- Mfr. #:
- SN74ALS569AN
- Description:
- Counter ICs 4bit Synch Up/Dn
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up/Down |
| Packaging: | Tube |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Series: | SN74ALS569A |
| Package / Case: | PDIP-20 |
| Product Type: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Logic Family: | ALS |
| Operating Supply Voltage: | 4.5 V to 5.5 V |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Output Current: | 24 mA/- 2.6 mA |
| Factory Pack Quantity: | 20 |
| Unit Weight: | 0.042297 oz |
| Operating Temperature Range: | 0 C to + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
The price and lead time for SN74ALS569AN depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
SN74ALS569AN Price & Stock
Texas Instruments SN74ALS569AN pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | SN74ALS569AN | 4,808 | 23.31 | 23.31 | 20.71 | 18.89 | 18.89 | 2019-11-13T09:41:06Z |
| Digi-Key | 296-33750-5-ND | - | - | - | - | 28.07 | 28.07 | 2019-11-13T13:34:16Z |
| Verical | SN74ALS569AN | 1,000 | - | - | - | 22.55 | 22.55 | 2019-11-13T17:39:08Z |
| Avnet | SN74ALS569AN | - | - | - | - | 18.57 | 18.06 | 2019-11-13T00:57:54Z |
| Mouser | 595-SN74ALS569AN | - | 38.13 | 34.27 | 28.02 | 20.15 | 17.27 | 2019-11-13T04:39:12Z |
| Avnet Europe | SN74ALS569AN | - | - | - | 24.03 | 21.30 | 21.30 | 2019-11-12T07:40:51Z |
| Semi Source | SN74ALS569AN | 4,473 | - | - | - | - | - | 2019-11-05T19:58:52Z |
| J2 Sourcing | SN74ALS569AN | 1,653 | - | - | - | - | - | 2019-10-25T13:30:02Z |
| LTL Group | 5422227 | 551 | - | - | - | - | - | 2019-11-10T03:06:17Z |
| Quest | SN74ALS569AN | 1,603 | 27.17 | 18.12 | 13.59 | 10.87 | 9.96 | 2019-11-13T11:02:50Z |
| Rotakorn | 9332 | 120 | - | - | - | - | - | 2019-08-23T15:28:46Z |
| 4 Star Electronics | SN74ALS569AN | 27 | - | - | - | - | - | 2019-11-13T16:34:02Z |
| Resion | SN74ALS569AN | 760 | - | - | - | - | - | 2019-04-10T15:52:26Z |
| Chip 1 Exchange | SN74ALS569AN | 400 | - | - | - | - | - | 2019-10-31T09:02:48Z |
| Classic Components | SN74ALS569AN | 10 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| Nexxon | SN74ALS569AN | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | SN74ALS569AN | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | SN74ALS569AN | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| TransparentC | SN74ALS569AN | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74ALS569AN due to regional differences or acquisition. SN74ALS569AN may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74ALS569AN Texas Instruments | Mouser
- SN74ALS569AN Texas Instruments Counter ICs 4bit Synch Up/Dn datasheet, inventory, & pricing.
- SN74ALS569AN Texas Instruments | Integrated ... - Digikey
- Order today, ships today. SN74ALS569AN – Counter IC Binary Counter 1 Element 4 Bit Positive Edge 20-PDIP from Texas Instruments. Pricing and Availability ...
- SN74ALS569AN Texas Instruments | Integrated ... - Digikey
- Order today, ships today. SN74ALS569AN – Counter IC Binary Counter Element Bit Positive Edge 20-PDIP from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- Synchronous 4-Bit Up/Down Decade And Binary Counters ...
- The SN74ALS568A and SN74ALS569A are characterized for operation from 0°C to 70°C. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.
- SN74ALS569AN - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments SN74ALS569AN Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- SN74ALS569AN IC COUNTER SYNCH 4BIT U/D 20-DIP ...
- SN74ALS569AN IC COUNTER SYNCH 4BIT U/D 20-DIP Texas Instruments datasheet pdf data sheet FREE from datasheetz.com Datasheet (data sheet) search ...
- SN74ALS569AN - Texas Instruments - Iiic.Cc
- SN54ALS569A, SN74ALS568A, SN74ALS569A. SYNCHRONOUS 4-BIT UP/DOWN DECADE AND BINARY COUNTERS. WITH 3-STATE OUTPUTS.
- Search results for: SN74ALS569AN Texas Instruments ...
- Texas Instruments SN74ALS569AN Counter ICs are available at Mouser Electronics. Mouser offers inventory, pricing, & datasheets for Texas Instruments ...
- SN74ALS569A Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- SYNCHRONOUS 4-BIT UP/DOWN DECADE AND BINARY COUNTERS WITH 3-STATE OUTPUTS, SN74ALS569A datasheet, SN74ALS569A circuit, ...
- SN74ALS569AN Search Results | Avnet Europe
- Search for SN74ALS569AN products in Avnet Europe . Look for price, inventory, datasheets and buy online with same-day shipping.