- Mfr. #:
- MCP4662T-103E/MF
- Description:
- Digital Potentiometer ICs Sngl 8B NV I2C Rheo
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Supply Type: | Single |
| Digital Interface: | Serial (2-Wire, I2C) |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Wiper Memory: | Non Volatile |
| Brand: | Microchip Technology |
| Manufacturer: | Microchip |
| Series: | MCP4662 |
| Number of POTs: | Dual |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Package / Case: | DFN-10 |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Factory Pack Quantity: | 3300 |
| Length: | 3 mm |
| Width: | 3 mm |
| Taps per POT: | 256 |
| Operating Supply Current: | 2.5 uA |
| Operating Supply Voltage: | 2.5 V, 3.3 V, 5 V |
| Resistance: | 10 kOhms |
| Supply Voltage - Min: | 1.8 V |
| Height: | 0.88 mm |
| Unit Weight: | 0.000843 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
MCP4662T-103E/MF Price & Stock
Microchip MCP4662T-103E/MF pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | MCP4662T-103E/MFCT-ND | 2,968 | 8.94 | 8.94 | 6.74 | 6.74 | 6.74 | 2020-03-24T13:03:00Z |
| Digi-Key | MCP4662T-103E/MFDKR-ND | 2,968 | 8.94 | 8.94 | 6.74 | 6.74 | 6.74 | 2020-03-24T13:03:00Z |
| Digi-Key | MCP4662T-103E/MFTR-ND | - | - | - | - | - | 6.74 | 2020-03-24T13:03:00Z |
| Mouser | 579-MCP4662T-103E/MF | 2,798 | 8.94 | 8.94 | 6.74 | 6.74 | 6.74 | 2020-03-23T23:20:40Z |
| Microchip | MCP4662T-103E/MF | 6,550 | - | - | 6.74 | 6.53 | 6.46 | 2020-03-25T02:02:26Z |
| Avnet | MCP4662T-103E/MF | - | - | - | - | - | 7.90 | 2020-03-25T01:52:42Z |
| Avnet Europe | MCP4662T-103E/MF | - | - | - | - | - | 11.13 | 2020-03-25T07:12:17Z |
| Newark | 77M3024 | - | - | - | - | - | - | 2020-03-24T03:14:22Z |
| NetroFlash | MCP4662T-103E/MF | 4,401 | - | - | - | - | - | 2020-03-18T21:11:10Z |
| NAC Semi | MCHP00000017580 | - | 8.94 | 8.94 | 6.74 | 6.74 | 6.74 | 2020-03-24T17:21:17Z |
| Classic Components | MCP4662T-103E/MF | 39 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T22:08:19Z |
| TransparentC | MCP4662T-103E/MF | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | MCP4662T-103E/MF | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Microchip has several brands around the world that may have alternate names for MCP4662T-103E/MF due to regional differences or acquisition. MCP4662T-103E/MF may also be known as the following names:
- Microchip Technology
- MICROCHIP TECHNOLOGY INC
- MICROCHI
- MICROCHIP TECH
- MICROC
- MICROCH
- MCHP
- MCRCH
- MCP
- MICROHIP
- MICROSHIP
- MICCHP
- MTech
- Microchip Technologies
- MICROCHP
- MICRIOCHIP
- MICROCHIP TECHNOLOGY (VA)
- MICROCHIPDIRECT
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND LIMITED
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND
- MICROCHIP TECHNOLO
- MICROCHIPTECHNOLOGYINCORPORATED
- MICROCHIP-PBFREE
- Atmel (Microchip)
- Microchip Technology / Atmel
AD5242BRUZ1M distributor
- MCP4662T-103E/MF Microchip Technology | Mouser
- MCP4662T-103E/MF Microchip Technology Digital Potentiometer ICs Sngl 8B NV I2C Rheo datasheet, inventory, & pricing.
- MCP4662T-103E/MF Microchip Technology - Digikey
- Order today, ships today. MCP4662T-103E/MF – Digital Potentiometer 10k Ohm Circuit 257 Taps I²C Interface 10-DFN (3x3) from Microchip Technology. Pricing ...
- MCP4662T-103E/MF Microchip Technology ... - Digikey
- Order today, ships today. MCP4662T-103E/MF – Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 257 Taps I²C Interface 10-DFN (3x3) from Microchip Technology.
- MCP4662T-103E/MF Microchip Technology - Estonia
- Order today, ships today. MCP4662T-103E/MF – Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 257 Taps I²C Interface 10-DFN (3x3) from Microchip Technology.
- Microchip Technology Inc. - MCP4662T-103E/MF - Digital ...
- MCP4662T-103E/MF from Microchip Technology Inc. at Allied Electronics & Automation.
- MCP4662T-103E/MF Microchip - Digital Potentiometers ...
- Find the best pricing for Microchip MCP4662T-103E/MF by comparing bulk discounts from 11 distributors. Octopart is the world's source for MCP4662T-103E/MF ...
- MCP4662T-103E/MF by Microchip Digital Potentiometers | Avnet
- Buy Microchip MCP4662T-103E/MF in Avnet Americas. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Digital ...
- MCP4662T-103E/MF Microchip Technology | Mouser Turkey
- MCP4662T-103E/MF Microchip Technology Digital Potentiometer ICs Sngl 8B NV I2C Rheo datasheet, inventory & pricing.
- MCP4662T-103E/MF - Data Acquisition - Digital ... - UTSource
- MCP4662T-103E/MF. Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 257 Taps I2C Interface 10-DFN (3x3). 1 sellers list MCP4662T-103E/MF ...
- MCP4662T-103E/MF Microchip Technology | Mouser Ecuador
- MCP4662T-103E/MF Microchip Technology Circuitos integrados de potenciómetros digitales Sngl 8B NV I2C Rheo hoja de datos, inventario y precios.