ships today. MCP4251T-103E/SL – Digital Potentiometer 10k Ohm Circuit 257 Taps SPI Interface 14-SOIC from Microchip Technology. Pricing and ...
- MCP4251T-103E/SL by Microchip Digital Potentiometers | Avnet
- Buy Microchip MCP4251T-103E/SL in Avnet Americas. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Digital ...
- Microchip Technology Inc. - MCP4251T-103E/SL - Digital ...
- MCP4251T-103E/SL from Microchip Technology Inc. at Allied Electronics & Automation.
- MCP4251T-103E/SL - Microchip Technology - Datasheet ...
- Microchip Technology MCP4251T-103E/SL Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Microchip ...
- MCP4251 - Digital Potentiometers - Microchip Technology
- Matte Tin. e3. MCP4251T-503E/ST. 0.060000. 0.246800. 14. TSSOP. 4.4mm. Matte Tin. e3. MCP4251-103E/SL. 0.143200. 0.280702. 14. SOIC .150In(3.90mm).
- MCP4251T-103E/SL Datasheet Microchip, Download PDF
- Download MCP4251T-103E/SL Datasheet PDF Microchip document. The MCP41/425X devices are volatile, 8-bit (257 wiper steps) digital potentiometers with ...
- MCP4251T-103E/SL Datasheet(PDF) - Microchip Technology
- 7/8-Bit Single/Dual SPI Digital POT with Volatile Memory, MCP4251T-103E/SL datasheet, MCP4251T-103E/SL circuit, MCP4251T-103E/SL data sheet ...
- MCP4251T-103E/SL - Data Acquisition - Digital ... - UTSource
- MCP4251T-103E/SL. Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 257 Taps SPI Interface 14-SOIC. 1 sellers list MCP4251T-103E/SL ...
- MCP4251T-103E/SL Microchip Technology - Mouser Electronics
- MCP4251T-103E/SL Microchip Technology Digitalpotentiometer-ICs Dual 8B V SPI POT Datenblatt, Bestand und Preis.