- Mfr. #:
- MCP4261T-502E/SL
- Description:
- Digital Potentiometer ICs Dual 7B NV SPI POT
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Supply Type: | Single |
| Digital Interface: | Serial (4-Wire, SPI) |
| Package / Case: | SOIC-14 Narrow |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Wiper Memory: | Non Volatile |
| Brand: | Microchip Technology |
| Manufacturer: | Microchip |
| Number of POTs: | Dual |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Length: | 8.65 mm |
| Operating Supply Current: | 550 uA |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Resistance: | 5 kOhms |
| Width: | 3.9 mm |
| Factory Pack Quantity: | 2600 |
| Taps per POT: | 256 |
| Operating Supply Voltage: | 2.5 V, 3.3 V, 5 V |
| Supply Voltage - Min: | 1.8 V |
| Height: | 1.25 mm |
| Unit Weight: | 0.008501 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: MCP4261T-502E/SL is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy MCP4261T-502E/SL,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
MCP4261T-502E/SL Price & Stock
Microchip MCP4261T-502E/SL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | MCP4261T-502E/SLCT-ND | 2,103 | 8.50 | 8.50 | 6.47 | 6.47 | 6.47 | 2020-02-21T17:09:39Z |
| Digi-Key | MCP4261T-502E/SLDKR-ND | 2,103 | 8.50 | 8.50 | 6.47 | 6.47 | 6.47 | 2020-02-21T17:09:39Z |
| Digi-Key | MCP4261T-502E/SLTR-ND | - | - | - | - | - | 6.47 | 2020-02-21T17:09:39Z |
| Mouser | 579-MCP4261T502ESL | 2,457 | 8.50 | 8.50 | 6.47 | 6.47 | 6.47 | 2020-02-21T22:48:47Z |
| Arrow Electronics | MCP4261T-502E/SL | 2,598 | 8.46 | 8.38 | 7.00 | 6.98 | 6.98 | 2020-02-21T16:06:06Z |
| Microchip | MCP4261T-502E/SL | 2,600 | - | - | 6.47 | 6.25 | 6.18 | 2020-02-22T02:02:38Z |
| Avnet | MCP4261T-502E/SL | - | - | - | - | - | 7.53 | 2020-02-21T03:38:43Z |
| Avnet Europe | MCP4261T-502E/SL | - | - | - | - | - | 10.47 | 2020-02-21T08:01:48Z |
| Allied Electronics & Automation | 70569326 | - | - | - | - | - | 6.35 | 2020-02-21T11:36:26Z |
| Verical | MCP4261T-502E/SL | 2,598 | - | 8.38 | 7.00 | 6.98 | 6.98 | 2020-02-21T17:46:05Z |
| NAC Semi | MCHP00000017149 | - | 8.50 | 8.50 | 6.47 | 6.47 | 6.47 | 2020-02-21T20:09:06Z |
| North Star Micro | MCP4261T-502E/SL | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | MCP4261T-502E/SL | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Microchip has several brands around the world that may have alternate names for MCP4261T-502E/SL due to regional differences or acquisition. MCP4261T-502E/SL may also be known as the following names:
- Microchip Technology
- MICROCHIP TECHNOLOGY INC
- MICROCHI
- MICROCHIP TECH
- MICROC
- MICROCH
- MCHP
- MCRCH
- MCP
- MICROHIP
- MICROSHIP
- MICCHP
- MTech
- Microchip Technologies
- MICROCHP
- MICRIOCHIP
- MICROCHIP TECHNOLOGY (VA)
- MICROCHIPDIRECT
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND LIMITED
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND
- MICROCHIP TECHNOLO
- MICROCHIPTECHNOLOGYINCORPORATED
- MICROCHIP-PBFREE
- Atmel (Microchip)
- Microchip Technology / Atmel
AD5242BRUZ1M distributor
- MCP4261T-502E/SL Microchip Technology ... - Digikey
- Order today, ships today. MCP4261T-502E/SL – Digital Potentiometer 5k Ohm 2 Circuit 257 Taps SPI Interface 14-SOIC from Microchip Technology. Pricing and ...
- MCP4261T-502E/SL Microchip Technology - Digikey
- Order today, ships today. MCP4261T-502E/SL – Digital Potentiometer 5k Ohm Circuit 257 Taps SPI Interface 14-SOIC from Microchip Technology. Pricing and ...
- MCP4261-502E/SL Microchip Technology | Mouser
- MCP4261-502E/SL Microchip Technology Digital Potentiometer ICs Dual 7B NV SPI POT datasheet, inventory, & pricing.
- MCP4261T-502E/SL Microchip Technology | Mouser
- MCP4261T-502E/SL Microchip Technology Digital Potentiometer ICs Dual 7B NV SPI POT datasheet, inventory, & pricing.
- MCP4261-502-E/SL by Microchip Digital Potentiometers - Avnet
- Buy Microchip MCP4261-502-E/SL in Avnet Europe. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Digital ...
- MCP4261 - Digital Potentiometers - Microchip Technology
- MCP4261-502E/SL. 0.143200. 0.280702. 14. SOIC .150In(3.90mm). Matte Tin. e3. MCP4261T-103E/SL. 0.143200. 0.325000. 14. SOIC .150In(3.90mm).
- Microchip Technology Inc. - MCP4261-502E/SL - Digital ...
- MCP4261-502E/SL from Microchip Technology Inc. at Allied Electronics & Automation.
- MCP4261T-502E/SL - Microchip Technology - Datasheet, Prices ...
- Microchip Technology MCP4261T-502E/SL inventory, pricing and datasheets from authorized distributors. Use the trusted source for electronic parts.
- MCP4261-502E/ST by Microchip Technology | Digital ...
- Buy MCP4261-502E/ST with extended same day shipping times. ... Microchip Technology MCP4261-502E/ST Digital Potentiometer ... MCP4261T-502E/SL.
- MCP4261-502E/SL Microchip - Digital Potentiometers - Octopart
- Find the best pricing for Microchip MCP4261-502E/SL by comparing bulk discounts from 12 distributors. Octopart is the world's source for MCP4261-502E/SL ...