- Mfr. #:
- MCP4551-103E/MS
- Description:
- Digital Potentiometer ICs Sngl 8B V I2C POT
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Wiper Memory: | Volatile |
| Packaging: | Tube |
| Supply Type: | Single |
| Number of POTs: | Single |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Brand: | Microchip Technology |
| Manufacturer: | Microchip |
| Package / Case: | MSOP-8 |
| Series: | MCP4551 |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Description/Function: | 8 bit volatile I2C digital POT |
| Temperature Coefficient: | 50 PPM / C |
| Operating Supply Voltage: | 5.5 V |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Length: | 3 mm |
| Width: | 3 mm |
| Taps per POT: | 256 |
| Tolerance: | 20 % |
| Operating Supply Current: | 2.5 uA |
| Digital Interface: | 2-Wire, I2C |
| Factory Pack Quantity: | 100 |
| Resistance: | 10 kOhms |
| Supply Voltage - Min: | 1.8 V |
| Height: | 0.85 mm |
| Unit Weight: | 0.004938 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
The price and lead time for MCP4551-103E/MS depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
MCP4551-103E/MS Price & Stock
Microchip MCP4551-103E/MS pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | MCP4551-103E/MS-ND | 345 | 7.66 | 7.66 | 5.79 | 5.79 | 5.79 | 2019-11-13T07:30:01Z |
| RS Components | 6878446P | 649 | - | 6.09 | 5.85 | 5.85 | 5.85 | 2019-11-13T14:43:57Z |
| RS Components | 6878446 | 25 | 6.18 | 6.09 | 5.85 | 5.85 | 5.85 | 2019-11-13T14:43:57Z |
| RS Components | 8895156 | - | - | - | 4.67 | 4.67 | 4.67 | 2019-11-13T14:43:57Z |
| Mouser | 579-MCP4551-103E/MS | 5,631 | 6.46 | 6.41 | 4.92 | 4.92 | 4.92 | 2019-11-13T19:22:56Z |
| Onlinecomponents.com | MCP4551-103E/MS | 100 | - | - | 4.42 | 4.14 | 4.14 | 2019-11-13T19:22:56Z |
| Arrow Electronics | MCP4551-103E/MS | 87 | 6.27 | 6.23 | 4.95 | 4.95 | 4.95 | 2019-11-13T19:22:56Z |
| Arrow Electronics | MCP4551-103E/MS | 2 | 6.57 | 6.52 | 6.41 | 6.41 | 6.41 | 2019-11-13T19:22:56Z |
| Microchip | MCP4551-103E/MS | 3,300 | - | 6.32 | 4.78 | 4.64 | 4.57 | 2019-11-13T02:02:54Z |
| Electro Sonic | MCP4551103EMS | 100 | - | - | 4.56 | 4.27 | 4.27 | 2019-11-13T09:00:48Z |
| Master Electronics | MCP4551-103E/MS | 100 | - | - | 4.42 | 4.14 | 4.14 | 2019-11-13T09:39:02Z |
| Avnet | MCP4551-103E/MS | - | - | - | - | 5.60 | 5.17 | 2019-11-13T00:57:54Z |
| Farnell | 1698947 | 816 | 6.76 | 6.57 | 5.12 | 5.12 | 5.12 | 2019-11-13T02:35:18Z |
| Newark | 80P4753 | 122 | 6.32 | 5.79 | 4.78 | 4.78 | 4.78 | 2019-11-13T19:22:56Z |
| TME | MCP4551-103EMS | - | 8.43 | 7.65 | 6.57 | 6.57 | 6.57 | 2019-11-13T11:27:40Z |
| Allied Electronics & Automation | 70047061 | 91 | 11.44 | 8.91 | 8.08 | 8.08 | 8.08 | 2019-11-13T11:57:55Z |
| Avnet Europe | MCP4551-103E/MS | - | - | - | - | - | - | 2019-11-12T07:40:51Z |
| element14 APAC | 1698947 | 26 | 6.40 | 6.34 | 5.37 | 5.37 | 5.37 | 2019-11-13T02:02:16Z |
| Verical | MCP4551-103E/MS | 100 | - | - | 4.76 | 4.53 | 4.53 | 2019-11-13T19:22:56Z |
| Verical | MCP4551-103E/MS | 87 | - | 6.23 | 4.95 | 4.95 | 4.95 | 2019-11-13T19:22:56Z |
| Conrad | 1083231 | Yes | 9.97 | 9.97 | 9.97 | 9.97 | 9.97 | 2019-11-12T02:39:51Z |
| GreenTree Electronics | MCP4551-103EMS | 5,400 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Nexxon | MCP4551-103E/MS | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | MCP4551-103E/MS | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Microchip has several brands around the world that may have alternate names for MCP4551-103E/MS due to regional differences or acquisition. MCP4551-103E/MS may also be known as the following names:
- Microchip Technology
- MICROCHIP TECHNOLOGY INC
- MICROCHI
- MICROCHIP TECH
- MICROC
- MICROCH
- MCHP
- MCRCH
- MCP
- MICROHIP
- MICROSHIP
- MICCHP
- MTech
- Microchip Technologies
- MICROCHP
- MICRIOCHIP
- MICROCHIP TECHNOLOGY (VA)
- MICROCHIPDIRECT
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND LIMITED
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND
- MICROCHIP TECHNOLO
- MICROCHIPTECHNOLOGYINCORPORATED
- MICROCHIP-PBFREE
- Atmel (Microchip)
- Microchip Technology / Atmel
AD5242BRUZ1M distributor
- MCP4551-103E/MS Microchip Technology | Mouser
- MCP4551-103E/MS Microchip Technology Digital Potentiometer ICs Sngl 8B V I2C POT datasheet, inventory, & pricing.
- MCP4551-103E/MS Microchip Technology | Integrated ...
- Order today, ships today. MCP4551-103E/MS – Digital Potentiometer 10k Ohm Circuit 257 Taps I²C Interface 8-MSOP from Microchip Technology. Pricing and ...
- Microchip Technology Inc. - MCP4551-103E/MS - Digital ...
- MCP4551-103E/MS from Microchip Technology Inc. at Allied Electronics & Automation.
- MCP4551-103E/MS Microchip - Digital Potentiometers ...
- Find the best pricing for Microchip MCP4551-103E/MS by comparing bulk discounts from 14 distributors. Octopart is the world's source for MCP4551-103E/MS ...
- MCP4551-103E/MS by Microchip Technology | Digital ...
- Buy MCP4551-103E/MS with fast, free shipping on qualifying orders. View datasheets, stock and pricing, or find other Digital Potentiometer.
- MCP4551-103E/MS by Microchip Digital Potentiometers | Avnet
- Buy Microchip MCP4551-103E/MS in Avnet Americas. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Digital ...
- MCP453X/455X/463X/465X Data Sheet - Microchip Technology
- MCP4551. 1 Potentiometer(1). I2C RAM No Mid-Scale 5.0, 10.0, 50.0, 100.0. 75 ... Response Time (20 ms/Div). FIGURE 2-17: ... MCP4551-103E/MS. 455113.
- MCP4551-103E/MS in Tube by Microchip | Digital ...
- Buy Microchip MCP4551-103E/MS in Tube. MCP4551 Series Single 8-Bit 257 Step I2C 10 kOhm Volatile Digital POT-MSOP-8 from Future Electronics.
- MCP4551-103E/MS - MICROCHIP - Volatile Digital ...
- Buy MCP4551-103E/MS - MICROCHIP - Volatile Digital Potentiometer, 10 kohm, Single, I2C, Serial, Linear, ± 20%, 2.7 V at element14. order ...
- MICROCHIP Technology MCP4551-103E/MS IC Pot DGTL ...
- MICROCHIP Technology MCP4551-103E/MS IC Pot DGTL 10K 257TAPS 8-MSOP New Lot Quantity-10: Amazon.com: Industrial & Scientific.