- Mfr. #:
- MCP4661T-104E/ML
- Description:
- Digital Potentiometer ICs Sngl 8B NV I2C POT
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Supply Type: | Single |
| Digital Interface: | Serial (2-Wire, I2C) |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Package / Case: | QFN EP-16 |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Wiper Memory: | Non Volatile |
| Brand: | Microchip Technology |
| Manufacturer: | Microchip |
| Series: | MCP4661 |
| Number of POTs: | Dual |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Length: | 4 mm |
| Width: | 4 mm |
| Factory Pack Quantity: | 3300 |
| Taps per POT: | 256 |
| Operating Supply Current: | 2.5 uA |
| Operating Supply Voltage: | 2.5 V, 3.3 V, 5 V |
| Resistance: | 100 kOhms |
| Supply Voltage - Min: | 1.8 V |
| Height: | 0.88 mm |
| Unit Weight: | 0.001471 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
Request a quote MCP4661T-104E/ML at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of MCP4661T-104E/ML In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
MCP4661T-104E/ML Price & Stock
Microchip MCP4661T-104E/ML pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | MCP4661T-104E/MLCT-ND | 2,337 | 8.94 | 8.94 | 6.74 | 6.74 | 6.74 | 2020-04-05T12:54:18Z |
| Digi-Key | MCP4661T-104E/MLDKR-ND | 2,337 | 8.94 | 8.94 | 6.74 | 6.74 | 6.74 | 2020-04-05T12:54:18Z |
| Digi-Key | MCP4661T-104E/MLTR-ND | - | - | - | - | - | 6.74 | 2020-04-05T12:54:18Z |
| Mouser | 579-MCP4661T-104E/ML | 659 | 8.94 | 8.94 | 6.74 | 6.74 | 6.74 | 2020-04-03T22:39:36Z |
| Arrow Electronics | MCP4661T-104E/ML | 2,641 | 8.14 | 8.01 | 7.75 | 7.37 | 7.37 | 2020-04-05T15:39:17Z |
| Microchip | MCP4661T-104E/ML | 8,130 | - | - | 6.74 | 6.52 | 6.45 | 2020-04-06T02:02:31Z |
| Avnet | MCP4661T-104E/ML | - | - | - | - | - | 7.89 | 2020-04-04T01:20:24Z |
| Avnet Europe | MCP4661T-104E/ML | - | - | - | - | - | 10.84 | 2020-04-06T08:08:32Z |
| Newark | 77M3014 | - | - | - | - | - | - | 2020-04-06T02:48:04Z |
| Verical | MCP4661T-104E/ML | 2,641 | - | 8.01 | 7.75 | 7.37 | 7.37 | 2020-04-05T17:59:37Z |
| NAC Semi | MCHP00000017570 | - | 8.94 | 8.94 | 6.74 | 6.74 | 6.74 | 2020-04-03T16:02:04Z |
| North Star Micro | MCP4661T-104E/ML | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | MCP4661T-104E/ML | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
Microchip has several brands around the world that may have alternate names for MCP4661T-104E/ML due to regional differences or acquisition. MCP4661T-104E/ML may also be known as the following names:
- Microchip Technology
- MICROCHIP TECHNOLOGY INC
- MICROCHI
- MICROCHIP TECH
- MICROC
- MICROCH
- MCHP
- MCRCH
- MCP
- MICROHIP
- MICROSHIP
- MICCHP
- MTech
- Microchip Technologies
- MICROCHP
- MICRIOCHIP
- MICROCHIP TECHNOLOGY (VA)
- MICROCHIPDIRECT
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND LIMITED
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND
- MICROCHIP TECHNOLO
- MICROCHIPTECHNOLOGYINCORPORATED
- MICROCHIP-PBFREE
- Atmel (Microchip)
- Microchip Technology / Atmel
AD5242BRUZ1M distributor
- MCP4661T-104E/ML Microchip Technology | Integrated ...
- Order today, ships today. MCP4661T-104E/ML – Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 257 Taps I²C Interface 16-QFN-EP (4x4) from Microchip Technology.
- MCP4661T-104E/ML Microchip Technology | Mouser
- MCP4661T-104E/ML Microchip Technology Digital Potentiometer ICs Sngl 8B NV I2C POT datasheet, inventory, & pricing.
- MCP4661T-104E/ML by Microchip Technology | Digital ...
- Buy MCP4661T-104E/ML with fast, free shipping on qualifying orders. View datasheets, stock and pricing, or find other Digital Potentiometer.
- MCP4661T-104E/ML by Microchip Digital Potentiometers | Avnet
- Buy Microchip MCP4661T-104E/ML in Avnet Americas. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Digital ...
- Microchip Tech|Microchip Tech MCP4661T-104E/ML|Digital ...
- Microchip Tech Microchip Tech MCP4661T-104E/ML US$2.73 LCSC electronic components online Analog ICs Digital Potentiometer ICs leaded ...
- Microchip Technology Inc. - MCP4661T-104E/ML - Dual; 8bit; NV ...
- MCP4661T-104E/ML from Microchip Technology Inc. at Allied Electronics & Automation.
- MCP4661T-104E/ML - Microchip Technology - Datasheet, Prices ...
- Microchip Technology MCP4661T-104E/ML Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Microchip ...
- MCP4661 - Digital Potentiometers - Microchip Technology
- MCP4661T-103E/ML. 0.041700. 0.212121. 16. QFN. 4x4x0.9mm. Matte Tin. e3. MCP4661T-104E/ML. 0.041700. 0.212121. 16. QFN. 4x4x0.9mm. Matte Tin. e3.
- MCP4661T-104E/ML Datasheet(PDF) - Microchip Technology
- 7/8-Bit Single/Dual I2C Digital POT with Non-Volatile Memory, MCP4661T-104E/ML datasheet, MCP4661T-104E/ML circuit, MCP4661T-104E/ML data sheet ...
- MCP4661T-104E/ML Microchip Technology | Mouser ...
- MCP4661T-104E/ML Microchip Technology Digitalpotentiometer-ICs Sngl 8B NV I2C POT Datenblatt, Bestand und Preis.