- Mfr. #:
- SN74F161ANSR
- Description:
- Counter ICs Synch 4-Bit Binary
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SO-16 |
| Series: | SN74F161A |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Logic Family: | F |
| Product Category: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Counting Method: | Asynchronous |
| Operating Supply Voltage: | 4.5 V to 5.5 V |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Output Current: | 20 ma/- 1 mA |
| Unit Weight: | 0.007079 oz |
| Operating Temperature Range: | 0 C to + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Input Voltage: | - 1.2 V to + 7.0 V |
| Output Voltage: | - 0.5 V to + 7.0 V |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of SN74F161ANSR at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
SN74F161ANSR Price & Stock
Texas Instruments SN74F161ANSR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-13185-1-ND | 3,069 | 0.992 | 0.874 | 0.670 | 0.424 | 0.424 | 2020-03-15T13:03:04Z |
| Digi-Key | 296-13185-6-ND | 3,069 | 1.02 | 0.901 | 0.690 | 0.437 | 0.437 | 2020-03-15T13:03:04Z |
| Digi-Key | 296-13185-2-ND | - | - | - | - | - | 0.344 | 2020-03-15T13:03:04Z |
| Texas Instruments | SN74F161ANSR | 6,000 | 0.765 | 0.765 | 0.652 | 0.269 | 0.269 | 2020-03-15T02:03:07Z |
| Mouser | 595-SN74F161ANSR | 1,994 | 0.992 | 0.822 | 0.530 | 0.425 | 0.346 | 2020-01-18T19:58:38Z |
| Verical | SN74F161ANSR | 10,000 | - | - | - | - | 0.348 | 2020-03-15T17:53:52Z |
| Avnet | SN74F161ANSR | - | - | - | - | - | 0.378 | 2020-03-14T03:37:25Z |
| OMO Electronics | 333209 | 4,648 | - | - | - | 0.327 | 0.285 | 2020-03-03T13:00:25Z |
| Sourceability | SN74F161ANSR | 1,970 | - | - | - | - | - | 2020-03-03T19:24:07Z |
| LTL Group | 5425528 | 176 | - | - | - | - | - | 2020-03-13T01:11:39Z |
| Quest | SN74F161ANSR | - | - | - | - | - | - | 2020-03-14T13:16:25Z |
| Dana Microsystems | SN74F161ANSR | 10,530 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T20:03:08Z |
| Nexxon | SN74F161ANSR | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | SN74F161ANSR | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| North Star Micro | SN74F161ANSR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | SN74F161ANSR | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74F161ANSR due to regional differences or acquisition. SN74F161ANSR may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74F161ANSR Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. SN74F161ANSR – Counter IC Binary Counter Element Bit Positive Edge 16-SO from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- SN74F161ANSR Texas Instruments | Mouser
- SN74F161ANSR Texas Instruments Counter ICs Synch 4-Bit Binary datasheet, inventory, & pricing.
- SN74F161ANSR | Synchronous 4-Bit Binary Counter | TI store
- Order the SN74F161ANSR - Synchronous 4-Bit Binary Counter from Texas Instruments.View datasheets,check stock and pricing.
- SN74F161ANSR IC SYNC BINARY COUNTER 16-SOP Texas ...
- SN74F161ANSR IC SYNC BINARY COUNTER 16-SOP Texas Instruments datasheet pdf data sheet FREE from datasheetz.com Datasheet (data sheet) search ...
- SN74F161ANSR footprint & symbol by Texas Instruments ...
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the SN74F161ANSR by Texas Instruments. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, ...
- SN74F161ANSR - Rochester Electronics - Datasheet, Prices ...
- Rochester Electronics SN74F161ANSR Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Rochester Electronics ...
- SN74F161ANSR - Logic - Counters, Dividers,Purchase ...
- UTSOURCE provides SN74F161ANSR with lower prices and higher quality through multiple electronic component sellers, and we also provide ...
- Utsource is distributor of SN74F161ANSR, buy ...
- Utsource is distributor of SN74F161ANSR, buy SN74F161ANSR, in stock, new&original, and we also provide SN74F161ANSR datasheets, pictures, and PDF.
- SN74F161ANSR - Leeds Electronic industry inc
- PART NO 74F161 SMD 5.3MM FAIRCHILD DESCRIPTION IC SYNC BINARY COUNTER 16SO PACKAGE 16 PIN SOP MANUFACTURER FARICHILD.