- Mfr. #:
- MCP4662T-103E/UN
- Description:
- Digital Potentiometer ICs Sngl 8B NV I2C Rheo
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Supply Type: | Single |
| Digital Interface: | Serial (2-Wire, I2C) |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Wiper Memory: | Non Volatile |
| Brand: | Microchip Technology |
| Manufacturer: | Microchip |
| Package / Case: | MSOP-10 |
| Series: | MCP4662 |
| Number of POTs: | Dual |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Length: | 3 mm |
| Width: | 3 mm |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Taps per POT: | 256 |
| Operating Supply Current: | 2.5 uA |
| Operating Supply Voltage: | 2.5 V, 3.3 V, 5 V |
| Resistance: | 10 kOhms |
| Supply Voltage - Min: | 1.8 V |
| Height: | 0.85 mm |
| Unit Weight: | 0.005051 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
parts# MCP4662T-103E/UN is available at OMO Electronic, see description of MCP4662T-103E/UN as below .
use the request quote form to request MCP4662T-103E/UN price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for MCP4662T-103E/UN depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
MCP4662T-103E/UN Price & Stock
Microchip MCP4662T-103E/UN pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | MCP4662T-103E/UNCT-ND | 1,178 | 9.81 | 9.81 | 8.18 | 8.18 | 8.18 | 2019-12-30T13:58:02Z |
| Digi-Key | MCP4662T-103E/UNDKR-ND | 1,178 | 9.81 | 9.81 | 8.18 | 8.18 | 8.18 | 2019-12-30T13:58:02Z |
| Digi-Key | MCP4662T-103E/UNTR-ND | - | - | - | - | - | 8.18 | 2019-12-30T13:58:02Z |
| Mouser | 579-MCP4662T-103E/UN | 1,214 | 9.81 | 9.81 | 7.40 | 7.40 | 7.40 | 2019-12-30T22:07:02Z |
| Microchip | MCP4662T-103E/UN | - | - | - | 7.40 | 7.16 | 7.09 | 2019-12-31T02:02:24Z |
| Avnet | MCP4662T-103E/UN | - | - | - | - | - | 8.39 | 2019-12-31T01:34:11Z |
| Newark | 77M3025 | - | - | - | - | - | 7.62 | 2019-12-28T03:48:25Z |
| Avnet Europe | MCP4662T-103E/UN | - | - | - | - | - | 11.50 | 2019-12-30T07:53:07Z |
| Allied Electronics & Automation | 70569251 | - | - | - | - | - | 7.51 | 2019-12-30T11:51:21Z |
| GreenTree Electronics | MCP4662T-103EUN | 1,600 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| North Star Micro | MCP4662T-103E/UN | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Microchip has several brands around the world that may have alternate names for MCP4662T-103E/UN due to regional differences or acquisition. MCP4662T-103E/UN may also be known as the following names:
- Microchip Technology
- MICROCHIP TECHNOLOGY INC
- MICROCHI
- MICROCHIP TECH
- MICROC
- MICROCH
- MCHP
- MCRCH
- MCP
- MICROHIP
- MICROSHIP
- MICCHP
- MTech
- Microchip Technologies
- MICROCHP
- MICRIOCHIP
- MICROCHIP TECHNOLOGY (VA)
- MICROCHIPDIRECT
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND LIMITED
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND
- MICROCHIP TECHNOLO
- MICROCHIPTECHNOLOGYINCORPORATED
- MICROCHIP-PBFREE
- Atmel (Microchip)
- Microchip Technology / Atmel
AD5242BRUZ1M distributor
- MCP4662T-103E/UN Microchip Technology | Mouser
- MCP4662T-103E/UN Microchip Technology Digital Potentiometer ICs Sngl 8B NV I2C Rheo datasheet, inventory, & pricing.
- MCP4662T-103E/UN Microchip Technology | Integrated ...
- Order today, ships today. MCP4662T-103E/UN – Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 257 Taps I²C Interface 10-MSOP from Microchip Technology. Pricing ...
- MCP4662T-103E/UN - Microchip Technology - Datasheet, Prices ...
- Microchip Technology MCP4662T-103E/UN Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Microchip ...
- MCP4662T-103E/UN by Microchip Digital Potentiometers ...
- Buy Microchip MCP4662T-103E/UN in Avnet Americas. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Digital ...
- MCP4662T-103E/UN Microchip Digital Potentiometer ICs Images ...
- Microchip MCP4662T-103E/UN Digital Potentiometer ICs are available at Mouser Electronics. Mouser offers inventory, pricing, & datasheets for Microchip ...
- MCP4662T-103E/UN - Data Acquisition - Digital ... - UTSource
- MCP4662T-103E/UN. Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 257 Taps I2C Interface 10-MSOP. 1 sellers list MCP4662T-103E/UN ...
- MCP4662T-103E/UN Microchip Technology | Mouser 臺灣
- MCP4662T-103E/UN Microchip Technology 數位電位計IC Sngl 8B NV I2C Rheo 資料表、庫存和定價。
- 5PCS MCP4662T-103E/UN IC POT DGTL 10K DUAL 10 ...
- Find many great new & used options and get the best deals for 5PCS MCP4662T-103E/UN IC POT DGTL 10K DUAL 10-MSOP MCP4662 4662 MCP4662T ...
- MCP4662-103E/UN Microchip - Digital Potentiometers ...
- Find the best pricing for Microchip MCP4662-103E/UN by comparing bulk discounts from 11 distributors. Octopart is the world's source for MCP4662-103E/UN ...
- MCP4662-103E/UN Microchip Technology | Mouser ...
- Alternativverpackung. Herst. Teilenr.: MCP4662T-103E/UN. Verpackung: Cut Tape, MouseReel, Reel. Verfügbarkeit: Auf Lager. Preis: 1,07 €. Min: 1 ...