- Mfr. #:
- SN74LV4040APWRG4
- Description:
- Counter ICs 12-Bit ASynch Binary Counter
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | TSSOP-16 |
| Series: | SN74LV4040A |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Logic Family: | LV-A |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 5.5 V |
| Number of Bits: | 12 bit |
| Unit Weight: | 0.002183 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Output Current: | +/- 12 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
SN74LV4040APWRG4 Price & Stock
Texas Instruments SN74LV4040APWRG4 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | SN74LV4040APWRG4-ND | - | - | - | - | - | 4.14 | 2020-04-16T13:05:56Z |
| Avnet | SN74LV4040APWRG4 | - | - | - | - | - | - | 2020-04-16T01:28:49Z |
| Quest | SN74LV4040APWRG4 | 4,589 | 9.91 | 7.43 | 3.47 | 3.10 | 2.60 | 2020-04-16T10:17:05Z |
| Nexxon | SN74LV4040APWRG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | SN74LV4040APWRG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| North Star Micro | SN74LV4040APWRG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74LV4040APWRG4 due to regional differences or acquisition. SN74LV4040APWRG4 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74LV4040APWRG4 Texas Instruments | Mouser
- SN74LV4040APWRG4 Texas Instruments Counter ICs 12-Bit ASynch Binary Counter datasheet, inventory, & pricing.
- SN74LV4040APWR | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Same as: SN74LV4040APWRG4 This part number is identical to the part number listed above. You can only order quantities of the part number listed above.
- SN74LV4040APWRG4 from Texas Instruments
- Distributor, SKU, Stock, Cost. Digi-Key, SN74LV4040APWRG4-ND, 0, $0.59, Buy. Mouser Electronics, 595-SN74LV4040APWRG4, $0.59, Buy. AVNET Express ...
- SN74LV4040APWRG4 Texas Instruments | WIN SOURCE
- Buy Texas Instruments SN74LV4040APWRG4 at Win Source. Source SN74LV4040APWRG4 Price,Find SN74LV4040APWRG4 Datasheet ,Check ...
- 5PCS SN74LV4040APWRG4 IC ASYNCH BINARY ... - eBay
- SN74LV4040APWRG4. Trigger Type: Negative Edge, Logic Type: Binary Counter. Voltage - Supply: 2 V ~ 5.5 V, Direction: Up. Operating Temperature: -40°C ...
- SN74LV4040APWRG4 Datasheet(PDF) - Texas Instruments ...
- 12-BIT ASYNCHRONOUS BIARY COUNTERS, SN74LV4040APWRG4 datasheet, SN74LV4040APWRG4 circuit, SN74LV4040APWRG4 data sheet : TI, ...
- SN74LV4040APWRG4 Texas Instruments | Mouser Guatemala
- SN74LV4040APWRG4 Texas Instruments Circuitos cerrados para contadores 12-Bit ASynch Binary Counter hoja de datos, inventario y precios.
- SN74LV4040APWRG4 - Logic - Counters, Dividers,Purchase ...
- UTSOURCE provides SN74LV4040APWRG4 with lower prices and higher quality through multiple electronic component sellers, and we also provide ...
- SN74LV4040APWRG4 Elektronski distributer ... - Y-IC.com
- SN74LV4040APWRG4 Electronics je nova originalna zaloga pri distributerju YIC. Isti dan pošiljanje. Oglejte si SN74LV4040APWRG4 PDF podatkovni list in ...