- Mfr. #:
- CD40103BPW
- Description:
- Counter ICs CMOS 8-St Preset 8B Binary Synch
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | TSSOP-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Counting Sequence: | Down |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD40103B |
| Logic Family: | CD4000 |
| Counter Type: | Binary |
| Factory Pack Quantity: | 90 |
| Operating Supply Voltage: | 3 V to 18 V |
| Number of Bits: | 1 bit |
| Unit Weight: | 0.002183 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 1.5 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
parts# CD40103BPW is available at OMO Electronic, see description of CD40103BPW as below .
use the request quote form to request CD40103BPW price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for CD40103BPW depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
CD40103BPW Price & Stock
Texas Instruments CD40103BPW pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-32857-5-ND | 631 | 9.59 | 8.55 | 6.67 | 4.35 | 3.86 | 2020-05-06T13:26:09Z |
| Texas Instruments | CD40103BPW | 1,080 | 7.18 | 7.18 | 5.54 | 2.91 | 2.91 | 2020-05-06T02:03:17Z |
| Mouser | 595-CD40103BPW | 935 | 9.59 | 8.17 | 6.24 | 4.35 | 4.35 | 2020-05-06T16:39:48Z |
| Arrow Electronics | CD40103BPW | 385 | - | - | 3.85 | 3.85 | 3.72 | 2020-05-06T19:58:42Z |
| Verical | CD40103BPW | 360 | - | - | 3.85 | 3.85 | 3.72 | 2020-05-06T19:58:42Z |
| Avnet | CD40103BPW | - | - | - | - | 4.28 | 3.88 | 2020-05-02T01:42:31Z |
| Avnet Europe | CD40103BPW | - | - | - | 7.34 | 4.87 | 4.87 | 2020-05-06T07:58:11Z |
| iodParts | CD40103BPW | 8 | - | - | - | - | - | 2020-05-06T11:38:43Z |
| Sourceability | CD40103BPW | 1,080 | - | - | - | - | - | 2020-04-30T11:02:29Z |
| LTL Group | 4709559 | 1,067 | - | - | - | - | - | 2020-05-06T03:35:15Z |
| Arrow.cn | CD40103BPW#TI | 385 | - | - | 4.35 | 4.35 | 4.20 | 2020-04-29T21:12:04Z |
| Classic Components | CD40103BPW | 1,455 | - | - | - | - | - | 2020-05-05T19:05:07Z |
| North Star Micro | CD40103BPW | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | CD40103BPW | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD40103BPW due to regional differences or acquisition. CD40103BPW may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD40103BPW Texas Instruments | Mouser
- CD40103BPW Texas Instruments Counter ICs CMOS 8-St Preset 8B Binary Synch datasheet, inventory, & pricing.
- CD40103BPW | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the CD40103BPW from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- CD40103BPW Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD40103BPW – Counter IC Binary Counter 1 Element 8 Bit Positive Edge 16-TSSOP from Texas Instruments. Pricing and Availability ...
- CD40103BPW by Texas Instruments | Counter Shift Registers ...
- Texas Instruments CD40103BPW Counter Shift Registers. Counter Single 8-Bit Sync/Async Binary Down 16-Pin TSSOP Tube Video Transcript ...
- CD40103BPW Texas Instruments | Ciiva
- Texas Instruments CD40103BPW: TEXAS INSTRUMENTS CD40103BPW Binary Synchronous Down Counter, 4.8 MHz, 3 V to 18 V, TSSOP-16.
- CD40103BPW Texas Instruments | Mouser Ireland
- CD40103BPW Texas Instruments Counter ICs CMOS 8-St Preset 8B Binary Synch datasheet, inventory & pricing.
- CD40103BPW Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- CMOS 8-stage Presettable Synchronous Down Counters, CD40103BPW datasheet, CD40103BPW circuit, CD40103BPW data sheet : TI1, alldatasheet, ...
- CD40102BNSR, CD40103BPW, CD40102BE ...
- CU NIPDAU. Level-2-260C-1 YEAR/. Level-1-235C-UNLIM. CD40103BPW. ACTIVE. TSSOP. PW. 16. 90. Pb-Free. (RoHS). CU NIPDAU. Level-1-250C-UNLIM.
- CD40103BPW Texas Instruments | Mouser Deutschland
- CD40103BPW Texas Instruments Zähler-ICs CMOS 8-St Preset 8B Binary Synch Datenblatt, Bestand und Preis.