- Mfr. #:
- SN74HC4020PW
- Description:
- Counter ICs 14-Bit ASynch Binary Counter
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | TSSOP-16 |
| Series: | SN74HC4020 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Logic Family: | HC |
| Product Category: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Counting Method: | Asynchronous |
| Factory Pack Quantity: | 90 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 6 V |
| Number of Bits: | 14 bit |
| Unit Weight: | 0.002183 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Output Current: | +/- 5.2 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
SN74HC4020PW is available at OMO Electronic.We can offer SN74HC4020PW for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
SN74HC4020PW Price & Stock
Texas Instruments SN74HC4020PW pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-33935-5-ND | 15 | 5.05 | 4.41 | 4.41 | 4.41 | 4.41 | 2020-01-31T16:12:59Z |
| Rochester Electronics | SN74HC4020PW | 2,008 | 1.71 | 1.71 | 1.71 | 1.63 | 1.63 | 2020-02-02T09:52:30Z |
| Verical | SN74HC4020PW | 7,560 | - | - | - | - | 1.76 | 2020-02-02T17:49:33Z |
| Texas Instruments | SN74HC4020PW | 1,080 | 4.74 | 4.19 | 3.26 | 1.55 | 1.55 | 2020-02-03T02:03:23Z |
| Mouser | 595-SN74HC4020PW | 1,351 | 5.05 | 4.15 | 2.67 | 2.14 | 1.81 | 2020-01-31T21:51:08Z |
| Avnet | SN74HC4020PW | - | - | - | - | - | 1.84 | 2020-02-01T04:37:57Z |
| element14 APAC | 1741266 | - | 5.72 | 5.00 | 3.83 | 3.83 | 3.83 | 2020-02-01T02:24:55Z |
| Farnell | 1741266 | - | 4.57 | 4.57 | 2.44 | 1.78 | 1.63 | 2020-02-01T02:54:58Z |
| Avnet Europe | SN74HC4020PW | - | - | - | 3.44 | 2.38 | 2.38 | 2020-02-03T08:18:52Z |
| LTL Group | 5426771 | 1,261 | - | - | - | - | - | 2020-01-31T03:27:32Z |
| TME | SN74HC4020PW | 440 | - | 4.11 | 3.60 | 2.66 | 2.66 | 2020-02-03T10:44:39Z |
| Dana Microsystems | SN74HC4020PW | 1,824 | - | - | - | - | - | 2020-02-01T16:08:41Z |
| North Star Micro | SN74HC4020PW | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | SN74HC4020PW | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74HC4020PW due to regional differences or acquisition. SN74HC4020PW may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74HC4020PW | Buy TI parts | TI.com - Texas InstrumentsSN74HC4020PW
- Buy the SN74HC4020PW from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- SN74HC4020PW Texas Instruments | Mouser
- SN74HC4020PW Texas Instruments Counter ICs 14-Bit ASynch Binary Counter datasheet, inventory, & pricing.
- SN74HC4020PW Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. SN74HC4020PW – Counter IC Binary Counter Element Bit Negative Edge 16-TSSOP from Texas Instruments. Pricing and Availability ...
- SN74HC4020PW by Texas Instruments | Counter Shift Registers
- Hire An Engineer. Need engineering expertise? ArrowPlus matches you with thousands of on-demand engineers to fill every technical skill and make your ...
- SN74HC4020PW - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments SN74HC4020PW Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- SN74HC4020PW TEXAS INSTRUMENTS - IC: digital | 14bit ...
- TEXAS INSTRUMENTS SN74HC4020PW | IC: digital; 14bit,binary counter; Channels: 12; Series: HC; SMD - This product is available in Transfer Multisort ...
- SN74HC4020PW Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- 14-BIT ASYNCHRONOUS BINARY COUNTERS, SN74HC4020PW datasheet, SN74HC4020PW circuit, SN74HC4020PW data sheet : TI, alldatasheet, ...
- 74HC4020:SN74HC4020PW Texas Instruments - semic.info
- Marking manufacturer, SN74HC4020PW. Type of casing: SMD. Case: TSSOP-20. RoHS, Yes. REACH, No. NOVINKA, N. RoHS1, Ano ...
- SN74HC4020PW Logic IC - Counter Binary counter 74HC ...
- Type, SN74HC4020PW. Mounting type, Surface-mount. Sampling rate, 33 MHz. No. of elements, 1. Max. operating temperature, +85 °C. Operating temperature ...