- Mfr. #:
- SN74ALS163BNSR
- Description:
- Counter ICs Synchronous 4-Bit Binary Counters
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Counting Method: | Synchronous |
| Package / Case: | SO-16 |
| Series: | SN74ALS163B |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Product Type: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Logic Family: | ALS |
| Output Current: | 8 mA/- 0.4 mA |
| Operating Supply Voltage: | 4.5 V to 5.5 V |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Unit Weight: | 0.007079 oz |
| Operating Temperature Range: | 0 C to + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
parts# SN74ALS163BNSR is available at OMO Electronic, see description of SN74ALS163BNSR as below .
use the request quote form to request SN74ALS163BNSR price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for SN74ALS163BNSR depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
SN74ALS163BNSR Price & Stock
Texas Instruments SN74ALS163BNSR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | SN74ALS163BNSR | 10,000 | 4.51 | 4.51 | 4.04 | 3.66 | 3.66 | 2020-01-14T09:52:46Z |
| Digi-Key | SN74ALS163BNSR-ND | - | - | - | - | - | 3.92 | 2020-01-13T13:58:39Z |
| Verical | SN74ALS163BNSR | 4,000 | - | - | - | - | 4.67 | 2020-01-14T18:01:40Z |
| Avnet | SN74ALS163BNSR | - | - | - | - | - | 3.74 | 2020-01-14T02:49:53Z |
| LTL Group | 5421844 | 194 | - | - | - | - | - | 2020-01-14T06:10:10Z |
| Quest | SN74ALS163BNSR | 3,195 | 16.72 | 13.38 | 8.36 | 5.85 | 5.02 | 2020-01-14T11:16:29Z |
| Bison Technologies | SN74ALS163BNSR-63485-TEXAS INSTRUMENTS | 4,000 | - | - | - | - | - | 2020-01-07T08:46:28Z |
| Classic Components | SN74ALS163BNSR | 1,538 | - | - | - | - | - | 2020-01-08T00:13:17Z |
| GreenTree Electronics | SN74ALS163BNSR | 1,997 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Nexxon | SN74ALS163BNSR | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | SN74ALS163BNSR | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| TransparentC | SN74ALS163BNSR | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | SN74ALS163BNSR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| SemiconductorPLUS | SN74ALS163BNSR | Contact | - | - | - | - | - | 2016-12-28T19:16:53Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74ALS163BNSR due to regional differences or acquisition. SN74ALS163BNSR may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74ALS163BNSR Texas Instruments | Mouser
- SN74ALS163BNSR Texas Instruments Counter ICs Synchronous 4-Bit Binary Counters datasheet, inventory, & pricing.
- SN74ALS163BNSR Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. SN74ALS163BNSR – Counter IC Binary Counter 1 Element 4 Bit Positive Edge 16-SO from Texas Instruments. Pricing and Availability ...
- SN74ALS163BNSR - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments SN74ALS163BNSR Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- SN74ALS163BNSR by Texas Instruments Counters & Shift ...
- Buy Texas Instruments SN74ALS163BNSR in Avnet Americas. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other ...
- SN74ALS163BNSR - Logic - Counters, Dividers,Purchase ...
- UTSOURCE provides SN74ALS163BNSR with lower prices and higher quality through multiple electronic component sellers, and we also provide ...
- SN74ALS163BNSR Texas Instruments | מעגלים משולבים (IC ...
- הזמינו היום, משלוח היום. SN74ALS163BNSR – מונים IC מונה בינרי 1 אלמנטים 4 ביט קצה חיובי 16-SO מבית Texas Instruments. מחירים וזמינות של מיליוני רכיבים אלקטרוניים ...
- SN74ALS163BNSR Texas Instruments | 集積回路(IC ...
- 部品の即日出荷なら、Digi-Keyにお任せ! SN74ALS163BNSR – カウンタ IC バイナリカウンタ 1 エレメント 4 ビット ポジティブエッジ 16-SOはTexas ...
- SN74ALS163BNSR Texas Instruments | Mouser Costa Rica
- SN74ALS163BNSR Texas Instruments Circuitos cerrados para contadores Synchronous 4-Bit Binary Counters hoja de datos, inventario y precios.
- SN74ALS163BNSR | SN74ALS163BNSR Stock ki disponib ...
- Nimewo Pati: SN74ALS163BNSR. Manifakti / Brand: N/A. Pwodwi deskripsyon, IC COUNTER DEC/BIN 4BIT 16SO. Datasheets: RoHs Status, Plon gratis / RoHS ...
- SN74ALS163 datasheet & applicatoin notes - Datasheet Archive
- SN74ALS163BNSR Counter Single 4-Bit Sync Binary UP 16-Pin SOP T/R SN74ALS163BNSR ECAD Model. Distributors, Part, Package, Stock, Lead Time, Min ...